Lilia azjatycka – charakterystyka i odmiany

Jak sama nazwa wskazuje, lilia azjatycka przywędrowała do Europy z Azji. Jej naturalnym obszarem kwitnienia jest Japonia oraz Chiny. Mimo zupełnie odmiennego klimatu, w Polsce lilie azjatyckie nie mają większych problemów z adaptacją. Co prawda hodowla wymaga dopasowania odpowiedniego stanowiska, jednak późniejsza pielęgnacja nie jest już tak bardzo wymagająca. Byliny uchodzą za rośliny mrozoodporne, dlatego przez wiele lat mogą przepięknie prezentować się w ogrodzie.

Prawdziwą ozdobą lilii azjatyckiej są oczywiście kwiaty w formie wyniosłych kielichów. W odróżnieniu od innych odmian okres kwitnienia nie wiąże się z wydzielaniem intensywnego zapachy. Wśród popularnych odmian wymienić możemy lilie pełne, które cechują się większą liczbą płatków w swojej koronie. Ciekawym rodzajem lilii azjatyckich są także lilie o zwisających kwiatach. Najczęściej występują w kolorze białym i różowym. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o liliach drzewiastych.

Jeżeli chodzi o popularne odmiany, to na pewno godna uwagi jest:

  • Lilia azjatycka czerwona - wyróżnia się czerwonym kolorem kwiatów z brunatnymi, plamistymi przebarwieniami. Lilia azjatycka czerwona kwitnie w okresie od lipca do sierpnia. Natomiast termin sadzenia przypada na kwiecień lub maj. Lilia azjatycka czerwona doskonale czuje się na stanowiskach słonecznych bądź półcienistych. Mogą to być rabaty kwiatowe, a najlepiej miejsca w pobliżu oczek wodnych lub sadzawek. W celu jak najlepszego kwitnienia, lilia azjatycka czerwona powinna być posadzona na żyznej glebie, która będzie regularnie nawożona wieloskładnikowymi nawozami.
  • Lilia żółta – charakteryzuje się żółtymi, wręcz słonecznymi kwiatostanami. Lilia żółta nie ma większych wymagań uprawowych. Dlatego jej hodowla zalecana jest szczególnie początkującym ogrodnikom. Lilia żółta kwitnie od czerwca do lipca. Sadzenie powinno odbywać się wczesną wiosną lub jesienią, jednak nie później niż w listopadzie. Jeżeli lilia żółta zaczyna słabo kwitnąć, może to być oznaką zbyt silnego zagęszczenia sadzonek w jednym miejscu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o lilii wodnej w oczku wodnym?
  • Lilie azjatyckie niskie – rzeczywiście lilie azjatyckie niskie są wyjątkowo cenione w ogrodzie, szczególnie do zagospodarowania skalniaków oraz niedużych rabat kwiatowych. Jeżeli chodzi o odmiany, to najpopularniejsze lilie azjatyckie niskie reprezentują lilia Ivory, Pink Pixie, Sweet Lord, Bright Pixie, czy też Abbersville Pride. Ich uprawa praktycznie w niczym się nie różni od lilii wysokich. Jednak ich największą zaletą jest to, że lilie azjatyckie niskie mogą z powodzeniem udekorować donice balkonowe lub tarasowe.
  • Lilie pełne – jeżeli poszukujemy oryginalnego akcentu w ogrodzie, warto zdecydować się na lilie pełne. Wśród popularnych odmian możemy wymienić m.in. Tigrinum o pomarańczowych płatkach, czy też różową lilię Elodie. Lilie pełne przepięknie rozkwitają gęstymi pąkami, dlatego jeszcze lepiej prezentują się w dużych skupiskach.

Lilie azjatyckie - sadzenie i uprawa w ogrodzie

Uprawa lilii azjatyckich wymagać będzie od nas znalezienia jak najlepszego stanowiska. Powinno ono być słoneczne lub cieniste. Podłoże przepuszczalne nie może wyróżniać się zbyt małą ilością składników odżywczych. Najlepiej sprawdzi się gleba o lekko kwaśnym odczynie. Sadzenie lilii azjatyckiej odbywa się wczesną wiosną lub jesienią. W tym celu cebulki umieszczamy na głębokości ok. 15 cm przy rozstawie co ok. 30 cm.

Nie ma problemu z tym, by sadzenie odbywało się w pojemnikach. Tutaj oczywiście najlepiej sprawdzą się niskie kwiaty. Odpowiednie podłoże wymaga przygotowania gleby z domieszką gliny oraz ziemi liściowej. Na dnie pojemnika koniecznie usypujemy drobne kamyczki, zapewniające niezbędną przepuszczalność. Kwiaty posadzone w doniczkach, wymagają regularnego nawożenia. Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się nawóz wzbogacony o potas. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o liliowcach.

Lilia azjatycka – pielęgnacja

Odpowiednia pielęgnacja umożliwi efektywny wzrost lilii japońskiej w ogrodzie. Kwiaty po posadzeniu powinny być wyściółkowane. Optymalnym rozwiązaniem będzie ściółka przygotowana z kory lub liści. Lilia azjatycka, która już przekwitła, wymaga oczywiście usuwania uschniętych kwiatów. Dzięki temu roślina nie marnuje składników odżywczych do rozwoju cebulek.

Hodowla lilii azjatyckiej niestety może być zagrożona różnymi szkodnikami oraz chorobami. Pielęgnacja kwiatów zatem może obejmować walkę z mszycami, ślimakami, a także chorobami grzybowymi. Jeżeli tylko możemy, starajmy się używać naturalnych preparatów, w ostateczności sięgając po środki chemiczne. Rozmnażanie bylin jest bardzo proste, ponieważ wystarczy od starych cebul oddzielić młode cebulki. Dlatego samodzielna hodowla lilii azjatyckiej jest jak najbardziej możliwa, nawet przez mniej doświadczonych ogrodników. A może zainteresują cię także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach wiosennych?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny