Ligustr jajolistny (Ligustrum ovalifolium) – charakterystyka

Ligustr jajolistny (Ligustr avalifolium) jest krzewem dorastającym do wysokości 3 metrów. Wyróżnia się błyszczącymi liśćmi o jajowatym kształcie. Ich kolor jest zielony i w zależności od odmiany, mogą wyróżniać się dodatkowo jasną obwódką. Okres kwitnienia przypada na połowę sezonu letniego. W tym czasie krzew na żywopłot zostaje obsypany białymi kwiatostanami. Niestety ich aromat nie każdemu przypadnie do gustu. Po tym okresie, na miejscu kwiatów pojawiają się owoce, przypominające swoim kształtem jagody.

Ligustr avalifolim występuje w kilku odmianach. W Polsce popularne są takie odmiany, jak: ligustr Aureum oraz Argenteum. Odmiana Argenteum wyróżnia się wcześniej wspomnianymi liśćmi z charakterystycznymi białymi obwódkami, natomiast ligustr Aureum charakteryzuje się liśćmi z żółtą otoczką, chociaż niektóre z nich pozostają całkowicie żółte. Cena za krzewy ozdobne nie jest zbyt wysoka. Koszty zakupu wahają się już od 15 do 50 złotych. Ostateczna cena jest zależna od wysokości oraz konkretnej odmiany krzewu. Sprawdź także ten artykuł o popularnych roślinach żywopłotowych.

Uprawa i wymagania ligustra jajolistnego

Ligustr jajolistny to doskonały krzew na żywopłot, ponieważ nie ma większych wymagań uprawowych. Sadzonki przyjmą się dosłownie na każdym podłożu. Zdecydowanie istotniejsze jest stanowisko, które mu stworzymy. Ligustr doskonale rośnie na stanowisku słonecznym, ewentualnie półcienistym. Jako zimozielony krzew w cieplejszym klimacie, tutaj niestety nie zawsze dobrze znosi mroźne zimy. Uprawa sadzonek doskonale radzi z zanieczyszczeniami miejskimi, dlatego nie ma problemu, by ligustr obsadzać na posesjach przy dużych aglomeracjach.

Jeżeli chodzi o wymagania, to tak naprawdę zabiegi pielęgnacyjne ograniczone są do niezbędnego minimum. W tym przypadku należy wspomnieć wyłącznie o przycinaniu. Nie jest to konieczne, ale jeżeli zależy nam na uzyskaniu żywopłotu, jak najbardziej wskazane. W tej sytuacji pierwsze cięcie wykonujemy w sezonie wiosennym, kiedy sadzonka jest jeszcze młoda. Zaleca się, by krzewy obsadzać wraz z nadejściem jesieni. Wiosną skracamy krzewy do wysokości ok. 25 cm. Sprawdź także ten artykuł o ligustrze zimozielonym.

Nowe przyrosty skracamy przynajmniej o połowę. Zabieg powtarzamy w kolejnym sezonie wiosennym. Wtedy jednak krzew przycinamy do wysokości 0,5 metra. Za każdym razem zajmujemy się formowaniem żywopłotu, szczególnie poprzez przycinanie przyrostów.

Z czasem jednak nowe pędy będą pojawiać się w rzadszych odstępach czasu, a ich przyrost nie powinien wynieść więcej niż kilka centymetrów rocznie. Podlewanie rośliny jest istotne, szczególnie w czasie upalnych dni. Jeżeli roślina została obsadzona na jałowym podłożu, możemy ją nawozić przy pomocy wieloskładnikowego nawozu lub zwykłego obornika. W ten sposób na pewno krzewy nam się odwdzięczą pięknym i bujnym ulistnieniem. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie wiązu turkiestanu na żywopłot?

ikona podziel się Przekaż dalej