Lewkonia letnia (maciejka) – odmiany sadzenie i uprawa w ogrodzie tego pięknego kwiatu

Lewkonia letnia (matthiola incala) to piękny kwiat rabatowy, który możemy spotkać w ogródkach domowych. Idealnie nadaje się również na balkon czy taras. Ze względu na polski klimat uprawiana jest jako bylina jednoroczna. Przyjrzyjmy się bliżej temu reprezentantowi, który pochodzi z rodziny kapustowatych.

Jeśli interesują cię projekty ogrodów, porady i inspiracje na nie znajdziesz w tym artykule.

Maciejka w okresie kwitnienia

Uprawa lewkonii i sadzenie

Jak uprawiać lewkonie letnią (matthiola incana)?

Lewkonia letnia, często zwana maciejką, pochodzi z basenu Morza Śródziemnego i obszaru Wysp Kanaryjskich. Naturalne siedliska lewkonii występują w Europie, Azji i w Afryce. W naszych warunkach dorasta do około 60 centymetrów i posiada wzniesiony pokrój. Kwiat lewkonii pojawia się w czerwcu i utrzymuje się do lipca, tworząc przepiękne kwiatostany o nietuzinkowym zapachu. Kwiat lewkonii letniej jest również duży i wyrazisty. Posadzone lewkonie w dużej kępie przykuwają wzrok. Łodygi lewkonii podobnie jak jej liście pokryte są warstwą włosków, z których wyrastają liczne rozgałęzienia. Rośliny te są uprawiane raczej jako rośliny jednoroczne.

Wiele osób zastanawia się jak uprawiać lewkonie letnią. Uprawa lewkonii jest bardzo przyjemna i prosta. Na przykład lewkonia w doniczce (matthiola incala) preferuje ciepłe i raczej słoneczne stanowiska. Gleby, w których będzie sadzona, powinny być dosyć zasobne i żyzne. Na słabszym podłożu maciejka również dobrze sobie radzi.  Warto przy uprawie lewkonii w ogrodzie nawieźć dobrze przerobiony kompost. Sprawdź także nasze inspiracje na kwiaty doniczkowe.

Lewkonia letnia to bylina, która jest dosyć wrażliwa na przymrozki. Uprawa lewkonii letniej nie przysparza żadnych problemów. Roślina ta bardzo lubi regularne podlewanie, ale nie preferuje zbyt wilgotnych stanowisk.

Uprawa lewkonii często jest prowadzona pod kątem kwiatów ciętych, ale warto uprawiać ją również na rabatach, w ogrodzie, jak również w doniczce, upiększając tym samym balkony i tarasy. Do tej uprawy pasują odmiany jednopędowe.

Maciejka jest bardzo wrażliwa na przymrozki. Rozsadę należy wcześniej zahartować. Na miejsce stałe należy ją wysadzać, gdy na zewnątrz zrobi się zdecydowanie cieplej.

Sadzenie lewkonii letniej

Nasiona lewkonii letniej można wysiać już w marcu do inspektu. Podłoże do siewu nasion powinno być lekkie i przepuszczalne. Należy pamiętać, że w podłożu, które będzie nadmiernie wilgotne, siewki zostaną szybko porażane przez patogeny. Na maciejkę nie musimy długo czekać, ponieważ już po maksymalnie dwóch tygodniach ukazują się siewki. Końcem maja maciejkę można przesadzić np. do donicy lub do gruntu. Niektóre z odmian lewkonii letniej rosną tak szybko, że rozwój od nasion do pełnego kwitnienia trwa tylko około 10 tygodni.

W czasie hodowania siewek możemy zdecydować, jakie chcemy mieć rośliny w swoim ogrodzie. Czy będzie to maciejka o kwiatostanach pełnych czy pojedynczych. Wystarczy na jeden dzień umieścić rośliny w zacienionym miejscu i obniżyć temperaturę do około 7 stopni. Część z roślin przybierze jaśniejszy kolor liści. Oznacza to, że kiedy urosną, wytworzą kwiatostany o pełnych kwiatach. Maciejki ciemnozielone wydadzą kwiaty pojedyncze, które będą zdolne do rozmnażania. Sadzonkom można ręcznie usuwać pędy. Warto wykonywać ten zabieg, aby pobudzić krzewienie. Podczas sadzenia lewkonii letniej warto zwrócić uwagą jaka roślina będzie jej sąsiadem. Maciejka nie lubi podłoża po innych roślinach kapustnych. Lewkonia letnia jest podatna na patogeny, które charakterystyczne są właśnie dla tej rodziny, jak np. kiłę kapuścianą.

Po posadzeniu jej w ogrodzie trzeba szczególnie zadbać o sadzonki, pamiętając o podlewaniu.
Maciejka ma pewne wymagania pokarmowe. Przed jej sadzeniem powinno wymieszać się ziemię z nawozem pełnoskładnikowym. W późniejszym czasie warto też wzbogacić obszar sadzenia w potas.

Lewkonia letnia wielopędowa może być wysiewana już w marcu lub kwietniu do skrzynek. Na przełomie maja wysadzamy je w rozstawie, który jest uzależniony od konkretnej odmiany. Odstępy pomiędzy roślinami powinny wynosić od około 15 do 30 centymetrów.

Maciejkę możemy też wysiać bezpośrednio do donicy. Lewkonia w doniczce dzięki niewielkiemu pokrojowi może stać się wspaniałą ozdobą niejednego okna czy balkonu. Więcej inspiracji na rośliny na balkon zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Najlepsze nawozy kwiatów w dobrych cenach - sprawdź je!

Lewkonia letnia (maciejka) – odmiany sadzenie i uprawa w ogrodzie tego pięknego kwiatu 2

Odmiany lewkonii letniej

Bogactwo form i odmian lewkonii letniej jest naprawdę różnorodne. Odmiany uprawne maciejki dzielą się na dwie grupy. Do pierwszej zalicza się odmiany, które wytwarzają pędy rozgałęzione, czyli wielopędowe. Odmiany te świetnie sprawdzają się na rabatach.

Druga grupa dotyczy odmian jednopędowych wysokich i niskich. Takie pędy są zakończone kwiatostanami, na które składa się kwiat pojedynczy lub pełny. Kwiat pełny jest sterylny i nie wytwarza nasion. Dlatego nasiona maciejki zbierane są tylko z kwiatów pojedynczych. Nasiona pobrane z kwiatów pojedynczych gwarantują natomiast wzrost kwiatów pojedynczych jak i pełnych. Te ostanie budzą największy podziw. Ich kwiat może mieć barwę białą, różową, czy np. żółtawą.

W zależności od odmiany, maciejka może się różnic barwą, pokrojem i kształtem kwiatów. Różne odmiany mogą osiągać również różne wysokości wahające się w przedziale 60-70 centymetrów. Występują też odmiany, które wynoszą tylko około 20 centymetrów. Liście lewkonii letniej przeważnie są lancetowate, delikatnie owłosione i posiadają zaokrąglony wierzchołek.

Do grupy, która skupia odmiany jednopędowe należy Excelsior. Wśród jej odmian znajdziemy:

 • Rawa – odmiana posiadająca kwiat wiśniowy,
 • Bara – odmiana o kwiatach pełnych i kolorze cielistym,
 • Opal – posiadająca kwiaty koloru białego.

Kolejna grupa odmian jednopędowych to Varsovia, do której należą:

 • Bona – posiadająca jasnożółte, pełne kwiaty,
 • Jaga – jej kwiat jest różowy,
 • Mera – posiada kwiaty białe.

Do grup lewkonii wielopędowych zaliczamy:

 • Drezdeńską, która osiąga około 60 centymetrów wysokości. Jest silnie rozgałęziona i zwarta. Zdolna jest do powtórnego kwitnienia,
 • Bombę, charakteryzuje się sporą wysokością oraz barwnymi odmianami,
 • Erfurcką - posiada niewielkie rozmiary, dlatego bardzo dobrze prezentuje się na balkonie.

Pielęgnacja lewkonii letniej i jej zastosowanie

Pielęgnacja lewkonii letniej

Czas trwania uprawy lewkonii zależy od temperatury i długości dnia. Aby roślina osiągnęła odpowiednią wysokość i liczbę liści, potrzebuje temperatury między 8° a 23° Celsjusza. Niższa temperatura przekłada się na wzrost roślin, które stają się niższe i mają mniej liści. Wpływa ona także na długość kwiatostanów. Dlatego w okresie wzrostu powinniśmy zapewnić maciejce odpowiednią wysokość temperatury. Jeśli interesują cię kwiaty wieloletnie, przeczytaj ten artykuł.

Lewkonia letnia jest podatna na choroby dla roślin kapustowatych. Przede wszystkim jest to kiła kapuściana, która objawia się gnijącymi zgrubieniami pojawiającymi się w podziemnej części rośliny. Maciejka narażona jest również na bakteriozę, która powoduje żółknięcie liści. W następstwie one opadają. W przypadku pojawienia się problemów z chorobami i szkodnikami należy zastosować ekologiczne metody w postaci oprysków z preparatów owado- i grzybobójczych.

Pielęgnacja maciejki polega również na częstym odchwaszczaniu i przerywaniu. Sadzonki, które są bardzo ściśnięte nie będą dobrze rosły.

Lewkonia letnia - zastosowanie

Lewkonia letnia świetnie sprawdza się jako ozdoba w ogrodach i na balkonach. Na balkony nadają się przede wszystkim odmiany niższe, które posiadają pełny kwiat i zróżnicowaną kolorystykę.

Maciejka znana jest przede wszystkim ze swojego intensywnego zapachu, dlatego często można ją spotkać w miejscach wypoczynkowych i pod oknami. Aby maciejka zachwycała nas długo swoim kwiatem, warto ją siać co około 14 dni.

Lewkonia letnia sprawdza się także jako kwiat cięty. Najdłużej utrzymuje się w wazonie, kiedy posiada korzenie. Wtedy długo zachowuje świeżość i trwałość. Natomiast lewkonia w doniczce pięknie ozdobi każdy parapet.

Lewkonia letnia to piękna roślina, która jest uosobieniem elegancji i niezwykłego wdzięku. Dzięki dekoracyjnym kwiatom będzie ozdobą niejednego ogrodu czy balkonu. Idealnie sprawdzi się na rabatach jak również jako kwiat cięty w wazonie. Pięknie wygląda w nasadzeniach naturalistycznych, jak również przy tworzeniu ogrodów w stylu wiejskim. Jej niepowtarzalny zapach, który roztacza wokół siebie, zachwyci na pewno niejednego miłośnika kwiatów. Tym bardziej, że lewkonia nie przysparza żadnych problemów w uprawie i nie wymaga specjalnej opieki.

Ocena: 4,6/5 (głosów 5)
, aktualizacja 1 listopada 2019
Komentarze (2)
 • 16 kwietnia 2019 11:04 - ~Andrew napisał(a) ocena: 1 głosowało: 1

  Że co???? Lewkonia to bylina??? Od kiedy? Gdy przeczytałem to zdanie pominąłem reszte. Jeśli ktoś pisze że jest bylina to ma blade pojęcie o tej roślinie i cały artykuł wydaje mi sie mało wiarygodny. Pozdrawiam.

 • 18 maja 2019 11:05 - ~mamuszka napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Wysadzilam w domu na rozsade.Jest 18maja wysadzam ja dzisiaj do gruntu ,ale obawiam sie o ta podatnosc na choroby grzybowe,jeszcze jej nie nigdy nie sadzilam i jestem sceptyczna

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha
Powiązane Artykuły
Portulaka wielkokwiatowa - sadzonki, wymagania, uprawa, pielęgnacja
Portulaka wielkokwiatowa - sadzonki, wymagania, uprawa, pielęgnacja
Rozplenica japońska - cena, odmiany, pielęgnacja, uprawa
Rozplenica japońska - cena, odmiany, pielęgnacja, uprawa
Juka karolińska - cena, podlewanie, pielęgnacja i inne porady
Juka karolińska - cena, podlewanie, pielęgnacja i inne porady
Kwiaty dalie - odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja w ogrodzie i w donicach
Kwiaty dalie - odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja w ogrodzie i w donicach
Nasturcja - odmiany, uprawa, wysiew, zastosowanie w kuchni
Nasturcja - odmiany, uprawa, wysiew, zastosowanie w kuchni
Słonecznik – wysiew, uprawa w ogrodzie, pielęgnacja
Słonecznik – wysiew, uprawa w ogrodzie, pielęgnacja
Goździk kropkowany – sadzenie, uprawa, pielęgnacja, rozstawa
Goździk kropkowany – sadzenie, uprawa, pielęgnacja, rozstawa
Dalia ogrodowa – odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, choroby
Dalia ogrodowa – odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, choroby
Fuksja na balkon i do ogrodu – odmiany, sadzenie, uprawa, podlewanie
Fuksja na balkon i do ogrodu – odmiany, sadzenie, uprawa, podlewanie
Najpiękniejsze kompozycje kwiatowe - 5 sprawdzonych porad, jak je tworzyć
Najpiękniejsze kompozycje kwiatowe - 5 sprawdzonych porad, jak je tworzyć
Łubin - odmiany, sianie, uprawa, pielęgnacja, porady
Łubin - odmiany, sianie, uprawa, pielęgnacja, porady
Aksamitka - najlepsze odmiany do ogrodu, wysiew, uprawa i pielęgnacja
Aksamitka - najlepsze odmiany do ogrodu, wysiew, uprawa i pielęgnacja
Bez w ogrodzie (lilak) – odmiany, pielęgnacja, porady
Bez w ogrodzie (lilak) – odmiany, pielęgnacja, porady
Bieluń - odmiany, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie, właściwości
Bieluń - odmiany, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie, właściwości
Dobry pomysł na ogród? Oto kilka ciekawych pomysłów i projektów ogrodów przydomowych
Dobry pomysł na ogród? Oto kilka ciekawych pomysłów i projektów ogrodów przydomowych
Guzmania - pielęgnacja, porady, ciekawostki dla każdego ogrodnika
Guzmania - pielęgnacja, porady, ciekawostki dla każdego ogrodnika
Wrzosy w domu - uprawa, pielęgnacja, hodowla i podlewanie wrzosów w doniczkach
Wrzosy w domu - uprawa, pielęgnacja, hodowla i podlewanie wrzosów w doniczkach
Malwa w ogrodzie - odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, ciekawostki
Malwa w ogrodzie - odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, ciekawostki
Trawy ozdobne w ogrodzie - rodzaje, uprawa, ceny
Trawy ozdobne w ogrodzie - rodzaje, uprawa, ceny
Róże okrywowe w ogrodzie - sadzenie, pielęgnacja, uprawa
Róże okrywowe w ogrodzie - sadzenie, pielęgnacja, uprawa
Smagliczka skalna i nadmorska - odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, ciekawostki ogrodnicze
Smagliczka skalna i nadmorska - odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, ciekawostki ogrodnicze
Najpopularniejsze róże rabatowe w polskich ogrodach
Najpopularniejsze róże rabatowe w polskich ogrodach
Róże ogrodowe - odmiany, sadzenie, pielęgnacja i cięcie róż w ogrodzie
Róże ogrodowe - odmiany, sadzenie, pielęgnacja i cięcie róż w ogrodzie
Kalina koralowa - wyróżniający punkt każdego ogrodu - uprawa, pielęgnacja
Kalina koralowa - wyróżniający punkt każdego ogrodu - uprawa, pielęgnacja

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij