Lilia tygrysia (Lilium lancifolium) i jej charakterystyka

Lilia tygrysia bardzo często nazywana jest też lilią pomarańczową, ze względu na kolor swoich kwiatów. Pochodzi ona ze wschodniej Azji, a dokładnie z Chin i Japonii. Kwiat ten należy do rodziny liliowatych - Liliaceae, a jego łacińska nazwa to Lilium tigrinum lub też Lilium lancifolium.

Lilia pomarańczowa ma wzniesiony pokrój, sięgający od 80 do 150 cm. Jej pędy są czerwonobrązowe. Ta roślina cebulowa, wytwarzająca cebulki powietrzne ma ciemnozielone i błyszczące oraz równowąskie liście. Ułożone są one skrętolegle na pędach. Osiągają one do nawet 10 centymetrów długości.

Najważniejszą częścią Lilium lancifolium są bardzo dekoracyjne silnie pachnące kwiaty. Kwiaty są sześciopłatkowe, a płatki są spiczaste i wywinięte do góry. Pojedyncze kwiaty tworzą zwisające grona. Lilia pomarańczowa, jak sama nazwa wskazuje, ma pomarańczowe, brązowo nakrapiane kwiaty. Są one bardzo pachnące i pojawiają się późnym latem na przełomie VII i VIII. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o liliach.

Uprawa lilii tygrysiej - sadzenie i rozmnażanie


Uprawa tego gatunku lilii jest praktycznie taka sama jak innych gatunków z tego rodzaju. Lilium tigrinum wymaga ciepłego i słonecznego stanowiska. Może też rosnąć w półcieniu, ale wtedy kwiaty nie są takiej jakości. Uprawa powinna odbywać się na glebach żyznych, przepuszczalnych, średnio wilgotnych i lekko kwaśnych.

Pielęgnacja gatunku, jak i jego odmian jest taka sama. Warto pamiętać, że rośliny te nie znoszą dobrze częstego przesadzania. Ponadto warto usuwać przekwitnięte kwiatostany, w celu uzyskania lepszych jakościowo kwiatów. Sadzenie z nasion powinno się odbywać w rozstawie 50 na 50 cm.

Lilia tygrysia czy też lilia pomarańczowa w czasie kwitnienia oraz jej sadzenie, rozmnażanie, uprawa i pielęgnacja
Lilia tygrysia - odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie

Zadbaj o kwiaty - sprawdź promocje

Rozmnażanie wykonuje się na 4 sposoby. Najpopularniejsze jest rozmnażanie z cebul przybyszowych jesienią, kolejne jest sadzonkowanie łusek, co nie jest prostym sposobem. Istnieje jeszcze możliwość rozmnożenia cebulek powietrznych, lecz warto wiedzieć, że cebulki powietrzne zakwitną dopiero po kilku latach. Popularne, ale długie rozwiązanie uwzględnia nasiona. Nasiona sadzone są do gruntu lub doniczki. A może zainteresuje cię także ten artykuł o lilii wodnej w oczku wodnym?

Co warto wiedzieć o lilii tygrysiej?

Lilia tygrysia jest pięknym kwiatem, który może okazać się niebezpieczny dla zwierząt, ponieważ jest ona trująca. Należy do grupy lilii azjatyckich i bardzo popularne są jej różne odmiany. Odmiany różnią się między sobą wysokością, odcieniem i kolorem kwiatów oraz nakrapianiem.

Lilia pomarańczowa często stosowana jest w uprawie na balkonie. Mając zwierzęta domowe, należy uważać, by nie wchodziły na balkon i nie podgryzały jej. Lilium lancifolium nadaje się też na rabaty bylinowe, do ogrodów i jako kwiat cięty. Może być sadzona w grupach i pojedynczo.

Ogrodnik - gdzie szukać ofert?
Poniżej przedstawiamy ponad 13 000 sprawdzonych ogrodników w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Jeśli szukamy rośliny na balkon, taras, do ogrodu czy nawet do pomieszczeń domowych, warto wybrać Lilium tigrinum. Cieszy ona oko swoimi kwiatami i jest doskonałym punktem dekoracyjnym. Przy odpowiedniej pielęgnacji możemy cieszyć się z jej piękna przez długie lata. Sprawdź także ten artykuł o uprawie lilii złotogłów oraz lilię królewską.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny