Lilia królewska - skąd pochodzi

Rodzina liliowatych - co warto wiedzieć o pochodzeniu lilii królewskiej

Lilia królewska - Lilium regale, to roślina, która zalicza się do rodziny liliowatych - Liliaceae. Warto wiedzieć, że jest to rodzina roślin jednoliściennych, do których zaliczanych jest aż 15 rodzajów, w których pogrupowanych jest około 700-705 gatunków roślin. Warto wspomnieć także o tym, że wiele z tych gatunków jest znanych także ze swoich odmian.

Rośliny z liliowatych występują na półkuli północnej, przede wszystkim w strefie klimatu umiarkowanego. Jednak część gatunków występuje również w Indiach, w północnej Afryce oraz w południowych częściach Chin. Warto jednak wspomnieć o tym, że największe zróżnicowane roślin z tego rodzaju występuje na terenie Azji. Liliowate porastają przede wszystkim łąki subalpejskie oraz stepy.

Sam rodzaj lilia - Lilium, to rodzaj cebulowych bylin. Do tego rodzaju zaliczanych jest około 115 gatunków i jeszcze więcej odmian. Warto wiedzieć, że lilie są uprawiane jako rośliny ozdobne. Popularnością cieszą się przede wszystkim mieszańce międzygatunkowe, odmiany, czy też kultywary.

Lilia królewska - charakterystyka

Lilia królewska - Lilium regale, znana jest również jako lilia wspaniała. Warto wiedzieć, że roślina ta została do Europy, a także i do naszego kraju, aż z Chin już ponad 100 lat temu. Właśnie od tej pory lilia królewska cieszy się dużą popularnością wśród upraw ogrodowych i miłośników kwiatów ozdobnych.

Warto wiedzieć, że lilia królewska należy o grupy, która nazywana jest jako lilie trąbkowate. Pędy tej rośliny osiągają do około 80-150 cm długości. Co więcej, na każdym z tych pędów może zawiązać się nawet do 25 kwiatów. Kwiaty te pojawiają się w okresie od początku lipca do końca sierpnia.

Powinniśmy wiedzieć, że kwiaty lilii królewskich mogą osiągać do około 15 cm długości i 12 cm średnicy. Charakterystyczne jest to, że od zewnętrznej strony płatki mają liliową barwę, natomiast od środka są one białe, a dodatkowo barwa ich nasady jest intensywnie żółta. Dzięki temu, jaką barwę przybierają, doskonale komponują się z innymi roślinami. Bardzo charakterystyczny jest również zapach kwiatów, który jest dużym walorem lilii. Sprawdź także ten artykuł z poradami, kiedy sadzić lilie.

Lilium regale - uprawa i pielęgnacja

Lilium regale - wymagania

Kiedy interesujemy się uprawą goryczki żółtej, jastrzębca kosmaczka, żywotnika zachodniego, czy też lilii królewskiej, w pierwszej kolejności powinniśmy dowiedzieć się, jakie wymagania ma dana roślina. Tylko w ten sposób nasza goryczka żółta, jastrzębiec kosmaczek, żywotnik zachodni, czy lilia królewska, będzie rozwijała się prawidłowo.

Co więcej, powinniśmy wziąć pod uwagę to, że jeśli nie zastosujemy się do wymagań, nasza roślina może zostać szybko porażona przez choroby, czy też szkodniki. Właśnie takie choroby najczęściej pojawiają się wtedy, kiedy podłoże i stopień nasłonecznienia nie są dobrane prawidłowo. Zobaczmy więc, jakie warunki musimy utrzymać, by lilia królewska - Lilium regale, rozwinęła się prawidłowo.

Zacznijmy od tego, że lilia królewska to roślina, która najlepiej czuje się na nasłonecznionych lub lekko ocienionych stanowiskach, które położone są w zacisznym miejscu. Dodatkowo powinniśmy też pamiętać o tym, by znaleźć dla niej takie miejsce, gdzie będzie miała w pełni nasłonecznione pędy i kwiaty, natomiast podłoże będzie lekko ocienione. Gleba pod uprawę tej rośliny powinna być dobrze zdrenowana i wilgotna. Nie zapominajmy również o tym, że odpowiednie pH gleby mieści się w granicach między 5 a 5,5, choć na glebach wapiennych również przyniesie nam dobre efekty.

Lilia królewska - co warto wiedzieć o uprawie i pielęgnacji

Po kupieniu rośliny, jaką jest lilia królewska - Lilium regale, konieczne jest zaznajomienie się z tym, jak przebiega sadzenie. Otóż cebulki lilii wysadza się wiosną lub jesienią do podłoża, które może być torfem wzbogaconym nawozem mineralnym lub gleby ogrodowej wzbogaconej kompostem.

Ważne jest to, by cebulki sadzone były na około 15-20 cm głębokości, oczywiście w zależności od tego, jak duża jest cebulka. Po posadzeniu kwiatów należy podlać glebę, a następnie wyściółkować miejsce, w którym była zasadzona cebulka. Ściółka powinna mieć minimum 3 cm grubości i może być ona wykonana z kory sosnowej, kompostu, czy też próchnicy liściowej. Taka ściółka ochroni naszą roślinę przed nadmierną utratą wody, która wytracana jest z gleby przez proces parowania.

Roślina lilia królewska, Lilium regale i zbliżenie na jej kwiat, a także sadzenie, pielęgnacja i cena
Jakie wymagania ma lilia królewska, Lilium regale, a także jej sadzenie i uprawa

Nie możemy także zapominać o zabiegach pielęgnacyjnych, a szczególnie o nawożeniu i podlewaniu, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu. Podlewanie jest bardzo istotne w okresie wiosennym, kiedy roślina bardzo intensywnie się rozwija, ale również przez cały okres kwitnienia.

Jeśli chodzi natomiast o nawożenie, musimy wiedzieć, że lilie królewskie zasila się długo działającymi wieloskładnikowymi nawozami. Musimy zwrócić uwagę na to, by nawóz zawierał dużo azotu, który jest niezbędny po to, by lilia rozwinęła dużo masy zielonej. Natomiast w okresie kwitnienia najważniejszym dla niej składnikiem okaże się jednak fosfor i potas.

Zastosowanie i cena Lilium regale - gdzie możemy zasadzić lilie królewskie

Lilia królewska - Lilium regale, to piękna roślina, która może być uprawiana zarówno w gruncie, jak i w odpowiednio dużym pojemniku, czy też donicy. Doskonale będzie ona zdobiła nasze rabaty i ogrody przydomowe. Może być ona sadzona pojedynczo, jak i w grupach.

Jeśli chodzi o cenę lilii królewskiej, musimy wiedzieć, że zależy ona od wielu czynników. Pierwszym z nich jest to, na jaką odmianę się zdecydujemy, ponieważ na rynku dostępne są odmiany droższe i bardziej ozdobne, ale również i te tańsze. Kolejnym czynnikiem jest wybór miejsca zakupu.

Otóż lilie możemy zakupić stacjonarnie, jak i przez internet. Wybór cebul w sklepach internetowych jest ogromny, jednak pamiętajmy o tym, że kupując w takim miejscu, nie mamy możliwości skontrolowania tego, w jakim stanie jest cebulka. Z reguły cena za cebulkę wynosi około 3-10 zł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny