Lilia biała (Lilium candidum) – charakterystyka

Lilia biała (Lilium candidum) znana jest jeszcze pod innymi, bardziej dostojnymi nazwami takimi jak: lilia św. Józefa, świętego Antoniego, czy Najświętszej Maryi Panny. Wyróżnia się pięknymi, śnieżnobiałymi kwiatami o średnicy do 7 cm. Przybierają one kształt gwiazdy, wypełnione długimi żółtymi pręcikami. Kwiaty gromadzą się w kwiatostany w formie baldachów lub gron. Oprócz pięknych płatków lilie charakteryzują się miłym i dość intensywnym zapachem.

Lilie św. Józefa dorastają mniej więcej do wysokości 120 cm. Zarówno kwiaty, jak i lancetowate liście opierają się na smukłej łodydze. Po przekwitnięciu tworzy się owoc w kształcie trójkomorowej torebki, w której znajduje się od kilkudziesięciu do nawet stu nasion. Okres kwitnienia przypada na czerwiec, zatem lilie białe pachnące przekwitają wcześniej od pozostałych odmian lilii. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o liliach.

Lilie św. Józefa - uprawa

Lilia świętego Antoniego najlepiej będzie czuła się na słonecznym i osłoniętym stanowisku. Podłoże umiarkowanie wilgotne, powinno wyróżniać się lekko zasadowym odczynem. Jeżeli gleba nie posiada takich wskaźników, możemy ją przygotować poprzez dodanie domieszki dolomitu. Sadzenie cebulki musi się odbyć w sierpniu. Późniejsze przygotowanie sadzonek może doprowadzić do ich przemarznięcia. Mimo tak wczesnego sadzenia i tak należy wykonać ściółkę przy pomocy liści. W ten sposób jeszcze niewyrośnięte lilie św. Józefa będą zabezpieczone przed niskimi temperaturami.

Zamknięta lilia biała, inaczej lilium candidum lub lilia św. Józefa w czasie kwitnienia oraz jej uprawa
Lilia biała (Lilia św. Józefa) – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Jedno stanowisko przez lilie białe pachnące może być zajmowane przez maksymalnie 5 lat. Po tym czasie gleba jest pozbawiona potrzebnych składników odżywczych. Należy więc zastanowić się nad przesadzeniem roślin w inne, lepiej użyźnione miejsce. Mimo delikatnego wyglądu, na szczęście lilie św. Józefa wcale nie są samolubne. Dobrze znoszą sadzenie w towarzystwie innych roślin. Możemy w ogrodzie lilię białą obsadzać po sąsiedzku z peoniami, gipsówką, rozchodnikiem czy też ostróżkami. A może zainteresuje cię także ten artykuł o lilii wodnej w oczku wodnym?

Zadbaj o kwiaty - sprawdź promocje

Lilia biała w ogrodzie - pielęgnacja

Chcąc by lilium candiudm było okazałą rośliną, warto się o nią odpowiednio zatroszczyć. Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym nawadnianiu, ponieważ bylina źle znosi suszę. W okresie wzrostu, czyli od wiosny, aż do późnego lata możemy nawozić lilię specjalnymi nawozami. Oczywiście doskonale sprawdzą się również uniwersalne nawozy wieloskładnikowe.

Rozmnażanie lilii białej nie jest trudne. W tym celu wystarczy wykopać nowopowstałe cebulki, które przyrastają do starych cebul. Młode cebulki powinniśmy nieco przesuszyć, ale należy uważać, by sadzonka całkowicie nie wyschła. Nie uszkadzając systemu korzeniowego, zasadzamy cebulki w wybranym przez nas miejscu. Lilie białe mogą być z powodzeniem uprawiane także w dużych pojemnikach, pięknie prezentując się na balkonach lub tarasach. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o liliowcach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny