Lilia himalajska (Cardiocrinum giganteum) - czym charakteryzuje się lilia olbrzymia

Jeśli interesujemy się uprawą grujecznika japońskiego - Cercidiphyllum japonicum, dzielżana ogrodowego - Helenium hybridum, czy właśnie lilii himalajskiej - Cardiocrinum giganteum, z pewnością pierwszą cechą, na jaką zwrócimy uwagę, jest to, jak wygląda dana roślina. Zobaczmy więc, czym charakteryzuje się lilia himalajska.

Lilia himalajska - Cardiocrinum giganteum, znana jest pod wieloma nazwami, między innymi jako lilia olbrzymia, lilia sercowata, czy też kardiokrinum olbrzymie. Warto wiedzieć, że lilie olbrzymie, tak jak i inne lilie, zaliczane są do rodziny liliowatych - Liliaceae. Roślina ta została wprowadzona do uprawy w Wielkiej Brytanii już w 1850 roku i od tej pory cieszy się bardzo dużą popularnością i ogromnym zainteresowaniem.

Zacznijmy od tego, że lilie sercowate przy dobrych warunkach uprawy mogą dorosnąć nawet do 4 m wysokości. Z reguły pojawiają się one w podgórskich lasach Nepalu, Indii i Tybetu. Zdecydowanie największą ozdobą tych roślin są ich kwiaty. Otóż ta olbrzymia lilia wytwarza biało-kremowe kwiaty, które mogą osiągać nawet do 20 cm długości. Co więcej, kwiaty są wewnątrz czerwone i zebrane są one w gronach na szczycie pędu. Pęd natomiast jest bardzo długi i gruby.

Warto wspomnieć też o tym, że kwiaty lilii himalajskiej pod wieczór wydzielają bardzo przyjemny i silny zapach. Na uwagę zasługują również błyszczące i duże liście, które mają sercowaty kształt, skąd pochodzi właśnie nazwa lilia sercowata. Cebule lilii, tak samo, jak i cała roślina, są bardzo duże, a ich średnica dochodzi nawet do 20 cm średnicy. Piękno tych roślin doskonale pokazują zdjęcia i to właśnie na zdjęciach doskonale możemy zaobserwować to, jaki pokrój mają rośliny. Pamiętajmy jednak, że zdjęcia nie oddają prawdziwego piękna tych roślin.

Lilia sercowata - jakie ma wymagania oraz jak przebiega jej sadzenie, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie


Bez względu na to, czy w ogrodzie ma znaleźć się dzielżan ogrodowy, grujecznik japoński, czy właśnie lilia himalajska, musimy wiedzieć, jakie wymagania mają te rośliny, a także co powinniśmy wiedzieć o ich sadzeniu i całej uprawie. Te informacje znajdziemy na różnego typu forach. Pamiętajmy jednak o tym, że nie każde forum jest forum profesjonalnym, dlatego wybierajmy te, na których wypowiadają się specjaliści w danej dziedzinie.

Zacznijmy więc od tego, że lilia himalajska - Cardiocrinum giganteum, to roślina, której cebula zamiera zaraz po wydaniu kwiatostanu. Jednak warto wspomnieć o tym, że po zamarciu głównej cebuli, w jej miejsce pojawia się kilka nowych cebul potomnych. Musimy też wiedzieć, że te olbrzymie lilie nie są do końca mrozoodporne, dlatego warto na jesień wykopywać cebule.

Co więcej, roślina najlepiej czuje się na przepuszczalnych i bogatych w składniki pokarmowe glebach, które są dodatkowo wzbogacone dodatkiem żwiru i ziemi liściowej. Warto zadbać o to, by roślina rosła na lekko ocienionym stanowisku, najlepiej między wysokimi drzewami i krzewami. Jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne, powinno się zastosować nawożenie, które prowadzimy od posadzenia cebul, aż do końca sierpnia. Sprawdź także ten artykuł z poradami, kiedy sadzić i przesadzać lilie.

Kwiat lilia himalajska, Cardiocrinum giganteum i zbliżenie na pąk, a także uprawa
Jakie wymagania ma lilia himalajska, Cardiocrinum giganteum, czyli opis i uprawa

Zadbaj o kwiaty - sprawdź promocje

Warto wspomnieć także o tym, jak przebiega sadzenie cebuli. Otóż cebule powinny być sadzone tak, by ich górna część wystawała poza powierzchnię gleby. Co więcej, zaleca się wyściółkowanie gleby korą. Lilie himalajskie rozmnaża się poprzez wysiew nasion, lecz cały proces zajmuje nawet 10 lat. Dlatego bardziej popularne jest rozmnażanie za pomocą cebulek. Podczas uprawy nie możemy zapominać o podporach, ze względu na wysokość rośliny i jej kwiaty, które znajdują się na samym szczycie pędu.

Olbrzymia lilia himalajska - jakie ma zastosowanie i gdzie prowadzona jest sprzedaż Cardiocrinum giganteum

Lilia himalajska to bardzo piękna roślina. Jej sprzedaż jest prowadzona w różnych miejscach. Obecnie możemy wybrać zarówno sklep internetowy, jak i sklep stacjonarny. Warto jednak wiedzieć, że cebule, które dostępne są w sprzedaży, należą do jednych z droższych cebul lilii. Wielokrotnie ich cena wynosi nawet kilkadziesiąt złotych za jedną cebulę.

Lilia olbrzymia - Cardiocrinum giganteum, znana również jako lilia himalajska i lilia sercowata, to bardzo ozdobna roślina ogrodowa. Jest ona świetną rośliną, która będzie elementem dekoracyjnym w ogrodzie. Nie zapominajmy jednak o tym, że cebule rośliny w naszych warunkach nie będą miały łatwo.

Dlatego też, jeśli nie jesteśmy przekonani do naszych umiejętności ogrodniczych, czy też nie mamy odpowiedniej wiedzy na temat sadzenia, uprawy i pielęgnacji, musimy bardzo zastanowić się nad tym, czy lilia himalajska to właściwy wybór i czy poradzimy sobie z jej uprawą.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 74.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny