Lilia w doniczce - charakterystyka gatunku

Lilia doniczkowa lub jak też przez niektórych zwana lilią domową pochodzi z rodziny liliowatych - Liliaceae. Jest to roślina cebulowa o bardzo atrakcyjnych i ozdobnych kwiatach, której występowanie można zaobserwować na praktycznie całej półkuli północnej, a jej uprawa jest bardzo popularna.

W zależności od tego, w którym miejscu na świecie występuje naturalnie, wyróżnia się 3 podstawowe grupy. Pierwszą z nich jest wschodnioazjatycka - lilie występują w Chinach i Japonii; drugą jest euroazjatycka - lilie zaobserwować można w Europie i zachodniej Azji; oraz trzecia amerykańska, gdzie lilie porastają Amerykę Północną.

Lilia domowa dzieli się na grupy ogrodowe, do których należą gatunki, mieszańce i odmiany. Wyróżnia się tu lilie azjatyckie, lilie orientalne, martagon, amerykańskie, candidum, trąbkowe, longiflorum i wiele innych gatunków i mieszańców. W sprzedaży popularna jest lilia azjatycka, lilia orientalna i lilia trąbkowa. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o liliach drzewiastych.

Lilia doniczkowa - jak wygląda uprawa?

Lilia doniczkowa nie jest trudna w uprawie. Ważne, by zapewnić jej odpowiednie warunki: stanowisko słoneczne oraz próchnicze, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne gleby. Lilie znoszą także lekkie zacienienie. Ważne jest, że nie lubią one przesadzania i nie są mrozoodporne, przez co niektóre odmiany rosnące w ogrodzie wymagają okrycia.

Te rośliny doniczkowe wymagają szczególnej uwagi podczas podlewania (szczególnie gdy jest to lilia w doniczce) i zwrócenia uwagi na to, co się robi po przekwitnięciu. Po przekwitnięciu nie należy zapominać o usunięciu kwiatostanów. Podlewanie powinno być regularne, a zimą należy je ograniczać.

Lilia doniczkowa czy też lilia w doniczce i lilia domowa, a także uprawa i pielęgnacja kwiatów krok po kroku
Lilia doniczkowa - odmiany, uprawa, pielęgnacja, porady

Lilia w doniczce jest doskonałym pomysłem na balkon i taras. Często jest ona elementem dekoracyjnym w ogrodach, gdyż jej pielęgnacja nie przysparza problemów. Można ją sadzić pojedynczo lub w grupach. Spotykana jest także jako kwiat cięty. Te rośliny doniczkowe rozmnaża się poprzez cebulki przybyszowe lub powietrzne. A może zainteresuje cię także ten artykuł o lilii wodnej w oczku wodnym?

Lilia domowa - popularne odmiany

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest lilia azjatycka i jej odmiany. Nie wymagają one dużo pielęgnacji i można je stosować na balkon. Są nimi na przykład odmiany: 'Brigit '- kwiaty różowe, 'Connecticut King' - żółte, 'Red Velvet' - ciemnoczerwone oraz 'Prima' o różowo-pomarańczowych kwiatach.

Lilia orientalna jest często stosowana jako lilia doniczkowa. Jej popularnymi odmianami są: 'Acapulco' o różowych kwiatach i 'Star Gazer' o czerwonych z białymi obrzeżeniami. Znane są także odmiany lilii trąbkowych: 'Golden Splendour'- jasnożółte, 'African Queen'- różowopomarańczowe i 'Pink Perfection' o różowych kwiatach.

Istnieje jeszcze wiele innych odmian, ale praktycznie u wszystkich podlewanie powinno być takie samo i czynności po przekwitnięciach kwiatów też. Lilia domowa jest bardzo popularna, szczególnie ze względu na wiele możliwości kolorystycznych kwiatów i ich piękny zapach. Sprawdź także ten artykuł o uprawie lilii białej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny