Lilak Meyera – charakterystyka

Lilak Meyera – kilka słów o gatunku

Lilak Meyera to jeden z gatunków dużej rodziny lilaków. W gruncie rzeczy jest dość podobny do standardowego bzu, który często rośnie w ogrodach. Jest jednak znacznie mniejsze – to bez miniaturowy, który nie osiąga szczególnie dużych rozmiarów. Wszystko zależy od odmiany, jednak najczęściej ma maksymalnie 1,5 m wysokości.

Lilak Meyera ma podobne kwiaty jak lilak pospolity – to kwiatostany złożone z wąskiej, rozszerzające się ku górze rurki, która jest ozdobiona rozpostartymi płatkami. Wszystkie kwiaty bardzo przyjemnie pachną. Pojawiają się nieco później niż w przypadku innych gatunków i utrzymują się przez cały maj i czerwiec.

Lilak Meyera ‘Palibin’ (łac. Syringa meyeri ‘Palibin’)

Chociaż lilak Meyera ma wiele różnych odmian, tak naprawdę ‘Palibin’ to jedyna uprawiana w naszym kraju odmiany. Jest bardzo atrakcyjna – to lilak miniaturowy, który ma trochę więcej niż 1 m wysokości. Bardzo charakterystyczna jest barwa jego kwiatów – są jasnofioletowe, bardzo delikatne. O wiele delikatniejsze niż bez japoński czy pospolity. Odmiana często powtarza kwitnienie latem.

Bez miniaturowy Meyera ‘Palibin’ idealnie nadaje się do uprawy w małych ogródkach i mniejszych zakątkach. Przepięknie się prezentuje i w okresie kwitnienia jest centralnym punktem całego ogrodu. Ciekawą opcją jest lilak na pniu, który jest niezwykle ułożony i świetnie sprawdza się w ogrodach angielskich. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o odmianach i sadzeniu lilaka.

Lilak Meyera ‘Palibin’ – sadzonki

Cena Syringa meyeri ‘Palibin’

Lilak miniaturowy Meyera ‘Palibin’ nadal jest pewną nowością w Polsce. Dlatego jego sadzonek należy szukać w specjalistycznych szkółkach, które prowadzą sprzedaż drzewek i krzewów ozdobnych. Rośliny sprzedawane są w pojemnikach lub balotowane, dzięki czemu można je sadzić przez cały sezon.

Cena lilaka Meyera jest dość wysoka. Sadzonka kosztuje między 30 a 40 zł. Bez karłowaty szczepiony na pniu potrafi kosztować jeszcze więcej. Standardowy lilak pospolity kosztuje najczęściej kilkanaście złotych, jednak już lilak japoński jest nieco droższy.

Lilak miniaturowy ‘Palibin’ – stanowisko

Warto zadbać o odpowiednie stanowisko dla lilaka ‘Palibin’. Roślina nie jest szczególnie wymagająca, ale trzeba przyznać, że ma większe potrzeby niż bez pospolity. Zarówno lilak na pniu, jak i w formie luźnego krzewu, potrzebuje mocno nasłonecznionego stanowiska. Roślina rozwija się wyłącznie w cieplejszych miejscach w ogrodzie.

Preferuje żyzne gleby. Podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne i dość przepuszczalne. Ta delikatna roślina zaskakująco dobrze znosi złe warunki – zasolenie podłoża czy typowe dla większych miast zanieczyszczenie powietrza, dlatego bez miniaturowy Meyera idealnie sprawdza się do zasadzenia w miejskich, maleńkich ogrodach. Tam także będzie dobrze się rozwijał i cieszył oczy pięknem kwiatów. Podłoże warto wzmocnić torfem lub nawozem mineralnym. Optymalny termin sadzenia rośliny to jesień, ale na tyle wcześnie, żeby zdążyła się przyjąć w nowym miejscu przed zimą.

Lilak Meyera ‘Palibin’ – pielęgnacja

Podlewanie i nawożenie lilaka Meyera

Lilak Meyera nie ma szczególnych wymagań dotyczących podlewania czy nawożenia. Wręcz przeciwnie, tak naprawdę roślina wymaga regularnego nawadniania jedynie w momencie suszy. Młode rośliny co prawda czasami mogą potrzebować więcej wody, jednakże jeśli już się przyjmą, należy podlewać je znacznie rzadziej.

Roślinę nawozi się na dwa sposoby. Można podać im dużą dawkę nawozu wieloskładnikowego mineralnego po przekwitnieniu lub podzielić to na dwie mniejsze dawki – wczesną wiosną lub właśnie po kwitnieniu.

Lilak meyera palibin w ogrodzie w czasie kwitnienia czy też syringa meyeri palibin oraz jego uprawa i cena
Lilak meyera palibin czy też syringa meyeri palibin oraz jego uprawa i cena

Lilak Meyera ‘Palibin’ – cięcie

W przypadku lilaka Meyera cięcie jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Przede wszystkim dwa tygodnie po przekwitnięciu należy usunąć wszystkie przekwitłe kwiaty, bowiem mogą nadmiernie obciążać roślinę. Na dodatek warto wycinać pędy rozłogowe, które pojawiają się wokół pnia, ponieważ ich utrzymanie także kosztuje roślinę wiele wysiłku.

Lilak Meyera raczej nie ma tendencji do nadmiernego zagęszczania i rozprzestrzeniania się, ale jeśli chcesz zmniejszyć jego wielkość, możesz uciąć maksymalnie 1/3 długości pędów. Cięcie wykonuje się właśnie po przekwitnięciu i nie można opóźnić tego zabiegu. Lilaki wytwarzają pędy latem przed kolejnym sezonem. Jeśli przytniesz roślinę zbyt późno, może nie zakwitnąć ponownie.

Problemy w uprawie lilaka Meyera

Lilak ‘Palibin’ czasami niestety nie kwitnie. Przyczyn takiego problemu może być kilka. Zbyt późne cięcie to tylko jeden z nich. Najczęściej jednak problem leży w zupełnie innym miejscu. Bzy czasami nie kwitną z powodu… przenawożenia. Duża ilość składników odżywczych, zwłaszcza azotu powoduje wybujały wzrost, który nieco osłabia wytwarzanie kwiatów.

Czasami przyczyną są szkodniki i choroby grzybowe. Zwłaszcza te ostatnie porażają kwiaty i pąki kwiatowe, ale oznak choroby jest więcej – zżółknięte lub zniekształcone liście, wyraźne plamki pleśni z zarodnikami, ślady po spodniej stronie blaszki liściowej. Najczęściej zdąży się zauważyć chorobę, zanim zacznie porażać kwiaty i doprowadzić do zahamowania rozwoju rośliny. Zastosowanie odpowiednich środków ochrony roślin szybko pomoże.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny