Charakterystyka lilii orientalnej

Lilia orientalna to gatunek należący do lilii azjatyckich. Tak jak inne lilie azjatyckie, pochodzi z Japonii i jest mieszańcem gatunków japońskich. Kwiaty te należą do rodziny liliowatych - Liliaceae. Warto wiedzieć, że jest to roślina cebulowa, dzięki czemu uprawia się ją poprzez sadzenie cebulek kwiatowych.

Jej pokrój jest dość wysoki i wyprostowany. Dorosłe okazy sięgają od 50 cm, nawet do 100 cm. Najważniejszym elementem tej rośliny są jej ozdobne kwiaty, które często kupowane są jako kwiat cięty w różnych kwiaciarniach, a nawet niektórych sklepach ogrodniczych.

Lilie azjatyckie mają bardzo duże i silne kwiaty. Tak też jest i w tym przypadku. Bardzo dużym atutem jest wydzielany przez nie silny zapach. Można je spotkać w różnych odcieniach bieli, różu i czerwieni. Niektóre odmiany mają żółte paski lub są delikatnie nakrapiane. Kwiaty pojawiają się w ogrodzie w VIII. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o liliach.

Lilia orientalna - jak wygląda uprawa?

Lilia orientalna nie ma dużych wymagań siedliskowych. Należy jednak pamiętać, że jest ona rośliną dość wrażliwą na mróz. Poza tym potrzebuje stanowisk słonecznych, ale znosi także lekko zacienione miejsca. Preferuje gleby przepuszczalne i zasobne w składniki odżywcze, dzięki czemu kwiaty są w lepszej jakości.

Zimowanie jest dość trudne. W momencie, kiedy uprawa przebiega w doniczce, nie musimy martwić się o przemarznięcie. Jeśli jednak hodowana jest w gruncie, wtedy należy wykopać cebule lilii i przechowywać w nieogrzewanym pomieszczeniu. Ma to istotny wpływ na ilość kwiatów i ich wybarwienie. Można też zostawić cebulki kwiatowe w gruncie, ale jest to ryzykowne nawet pod silnym okryciem.

Lilia orientalna w czasie kwitnienia kwiatostanu w ogrodzie oraz cebule lilii i ich sadzenie, pielęgnacja oraz uprawa
Lilia orientalna - sadzenie z cebul w doniczce, uprawa, pielęgnacja, zimowanie

Po przekwitnięciu należy usuwać kwiatostany. Uprawa w doniczce jest zdecydowanie łatwiejsza niż w gruncie, szczególnie ze względu na zimowanie. Rozmnażanie jest dość proste. Wykonuje się je przez cebulki kwiatowe, które oddziela się od cebul lilii matecznej. Następnie przebiega sadzenie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o lilii wodnej w oczku wodnym?

Różne cebule lilii, czyli odmiany lilii orientalnej

Bardzo popularne na kwiat cięty i do sadzenia w ogrodzie są odmiany lilii. Różnią się one przede wszystkim wzrostem i barwą kwiatów. Popularną odmianą jest 'Brasilica', której kwiaty są białe z różową obwódką i bardzo często wykorzystywane na kwiaty cięte w kwiaciarniach.

Odmianą o białych kwiatach z żółtym paskiem jest 'Venezuela', natomiast różowe i pełne kwiaty ma 'Sweet Rosy'. Z kolei 'Casablanca' ma krystalicznie białe kwiaty. Odmiana 'Mona Lisa' jest niska, a jej kwiaty są biało różowe z ciemnoróżowymi paskami pośrodku, a dodatkowo jest nakrapiana.

Jak widać, lilia orientalna ma szeroką gamę kolorystyczną kwiatów i idealnie może sprawdzić się do uprawy w doniczce, ale także w ogrodzie. Można ją sadzić pojedynczo, ale zdecydowanie korzystniej wygląda sadzona w grupach. Warto rozważyć zakup tej atrakcyjnej rośliny. Sprawdź także ten artykuł o uprawie lilii złotogłów.

ikona podziel się Przekaż dalej