Ligustr pospolity Ligustrum vulgare – uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Ligustr pospolity to popularny w Polsce krzew, z rodziny oliwkowatych, dorastający do 3 m - 5 m wysokości. Ciemnozielone liście, długości około 6 cm, pokrywają brązowe cienkie pędy. Wyróżniają się eliptycznym kształtem, z zaostrzonymi wierzchołkami. W czerwcu i w lipcu pojawiają się niewielkie rurkowate białe i kremowe kwiaty, wydzielające mocny zapach. W październiku ligustr zdobią lśniące czarne owoce, utrzymujące się na roślinie przez zimę. Chociaż chętnie spożywają je ptaki – dla ludzi są trujące.

Owoce ligustru znajdują zastosowanie jako ekologiczny barwnik tkanin:

- zielone sierpniowe owoce są ziołowym barwnikiem, nadającym tkaninom szarozielone zabarwienie. - W domowej farbiarni można wykorzystać również liście i młode pędy, nadające materiałom intensywnie żółty kolor.

Uprawa ligustru nie sprawia problemów. Krzew dobrze rośnie na każdym podłożu, na stanowisku słonecznym i zacienionym. Sadzenie możliwe jest w zanieczyszczonych rejonach przemysłowych oraz na zasolonych glebach. Ligustr, odporny na niskie temperatury, nadaje się do zastosowania w przydomowych ogrodach i w przestrzeni publicznej. Żywopłot z ligustru to skuteczne i oryginalne ogrodzenie posesji i ogrodów. A może zainteresuje cię także ten artykuł o krzewach na żywopłot szybko rosnący?

Rozmnażanie rośliny przez sadzonki:

  • rozmnażanie przez sadzonki zdrewniałe - sadzonki pozyskuje się w miesiącach zimowych. Na wiosnę, odcięty fragment łodygi, o długości około 25 cm - zawierający 2 odcinki między miejscami tworzenia się liści, tzw. węzły - umieszczamy w gruncie. Sadzenie powinno odbywać się na takiej głębokości, by zmieścić w dołku ¼ pędu. Sadzonki obficie podlewamy. Po roku wzrostu krzew można wzmocnić, wykonując cięcie, co pozwoli roślinie ładnie się rozkrzewić.
  • rozmnażanie przez sadzonki zielne - sadzonki należy umieścić w podłożu torfowo-piaskowym, w czerwcu i lipcu. Po roku uprawy przeprowadzamy cięcie, co sprawi, że krzew stanie się bardziej rozkrzewiony i gęsty.

Zanim założymy żywopłot z ligustru, warto skopać przeznaczony na sadzonki pas ziemi, na głębokość około 80 cm i szerokość 60 cm. Zanim nastąpi sadzenie, wzbogacamy glebę nawozami wieloskładnikowymi. Na tak przygotowanym stanowisku każdy krzew będzie się dobrze i równomiernie rozwijał. Sadzenie przeprowadza się między poszczególnymi roślinami na odległość, wyznaczoną przy pomocy odpowiednio dobranej łaty, na około 40 cm.

Jak pielęgnować i jak szybko rośnie ligustr pospolity w ogrodzie?

Żywopłot z ligustru wymaga pielęgnacji. Ligustr doskonale znosi cięcie i prześwietlanie, co zapewni roślinie utrzymanie zdrowego i ładnego wyglądu:

  • cięcie dotyczy eliminacji gałęzi suchych oraz uszkodzonych przez mróz.
  • ligustr nadaje się na żywopłot formowany. Przycinanie bocznych odrostów powinno odbywać się trzy razy w roku, w celu zachowania atrakcyjnego i wyrównanego wyglądu.
Ligustr w czasie kwitnienia,  ciekawy krzew na  żywopłot uraz jego warunki uprawy, sadzenie, pielęgnacja i cena za sadzonki
Ligustr - odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, cięcie, rozmnażanie

W czasie suszy należy zadbać o regularne podlewanie młodych roślin. Są one także wrażliwe na silne podmuchy wiatru, dlatego sadzonki często przywiązuje się do sznurka, wyznaczającego linię nasadzeń. Osoby pragnące wyhodować okazały i gęsty żywopłot, są zainteresowane, jak szybko rośnie ligustr, mający chronić ogród przed ciekawskimi spojrzeniami. Ligustr rozwija się bardzo szybko. W ciągu roku rośliny przyrastają na około 15 cm wysokości i 15 cm szerokości. Po pięciu latach uprawy żywopłot z ligustru osiągnie wysokość około 1,5 m.

Cena sadzonki o wysokości około 70 cm to około 1,40 zł za roślinę. Ligustr dostępny jest w kompletach – np. cena za 50 sztuk wynosi 70 zł. Sprawdź także ten artykuł o popularnych roślinach żywopłotowych.

Ligustr pospolity – najciekawsze odmiany

Ligustr pospolity ‘Argenteovariegatum’ – krzew wyróżnia się wybarwieniem liści. Na ciemnozielonych eliptycznych liściach widnieje kremowe obrzeżenie, co nadaje roślinie oryginalnego wyglądu. Jesienią liście przebarwiają się na ciemnofioletowo. Niewielkie pachnące miododajne kwiaty ujęte są w wiechy, dekorujące roślinę w czerwcu i w lipcu. Zimą dekorację krzewu stanowią trujące dla ludzi granatowe owoce. Nie szkodzą ptakom, które swoją obecnością ożywiają zimowy ogród. Uprawa i pielęgnacja rośliny nie są kłopotliwe. ‘Argenteovariegatum’ nadaje się na formowane żywopłoty, osiągające do 2 m wysokości. Toleruje każdy rodzaj podłoża, o odczynie pH od obojętnego do zasadowego. Lubi stanowiska słoneczne i lekko zacienione. Równie bezproblemowe jest rozmnażanie rośliny.

Ligustr pospolity ‘Altrovirens’ – znajduje zastosowanie na formowane żywopłoty, dorastając do 2 m wysokości. Nieformowany - może osiągnąć nawet 4 m wysokości. Zalicza się do odmiany o wolnym wzroście. Ciemnozielone liście ligustru przebarwiają się jesienią na intensywnie purpurowoczerwony kolor. Pozostają na gałązkach aż do wiosny.W rejonach cieplejszych ‘Altrovirens’ to ligustr zimozielony.Krzew wyróżnia się wyprostowanym pokrojem, o pędach kierujących się w górę. Uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie rośliny nie przedstawiają problemów. Odmiana jest tolerancyjna względem gleby. Cena sadzonki wynosi 1,60 zł. Cena 50 sadzonek o wysokości około 80 cm wynosi 80 zł.

Ligustr w czasie owocowania, a także żywopłot z ligustru oraz jego  uprawa, sadzenie, pielęgnacja, odmiany i cena za sadzonki
Ligustr - odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, cięcie, rozmnażanie

Ligustr pospolity ‘Aureum’ – osiąga około 2 m wysokości. Złocisto-zielone, 8-cm liście, rozjaśniają ogród. Na tle ligustru pięknie prezentują się kolorowe byliny i ogrodowe krzewy. Ujęte w wiechy miododajne niewielkie białe kwiaty pojawiają się w czerwcu i w lipcu. Wydzielają intensywny zapach. W sierpniu dojrzewają owoce, zdobiąc krzewy do wiosny. Ciemnogranatowe kuliste owoce są trujące dla ludzi, ale zjadane przez ptaki. Odmiana, podobnie jak inne rośliny tego gatunku, dobrze znosi nasadzenia na każdym rodzaju gleby. Jest również tolerancyjna względem pH gleby. Uprawa najlepiej udaje się na słonecznych stanowiskach, co skutkuje pięknym wybarwieniem liści. Odmiana stosowana jest na formowane żywopłoty. W rejonach o łagodniejszych zimach występuje jako ligustr zimozielony, zachowując liście. Cena sadzonki ‘Aureum’, o wysokości około 40 cm, wynosi 2 zł. Rośliny często sprzedawane są w kompletach. Sprawdź także ten artykuł o ligustrze zimozielonym.

Ciekawe gatunki i odmiany Ligustrum do naszego ogrodu

Ligustr chiński Ligustrum chinensis – w swoim naturalnym środowisku ligustr chiński występuje w górach na południu Chin, osiągając 5 m wysokości. Wyróżnia się jasnozielonymi liśćmi, opadającymi na zimę. Latem pojawiają się pachnące miododajne kwiaty, ujęte w wiechy. Czarne jagody są trujące dla ludzi, ale stanowią pokarm ptaków. Uprawa rośliny jest łatwa. Ligustr nie jest wymagającą rośliną - toleruje każdy rodzaj przepuszczalnej gleby i stanowisko słoneczne lub lekko zacienione. wrażliwy jest na susze, więc w czasie letnich upałów wymaga podlewania. Rozmnażanie przeprowadza się poprzez sadzonki. Cięcie nie jest wymagane. Gatunek nadaje się na formowane żywopłoty oraz do nasadzeń pojedynczych, jako efektowny soliter. Jest dobrze znanym gatunkiem wszystkim miłośnikom drzewek bonsai.

Ligustr jajolistny, ligustr owalnolistny, ligustr okrągłolistny Ligustrum ovalifolium - wyróżnia się ciemnozielonym wybarwieniem eliptycznych, 6-cm liści, niebieskawe pod spodem. Zrzuca je tylko w czasie bardzo mroźnej zimy. W naszym kraju dorasta do 5 m wysokości. Pachnące miododajne kwiaty, zebrane w gęste wiechy o długości 10 cm, pojawiają się od maja do lipca. Jesienią dojrzewają owoce, zdobiąc roślinę czarnymi błyszczącymi jagodami, z woskowym białym nalotem. Owoce są trujące dla ludzi, ale chętnie spożywane przez ptaki. Ligustr jajolistny toleruje każdy rodzaj podłoża. Uprawa najlepiej udaje się w cieplejszych zachodnich rejonach kraju, na zacisznych stanowiskach. Krzew ładnie wybarwia się w słońcu, dobrze rośnie także w lekkim półcieniu. Znajduje zastosowanie jako piękny soliter oraz nadaje się na strzyżony wysoki żywopłot. Rozmnażanie przeprowadza się przez sadzonki.

Ligustr okrągłolistny Ligustrum ovalifolium – popularne odmiany

 Ligustrum ovalifolium ‘Aureum’ – to odmiana o dwubarwnych liściach i wyprostowanych pędach. Jasnozielone ulistnienie, z białym obrzeżeniem, prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie na wysokich żywopłotach, dorastających do 3 m wysokości. ‘Aureum’ nadaje się także na szpalery. Cena za sadzonkę o wysokości około 50 cm wynosi 16 zł-17 zł.

Ligustr okrągłolistny ‘Argenteovariegatum’ – jest odmianą o średniej sile wzrostu. Docelowo dorasta do około 2,5 m wysokości. Krzewy, o wyprostowanym pokroju, wyróżniają się atrakcyjnym kolorem liści – zielonych żółtawą obwódką, gęsto ułożonych na gałązkach. W czasie łagodniejszych zim ulistnienie zdobi roślinę do wiosny. Ligustr preferuje słoneczne stanowisko, jest tolerancyjny co do gleby. Znajduje zastosowanie na formowane i naturalne żywopłoty. Cena za sadzonkę o wysokości 10-40 cm wynosi 8 zł.

Ligustr okrągłolistny ‘Argenteum’ – jest krzewem o wyprostowanych gęstych pędach, dorastającym do 3 m wysokości. Eliptyczne liście osiągają 6 cm długości. Wyróżniają się ciemnozielonym kolorem, z kremową obwódką. Spód liści jest jaśniejszy – żółtozielony. Ligustr należy do roślin częściowo zimozielonych, bowiem w czasie łagodnych zim, liście dekorują krzewy do wiosny. Drobne białe kwiaty, ujęte w wiechy, wydzielają intensywny zapach. Jesienią dojrzewają ciemnogranatowe jagody, pokryte białym woskowym nalotem. Stanowią zimową karmę dla ptaków, jednak zjedzenie owoców przez ludzi jest niebezpieczne, bowiem jagody są trujące. Roślina dobrze rośnie na wszystkich glebach, na stanowiskach słonecznych i lekko zacienionych. Nie jest odporna na niskie temperatury, dlatego uprawa najlepiej udaje się w zachodnich cieplejszych rejonach kraju. Odmiana stosowana jest na formowane żywopłoty oraz jako efektowny soliter. Cena za 3-letnie sadzonki o wysokości 60 cm wynosi około 17 zł/szt.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny