Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare) idealny na żywopłot

Największą zaletą ligustru pospolitego jest jego ponadprzeciętna odporność na niską temperaturę. To najbardziej wytrzymały i mrozoodporny gatunek z całej tej rodziny, do tego stopnia, że czasami nie traci liści na zimę. To w zasadzie jedyna szansa, żeby stworzyć żywopłot zimozielony nie z bluszczu czy iglaków.

Ligustr pospolity (Lugustrum vulgare), czyli ligustr zwyczajny jest dodatkowo także niezwykle atrakcyjny. To mocno rozgałęziony krzew o bardzo gęstym ulistnieniu. Listki są maleńkie, ale nadrabiają ilością. Mają lancetowaty kształt i bardzo wyraźnie zaznaczony bieg głównego nerwu, co dodaje im uroku. Jesienią szybko się przebarwiają, dość równomiernie, więc roślina naprawdę ładnie wygląda. Niektóre odmiany, na przykład ‘Aureum’ mają żółtozielone liście, inne, jak ‘Atrovierens’ przebarwiają się na brązowo.

Ten niezwykły gatunek rośnie stosunkowo szybko. Po pięciu latach najczęściej osiąga wymiar 1,2x1,5. Niestrzyżone okazy osiągają maksymalnie 3 m wysokości. Istnieją także odmiany karłowate, idealne do małych ogrodów lub na obwódki, jak ‘Lodense’, która rzadko dorasta do 70 cm wysokości. Ponieważ roślina jest bardzo odporna na cięcie, można ją dowolnie formować. Wtedy jednak nie zakwitnie – niewielkie grona białych kwiatów pojawiają się tylko na tegorocznych, więc niestrzyżonych pędach. Jesienią zamieniają się w czarne kuleczki jagódek o silnych właściwościach trujących dla ludzi. A może zainteresuje cię także ten artykuł o krzewach na żywopłot szybko rosnący?

Żywopłot z ligustra pospolitego (Ligustrum vulgare)

Sadzenie sadzonek ligustru można przeprowadzić w dwóch terminach – soliterowe sadzi się jesienią, krzewy na żywopłot wiosną lub wczesnym latem. Żywopłot z ligustra zakłada się na dwa sposoby – sadząc rośliny w jednym lub w dwóch rzędach.

W tym pierwszym przypadku należy wykopać rowek o głębokości 60 cm i szerokości 80 cm. Aby rośliny były prosto, warto ustalić jego bieg sznurkiem rozciągniętym między dwoma palikami. W uprawie jednorzędowej rośliny sadzi się w odległości 50-60 cm od siebie. Jeśli żywopłot znajduje się w bardzo nasłonecznionym miejscu, rozstaw warto zwiększyć, by krzewy miały możliwość swobodnego rozrośnięcia się.

Ligustr pospolity czy też ligustr zwyczajny w czasie kwitnienia jako krzewy na żywopłot, czyli żywopłot z ligustra pospolitego w ogrodzie
Ligustr pospolity na żywopłot - odmiany, wymagania, uprawa, przycinanie

W tym drugim przypadku należy wykopać dwa identyczne rowki, oddalone od siebie o 50 cm. Rośliny także sadzi się w rozstawie 50-60 cm, ale na zasadzie szachownicy. Ten sposób sadzenia sprawi, że żywopłot będzie o wiele bardziej gęsty i będzie znacznie lepiej wyglądał. Sprawdź także ten artykuł o popularnych roślinach żywopłotowych.

Sadzenie ligustru pospolitego

Zanim posadzisz ligustry, należy przygotować pod nie podłoże. Pierwszym krokiem jest wmieszanie w podłoże nawozu wieloskładnikowego do żywopłotów lub do krzewów liściastych. Wzbogacić należy także ziemię wykopaną z rowków – miesza się ją z kompostem, próchnicą lub obornikiem (musi być dobrze rozłożony, by nie wprowadzić chwastów w okolice sadzonek).

Tak przygotowanym podłożem zasypuje się korzenie krzewów. Podłoże należy mocno ubić, by usunąć kieszenie powietrzne, które czasami robią się przy korzeniach. Od razu po posadzeniu ligustry należy podlać i zaściółkować, na przykład warstwą torfu lub suchych liści. Ma to na celu ograniczenie parowania z podłoża.

Młode okazy ligustru pospolitego mogą być mało odporne na wiatr i czasami się przewracają. Dlatego na początku warto je przywiązać do sznurka, który wyznaczał bieg roślin. Po kilku tygodniach ligustr zwyczajny się przyjmie i nie będzie to już konieczne. Sprawdź także ten artykuł o ligustrze zimozielonym.

Uprawa ligustru pospolitego

Ligustr pospolity to wyjątkowo mało wymagająca roślina. Ten żywopłot zimozielony będzie rósł niemal na każdym rodzaju podłoża i w każdym miejscu. Najbardziej lubi te nasłonecznione, ale półcieniste stanowiska oczywiście także wchodzą w grę. Roślina nie uda się tylko na bardzo podmokłych terenach, więc nie są to wygórowane wymagania.

Pielęgnacja także nie jest skomplikowana. Ligustr lubi wodę, więc wymaga dość regularnego podlewania, zwłaszcza w czasie suszy. Kilkuletnie okazy już lepiej radzą sobie z brakiem nawodnienia i dobrze przetrwają upalne lato. Należy pamiętać również o nawożeniu. Co 2-3 tygodnie w okresie od kwietnia do sierpnia roślinom podaje się nawóz wieloskładnikowy. Pomoże on utrzymać im błyszczące i gęste liście.

Ligustr zwyczajny - cięcie i rozmnażanie

Przycinanie jest najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym ligustrów. Należy je przeprowadzać regularnie, zwłaszcza jeśli chcesz mieć żywopłot formowany. Wymaga to nieco nakładu czasu i pracy. Ligustr pospolity rozwija się dość szybko, więc może wymagać regularnego i częstego cięcia. Po posadzeniu przeprowadza się pierwsze cięcie, skracając pędy o połowę długości. Dzięki temu roślina się zagęści. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie wiązu turkiestanu na żywopłot?

Wiosną drugiego roku skraca się roślinę do 50 cm nad ziemią. W kolejnych latach wystarczy co roku latem skracać nowe przyrosty o 10-20 cm. Można to robić jeden raz lub po kilka cm w odstępach co kilka tygodni. W ten sposób będzie ci łatwiej zapanować nad pokrojem i wielkością rośliny.

Rozmnażanie ligustrów nie jest trudne. Pobiera się jesienią zdrewniałe pędy o długości 15-20 cm. Należy je przechowywać w chłodnym miejscu, wsadzone do mieszaniny torfu i piasku. Podłoże musi być wilgotne, ale nie może być mokre.

ikona podziel się Przekaż dalej