Lilia afrykańska - charakterystyka Agapanthus africanus

Lilia afrykańska spotykana jest także pod nazwą niebieskiej lilii, agapanta afrykańskiego, baldasznika afrykańskiego czy agapanta białego. Kwiat ten należy do rodziny amarylkowatych - Amaryllidaceae i rodzaju agapant - Agapanthus. Pochodzi z zachodnich części Afryki Południowej, a jego łacińska nazwa to Agapanthus africanus.

Pokrój tego kwiatu jest wzniesiony i osiąga nawet od 40 do 80 cm wysokości. Ta roślina jest byliną kłączową. Lilia afrykańska ma długie, ciemnozielone, szablaste i równowąskie liście, które wyrastają poprzez modyfikację kłącza. Są one bardzo dekoracyjne, ale niestety sezonowe.

Ten agapant afrykański ma kwiaty zebrane w baldachogrona. W jednym baldachogronie znajduje się od 20 do 50 dużych, sześciopłatkowych kwiatów. Kwiat jest zazwyczaj w kolorze niebieskim- stąd nazwa niebieska lilia, rzadko w białym- agapant biały. Dużą zaletą jest intensywny zapach kwiatów. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o liliach drzewiastych.

Pielęgnacja lilii afrykańskiej Agapanthus africanus


Agapanthus africanus ma takie same wymagania, jak lilie z rodziny liliowatych - Liliaceae. Najlepiej rośnie on na stanowiskach słonecznych, ale znosi też lekko zacienione miejsca. Preferuje gleby żyzne, zasobne, umiarkowanie wilgotne i piaszczysto- gliniaste. Nie należy zapominać o wrażliwości na mrozy.

Należy wiedzieć, że ta niebieska lilia nie może być często przesadzana, gdyż nie wpływa to korzystnie na jej rozwój. Dodatkowo, jeśli uprawa przebiega w donicy, nie wolno zapominać, żeby nie zostawiać stojącej wody w podstawce. Podlewanie powinno być dość obfite, ale zimą trzeba je ograniczyć do minimum.

Kwiatostan lilii afrykańskiej czy też aspargant afrykański oraz warunki uprawy, sadzenia, pielęgnacji - porady
Lilia afrykańska (Agapant afrykański) - odmiany, uprawa, pielęgnacja, zimowanie, porady

Zadbaj o kwiaty - sprawdź promocje

Co się tyczy nawożenia, wystarczy używać nawozów do roślin kwitnących. Nawożenie wykonuje się w okresie wegetacji. Agapantus afrykański to kwiat, którego uprawy prowadzone są w ciepłych strefach klimatycznych w pojemnikach i w gruncie. Jego nasiona, których cena nie jest wysoka, dostępne są w sklepach stacjonarnych i internetowych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o lilii wodnej w oczku wodnym?

Agapant afrykański - rozmnażanie i zimowanie Agapanthus africanus

Szczególnie istotnym elementem jest właściwe zimowanie rośliny. Agapanthus africanus powinien być zimowany w domu, najlepiej w delikatnie ogrzewanych pomieszczeniach. Jego pozostawienie w gruncie, nawet pod silną osłoną, może skończyć się obumarciem całej rośliny.

Rozmnażanie rośliny wykonuje się na przełomie wiosny i lata. Są dwa sposoby, by wykonać rozmnażanie. Pierwszym z nich jest dość popularny podział kłączy, dzięki czemu możemy uzyskać roślinę w szybkim tempie. Kolejny wykorzystuje nasiona, lecz czas oczekiwania jest dłuższy.

Ogrodnik - gdzie szukać ofert?
Poniżej przedstawiamy ponad 13 000 sprawdzonych ogrodników w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Agapant biały jest bardzo popularnym kwiatem do stosowania w pojemnikach, doniczkach i w gruncie. Idealnie sprawdza się na tarasach, balkonach i patiach. Może być również sprzedawany jako kwiat cięty. Cena w porównaniu z dużymi efektami dekoracyjnymi jest bardzo niska. Sprawdź także ten artykuł o uprawie lilii białej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny