Ligustr - odmiany, uprawa, pielęgnacja, ciekawostki ogrodnicze

Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry żywopłot? Pierwszą jest oczywiście cieszący oko, estetyczny wygląd. Drugą łatwość uprawy i pielęgnacji. Ważne jest też to, by roślina wybrana na żywopłot była łatwa w formowaniu. Wymienione wymagania doskonale spełnia ligustr pospolity. Dlatego jest tak chętnie stosowany. W tym artykule opisujemy jak wygląda uprawa i pielęgnacja tego krzewu. Wymieniamy też popularne odmiany, w jakich występuje.

Żywopłot z ligustru pospolitego

Ligustr pospolity(łac. ligustrum vulgare) to krzew należący do rodziny oliwkowatych. Naturalnie porasta obszary na trzech kontynentach. Występuje w Europie, zachodniej części Azji oraz północno-zachodniej Afryce. Dodatkowo został zawleczony do innych zakątków świata. W Polsce swobodnie rośnie głównie w południowej części kraju. Poza tym roślina jest chętnie uprawiana, przede wszystkim spełnia funkcję ozdobną. Ligustr jest krzewem często wybieranym do nasadzeń na żywopłoty. W takiej formie pojawia się w przestrzeni miejskiej, w parkach i na prywatnych posesjach.

Ligustr pospolity wykazuje wysoką odporność na niskie temperatury. Jest to też krzew częściowo zimozielony. Zdarza się, że nie gubi liści zimą. Szybko rośnie osiągając 2-3 metry wysokości. Ma rozgałęziony pokrój z gęstym ulistnieniem. Liśnie są niewielkie, lancetowate z wyraźnie zaznaczonym głównym nerwem. W okresie kwitnienie, od czerwca do lipca, na gałązkach pojawiają się białe lub kremowe kwiaty zebrane w wiechy. Następnie ligustrum vulgare wytwarza niewielkie, błyszczące, czarne jagody. Dla człowieka są trujące, lecz stanowią pożywienie dla ptaków. Owoce mogą utrzymywać się na pędach przez całą zimę.

Warto wiedzieć, że poza pospolitą istnieją też inne odmiany opisywanej rośliny. Jedną z nich jest ligustr lodense. To również krzew częściowo zimozielony. Osiąga mniejsze rozmiary niż pospolity. Dorasta do około 50 cm wysokości. Jesienią jego liście przebarwiają się na czerwono. Nieco większy jest ligustr atrovirens. Może dorastać do około 150 cm wysokości. Świetnie sprawdza się w nasadzeniach na żywopłoty średniej wysokości. Ostatnia z popularnych odmian, czyli ligustrum aureum jest wrażliwa na mrozy i charakteryzuje się średnim wzrostem. Ma bardzo dekoracyjne, złocistożółte liście.

Żywopłot z ligustru – sadzenie, wymagania glebowe

Zanim rozpocznie się sadzenie ligustru na żywopłot konieczne jest przygotowanie gleby. Po pierwsze trzeba przekopać ją z nawozem wieloskładnikowym. Najlepsze są mieszanki do żywopłotów lub krzewów liściastych. Glebę wykopaną z dołków(60 cm głębokości i 80 cm szerokości), w których znajdzie się roślina trzeba zaprawić kompostem lub obornikiem. W tak przygotowanym podłożu, wiosną lub wczesnym latem, umieszcza się sadzonki ligustru. Warto przy okazji wiedzieć, że sadzonki mogą zastąpić sztobry. W jednorzędowej uprawie żywopłotu rośliny sadzi się w odległości 50-60 cm od siebie. W wersji dwurzędowej drugi szereg musi być oddalony od pierwszego o 50 cm.

Zaraz po posadzeniu, ziemię wokół rośliny należy mocno ubić. W ten sposób usuwa się kieszenie powietrze często tworzące się przy korzeniach. Następnie konieczne jest podlewania, choć niezbyt obfite. Niezwykle ważnym zabiegiem jest ściółkowanie ligustru. Ma oczywiście za zadanie ograniczenie parowania wilgoci i utrzymanie jej w glebie. Do tego celu najlepiej nadaje się warstwa torfu. Ewentualnie możemy zamienić ją na suche liście rozłożone wokół rośliny. Teraz kilka słów o wymaganiach uprawowych.

Ligustr lodense oraz odmiana pospolita najbardziej lubią stanowiska nasłonecznione. Nic też nie stoi na przeszkodzie by posadzić je na miejscu półcienistym. Poradzą sobie i tu i tu. Najlepszą ziemią dla tego gatunku jest mieszanka żyzna i przepuszczalna. Nie jest to jednak warunek konieczny. Trzeba, bowiem wiedzieć, że ligustr pospolity jest mało wymagający. Wyrośnie na niemal każdym podłożu, wyjątkiem są nieprzepuszczalne gleby gliniaste. Jakie wymagania względem nawodnienia należy spełnić by ligustr rósł prawidłowo? Otóż najlepsze jest stanowisko z umiarkowanie wilgotna ziemią.

Pielęgnacja ligustru pospolitego

Ligustr pospolity jest krzewem, który szybko rośnie. Niezależnie od tego czy podczas sadzenia wykorzystano sadzonki czy też sztobry. W związku z tym, podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie rośliny. Wykonuje się je regularnie i stosunkowo często. W drugim roku uprawy roślinę skraca się do 50 cm, w kolejnych latach nowe przyrostu przycina się o 10-20 cm. Równie istotne jest regularne podlewanie, szczególnie młodych roślin. Starsze są nieco bardzie odporne na braki wody. Mimo tego nie można doprowadzać do przesychania podłoża, w którym rosną.

Nie można zapominać o ostatnim zabiegu pielęgnacyjnym, jakim jest nawożenie. Ligustr, choć jego wymagania nie są duże, potrzebuje składników odżywczych. Podaje się je, co 2-3 tygodnie w okresie od kwietnia do sierpnia. Najlepiej sprawdza się nawóz wieloskładnikowy lub mieszanka przygotowana specjalnie dla roślin na żywopłot. To tyle, jeśli chodzi o pielęgnację. Powyższe czynności pokazują, że ligustr nie jest rośliną, która sprawia duże problemy podczas uprawy. Dlatego też jest tak chętnie sadzony w przestrzeni miejskiej.