Leszczyna turecka - opis rośliny

Leszczyna turecka - pochodzenie

Leszczyna turecka - Corylus colurna, znana jest także pod nazwą leszczyny drzewiastej. Warto wiedzieć, że jest to gatunek drzewa, który zalicza się do rodziny brzozowatych - Betulaceae, lub do rodziny leszczynowatych - Corylaceae, w zależności od ujęcia systematycznego.

Z reguły jednak leszczyny zaliczane są do rodziny leszczynowatych, do których zalicza się około 60 gatunków roślin i jeszcze więcej odmian. Rośliny z leszczynowatych występują naturalnie w obszarze klimatu umiarkowanego lub subtropikalnego w Ameryce Północnej, Ameryce Środkowej i Eurazji.

Warto wiedzieć, że do samego rodzaju leszczyna - Corylus, zalicza się około 15 gatunków roślin, które z reguły są dużymi krzewami, a czasami nawet mniejszymi drzewami. Przejdźmy jednak do rośliny, jaką jest leszczyna turecka - Corylus colurna. Otóż ten gatunek rośliny naturalnie występuje na południowo-wschodnich obszarach Europy, ale także w Azji Mniejszej, zaczynając od Kaukazu, a kończąc na Himalajach.

Leszczyna drzewiasta - charkterystyka


Zanim zdecydujemy się na zakup bożodrzewów, jarzębów mącznych, czy właśnie leszczyn tureckich lub ich odmian, powinniśmy zapoznać się z tym, czym charakteryzują się te gatunki i odmiany. Zacznijmy więc od tego, że leszczyna turecka to średniej wielkości drzewo, które może osiągnąć do około 25 m wysokości, jednak z reguły nie jest aż tak wysoka. Musimy też wiedzieć, że leszczyny osiągają dodatkowo około 8-12 m szerokości. Korona leszczyn tureckich jest bardzo regularna. Na początku jest ona stożkowa, natomiast z wiekiem staje się ona bardziej zaokrąglona. Bardzo często jest to wielopniowe drzewo, które wytwarza zazwyczaj prosty do samego wierzchołka przewodnik.

Warto wspomnieć także o korze tych drzew, ponieważ na konarach i pniach jest ona brązowawa i jasnoszara, a dodatkowo pokryta jest korkiem. Kora leszczyny złuszcza się tarczkowato. Zanim przejdziemy do tego, jak owocuje drzewo, powinniśmy dowiedzieć się również, jak wyglądają jego liście i kwiaty.

Otóż liście tego gatunku są pojedyncze, szerokojajowate i wrębne. Zielone liście są zaostrzone i mają znacznie dłuższy ogonek niż w przypadku leszczyny pospolitej. Powinniśmy wiedzieć, że są one prawie nagie, a w okresie jesiennym wybarwiają się na złotożółty kolor. Z kolei kwiaty rośliny podzielone są na kwiaty żeńskie i kwiaty męskie. Kwiaty żeńskie ukryte są w pączkach i wystają jedynie ponad znamię słupka, natomiast kwiaty męskie pojawiają się na szczycie pędów bocznych w zwisających kotkach w okresie III-IV. Ważne jest to, że kwitnienie u leszczyn rozpoczyna się jeszcze przed rozwojem liści.

Zdecydowanie najbardziej charakterystycznym elementem jest to, jak owocują leszczyny. Otóż każdy zna orzechy leszczyny, które znane są jako orzech laskowy. Właśnie ten orzech laskowy jest owocem leszczyny. Orzechy te są grubościenne i żeberkowane. Warto wiedzieć, że w owocostanie może znaleźć się kilka orzechów. Co więcej, orzechy pokryte są frędzelkowatą i wydłużoną okrywą. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o uprawie orzecha laskowego.

Leszczyna drzewiasta - jakie wymagania ma turecki krzew i jak przebiega uprawa

Corylus colurna - jakie wymagania ma leszczyna turecka

Bez względu, czy w naszym ogrodzie ma znaleźć się bożodrzew, jarząb mączny, czy właśnie leszczyna turecka, w pierwszej kolejności powinniśmy dowiedzieć się, jakie wymagania ma ta roślina. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu nasza roślina będzie w stanie prawidłowo się rozwijać.

Dodatkowo powinniśmy wiedzieć, że jeśli nie zastosujemy się do tego, jaka gleba lub też nasłonecznienie najbardziej odpowiada tym drzewom, możemy spotkać się z przykrymi konsekwencjami. Niestety bardzo często z powodu źle dobranej gleby nasze rośliny zostają porażone przez choroby, zazwyczaj grzybowe, które są wielkim zagrożeniem dla różnego rodzaju roślin.

Drzewo leszczyna turecka, Corylus colurna i zbliżenie na owoce oraz uprawa i pielęgnacja
Jakie wymagania ma drzewo leszczyna turecka, Corylus colurna, czyli co warto wiedzieć

Otóż leszczyna turecka - Corylus colurna, to średnio wymagająca roślina, która najlepiej czuje się na głębokich i bogatych w wapń glebach, choć ma ona duże zdolności przystosowawcze, dlatego zazwyczaj dobrze rośnie na przeciętnych glebach ogrodowych. Pamiętajmy jednak o tym, że jest to gatunek ciepłolubny, który czasem może przemarzać.

Jeśli chodzi o stopień nasłonecznienia, lepiej dobierać nasłonecznione lub ewentualnie lekko zacienione stanowiska. Leszczyna turecka jest drzewem, które bardzo dobrze znosi upały i suszę, a dodatkowo nie są straszne mu zanieczyszczenia powietrza. Co więcej, jest to roślina, która jest dość odporna na choroby i szkodniki, przez co cieszy się jeszcze większym zainteresowaniem.

Zadbaj o swoje drzewa! Zobacz polecane produkty w promocyjnych cenach

Leszczyna turecka - uprawa i rozmnażanie krzewu w Polsce

Jeśli wiemy już, jakie wymagania ma leszczyna turecka, powinniśmy zapoznać się z tym, jak przebiega jej uprawa, pielęgnacja, czy też rozmnażanie. Dzięki temu w naszym ogrodzie może pojawić się piękne i zdrowe drzewo. Zobaczmy więc, co powinniśmy wiedzieć o rozmnażaniu, uprawie i pielęgnacji tego gatunku.

Zacznijmy od tego, że leszczyny mogą być rozmnażane na kilka sposobów. Pierwszym sposobem jest rozmnażanie leszczyny poprzez wysiew nasion wiosną po uprzedniej stratyfikacji. W ten sposób rozmnażanych jest większość gatunków, w tym również leszczyna turecka. Inne sposoby, między innymi rozmnażanie przez szczepienie zimą w szklarni, czy rozmnażanie poprzez odkłady, wykorzystywane jest w przypadku leszczyny pospolitej i południowej.

Jeśli chodzi o pielęgnację rośliny, nie ma ona specjalnych wymagań. Jednak nie możemy zapomnieć o podlewaniu rośliny, które na glebach cięższych nie musi być przeprowadzane tak często, natomiast na glebach lekkich i piaszczystych powinno być ono wykonywane regularnie. Co więcej, zaleca się nawożenie rośliny w momencie pojawienia się liści oraz na początku lata. Jeśli chodzi o cięcie, w przypadku młodych roślin nie jest ono konieczne, natomiast kiedy drzewo już jest starsze, wtedy zaleca się wykonywanie cięć zachowawczych, odmładzających i formujących. Najlepszym terminem na cięcie drzew jest II i III.

Turecki krzew - zastosowanie i cena Corylus colurna

Leszczyny tureckie są znane na terenie Polski. Te średnio wymagające drzewa zyskały dużą rzeszę fanów. Jeśli chodzi o ceny sadzonek, wszystko zależy od tego, jakiej wielkości drzewko kupimy, ale również, w jakim miejscu zakupimy leszczynę. Z reguły jest to koszt około 3-15 zł.

Warto wiedzieć, że leszczyna turecka to nie tylko roślina ozdobna, która wykorzystywana jest do obsadzeń terenów zieleni, np. ogrodów czy parków, ale także roślina uprawna, a dokładniej roślina sadownicza, choć nie jest ona tak popularna poza terenami Morza Śródziemnego.

Poza tym drewno leszczyny tureckiej jest doskonałe do obróbki mechanicznej, dzięki czemu wykorzystuje się je do wyrobu forniru oraz mebli. Ważną rolę pełnią tutaj orzechy, których pozyskiwany jest olej. Olej znany jest w farmaceutyce, przemyśle spożywczym i kosmetycznym.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny