Lilia długokwiatowa (Lilium longiflorum) - skąd pochodzi


Lilie długokwiatowe - Lilium longiflorum, to mieszańce, które zaliczane są do rodziny liliowatych - Liliaceae. Do rodziny liliowatych zalicza się ponad 700 gatunków, które rozmieszczone są w 15 rodzajach. Warto wiedzieć, że rośliny, które należą do liliowatych, występują na obszarach półkuli północnej, przede wszystkim w strefie klimatu umiarkowanego, choć niektóre z nich pojawiają się również w Indiach, w północnej Afryce, czy też w południowych częściach Chin.

Zdecydowanie największe zróżnicowanie roślin z liliowatych pojawia się w Azji. Rosną one w formacjach trawiastych, szczególnie na łąkach subalpejskich oraz stepach. Powinniśmy wiedzieć, że liliowate znane są ze swoich efektownych kwiatów, przez co wiele gatunków uprawia się jako kwiaty ogrodowe i kwiaty cięte. Co więcej, niektóre gatunki charakteryzują się jadalnymi cebulami, a są nimi tulipan - Tulipa, lilia - Lilium, czy też amana - Amana.

Lilie to rodzaj cebulowych bylin, do którego zalicza się około 115 gatunków i jeszcze więcej odmian i mieszańców. Rośliny z tego rodzaju znajdują swoje zastosowanie jako rośliny ozdobne. Takie zastosowanie znajdują przede wszystkim odmiany, mieszańce i kultywary, które cechują się pięknymi kwiatami i możemy znaleźć zarówno niskie, średniowysokie jak i wysokie lilie.

Lilia długokwiatowa - czym charakteryzują się lilie i jakie są ich popularne odmiany

Kiedy interesuje nas uprawa roślin, bez różnicy, czy jest to liliowiec stella, firletka chalcedońska, czy też właśnie lilia długokwiatowa, w pierwszej kolejności powinniśmy dowiedzieć się, czym charakteryzują się te rośliny. Dzięki temu możemy zadecydować, czy lepsza jest dla nas wyższa roślina, czy też niska, a także, czy pokrój rośliny i jej kwiaty odpowiadają naszym oczekiwaniom.

Zacznijmy od tego, że lilie długokwiatowe to grupa mieszańców, które naturalnie występują w strefie subtropikalnej oraz w południowej części Japonii. Natomiast obecnie mieszańce te są bardziej rozpowszechnione, w szczególności w uprawie. W naszym kraju natomiast nie zaleca się uprawy lilii długokwiatowych w ogrodzie, ponieważ klimat Polski nie jest dla niej odpowiedni.

Kwiat lilia długokwiatowa w czasie kwitnienia, a także jej uprawa, sadzenie i pielęgnacja
Kwiat lilia długokwiatowa krok po kroku, a także jej uprawa, pielęgnacja i zastosowanie

Lilie długokwiatowe, tak samo, jak i firletka chalcedońska, czy też liliowiec stella, charakteryzuje się pięknymi kwiatami. Kwiaty tych mieszańców są zdecydowanie bardziej wydłużone niż kwiaty innych gatunków lilii. Pojawiają się one od czerwca do września i z reguły są one wybarwione na biało. Charakterystyczne jest też to, że wytwarzają bardzo przyjemny i aromatyczny zapach. Warto też zwrócić uwagę na popularne odmiany lilii długokwiatowych. Popularnością cieszy się odmiana 'White Heaven', 'White Fox', a także 'White Elegans'. Pamiętajmy, że lilia orientalna może być bardzo wysoka lub nawet karłowa, a wszystko to zależy od danej odmiany. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie lilii azjatyckiej?

Lilia długokwiatowa (Lilium longiflorum) - jak uprawia się kwiat

Zanim kupimy lilie długokwiatowe, powinniśmy dowiedzieć się w pierwszej kolejności, jakie wymagania mają te kwiaty i jak przebiega ich uprawa. Tylko znając wymagania rośliny, będziemy mogli sprawić, że ich piękne kwiaty zakwitną, a cała roślina będzie rozwijała się prawidłowo. Warto też wspomnieć o tym, że jeśli nie zapewnimy odpowiednich wymagań, nasza roślina może zostać porażona przez choroby, które z reguły wywoływane są przez dobór nieodpowiedniej gleby i stanowiska.

Zacznijmy więc od tego, że lilie długokwiatowe to ciepłolubne rośliny, które nie są przeznaczone do uprawy w ogrodzie, choć możemy je uprawiać w szklarni. Dlatego też zalecana jest ich uprawa w domu jako rośliny doniczkowe. Co więcej, najlepszym stanowiskiem do uprawy lilii długokwiatowej będzie stanowisko nasłonecznione, lecz pamiętajmy o tym, by ich cebule nie były wystawione na bezpośrednie nasłonecznienie, ponieważ mogą zamierać.

Jeśli chodzi o glebę, musimy wiedzieć, że najlepsza będzie gleba żyzna lub przeciętna. Dobrze jest też, gdy jest ona próchnicza, a jej odczyn pH jest od kwaśnego do lekko kwaśnego, czyli mieści się w granicach 4-6. Zaleca się również wykonanie ściółki z kory sosnowej, ponieważ wprowadzi ona odpowiednie pH gleby i ochroni cebulę przed mrozem oraz zbyt dużym nasłonecznieniem.

Warto również wiedzieć, jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymagają te rośliny. Zacznijmy od tego, że lilie długokwiatowe wymagają umiarkowanego podlewania, a co więcej, lepiej jest podlać za mało niż za dużo. Dodatkowo wiosną powinno się je nawozić. Tego typu lilie nawozi się od kwietnia i warto to robić nawet raz na dwa tygodnie aż do zakwitnięcia. Warto do tego używać nawozu przeznaczonego do roślin kwitnących lub dla kwiatów cebulowych. Co więcej, raz na 3-4 lata warto przesadzać roślinę.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny