Ligustr zimozielony w ogrodzie

Ligustr to bardzo ładny krzew. Nie za wysoki, jest zbudowany ze zdrewniałego pnia i cienkich gałązek. Wszystkie pędy są bardzo gęsto oblepione liśćmi. Są one podłużne, czasami lekko jajowate i najczęściej mają wspaniały kolor ciemnej, głębokiej, bardzo żywej zieleni. Roślina kwitnie wiosną, kiedy to pojawiają się małe, niepozorne kwiaty w białym kolorze.

W ogrodach w Polsce pojawia się bardzo wiele gatunków tego wyjątkowego krzewu. Najbardziej powszechny jest ligustr pospolity, jednak niestety jest to roślina z sezonowymi liśćmi. Oznacza to, że opadają na zimę, a wtedy żywopłot nie prezentuje się najlepiej. W naszym kraju jedyne odmiany, które utrzymują liście na mrozie, to kultywary ligustru jajolistnego (jajowatolistnego), czyli Ligustrum vulgare atrovierens. Czasami jego sadzonki można spotkać pod nazwą – ligustr zimozielony. A może zainteresuje cię także ten artykuł o krzewach na żywopłot szybko rosnący?

Sadzonki ligustra

Sadzonki ligustra można kupić w bardzo wielu miejscach. Nie tylko w szkółkach roślin i sklepach typu Dom i Ogród, lecz także w zwykłych marketach. Pojawiają się jesienią lub na początku wiosny, kiedy przypada sadzenie rośliny. W sprzedaży dostępne są nieliczne odmiany, które są do siebie dość podobne. Szukaj takich, które są zimozielone i najbardziej odporne na mróz, jak ‘Argenteum’ o liściach obwiedzionych białym paskiem czy ‘Aureum’ w żółtym kolorze.

Ligustr vulgare atrivierens, czyli ligustr zimozielony – jajolistny jest sprzedawany w różnych formach. Możesz znaleźć sadzonki jednoroczne lub dwuletnie, o wysokości od 20 do 50 cm. Obie dobrze się przyjmują, jednak starsze sadzonki są już większe i szybciej zasłonią posesję. Ceny nie przekraczają 10 zł, a kiedy kupujesz roślinę w większej ilości, możesz znaleźć nawet oferty za 3-4 zł. Ligustr pospolity ma takie same ceny. Sprawdź także te artykuły o krzewach liściastych.

Zadbaj o krzewy w ogrodzie! Polecane produkty w niskich cenach

Sadzenie na żywopłot

Ze względu na gęsty pokrój i łatwość formowania, ligustr pospolity najczęściej jest wykorzystywany na żywopłot. Jest to roślina o małych wymaganiach, bardzo tolerancyjna dla rodzaju podłoża i stanowiska. Ligustr (liguster) dobrze rośnie na ziemi żyznej i zasobnej w próchnicę, ale będzie się także dobrze rozwijał na gorszym podłożu o niezbyt dobrej strukturze.

Warto zapewnić roślinie bardziej zaciszne miejsce. Będzie wdzięczna za stanowisko osłonione przed wiatrem. Ligustr zimozielony bardzo rzadko przemarza, ale zdarza się, że pod wpływem niskiej temperatury i mroźnych wiatrów traci liście. Przez to nie wygląda najlepiej. Ligustr na żywopłot sadzi się w jednym lub w dwóch rzędach w zagęszczeniu 8 sztuk na metr bieżący. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach na żywopłot.

Ligustr zimozielony – pielęgnacja żywopłotów

Największą zaletą ligustru jest właśnie to, że nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Nie jest wrażliwy na choroby i szkodniki, nie poddaje się suszy czy zanieczyszczeniu powietrza. W czasie największych upałów warto go podlać. Rośliny sadzone jesienią nawozi się wiosną, wiosenne – po dwóch miesiącach. Starsze okazy zasila się preparatem mineralnym co 2-3 tygodnie od ruszenia wegetacji do końca sierpnia.

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest jednak cięcie. W drugim roku po posadzeniu przeprowadza się pierwszy zabieg, obcinając roślinę około 50 cm nad ziemią. Szybko odbije i będzie bardziej zagęszczona. Później należy wykonywać zabiegi interwencyjne, wiosną i usuwać regularnie stare i zniszczone pędy. Należy jednak także skracać nowe, by roślina zagęszczała się, a nie wybujała w górę. Nowe przyrosty skraca się latem o około 20-30 cm. Ligustr szybko odbija, więc przycinanie przeprowadza się kilka razy w sezonie. Krzew można bardzo łatwo formować i nadawać mu odpowiedni kształt. Sprawdź także ten artykuł o popularnych roślinach żywopłotowych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny