Lilie - odmiany, ceny cebulki lilii, sadzenie, uprawa, przesadzanie

Jeszcze do niedawna lilie były nieco zapomniane. Obecnie w chwale powracają do ogrodów. Występują w wielu ciekawych odmianach, oddają do dyspozycji pełną paletę kolorów. Cebulki lilii można kupić w każdym sklepie ogrodniczym. To pozwoli na tworzenie zachwycających kompozycji w ogrodzie. Trzeba tylko wiedzieć jak wygląda sadzenie, uprawa i przesadzanie lilii.

Lilie ogrodowe – sadzenie, uprawa, przesadzanie

Lilie zwane też lilium to piękne byliny zaliczane do rodziny liliowatych. Wspomniana grupa jest dość liczna, w jej skład wchodzi około 115 gatunków. Naturalnym środowiskiem tych barwnych kwiatów są obszary Japonii i Chin. Stamtąd też przywędrowały do Europy. W naszym klimacie lilie są uprawiane, jako rośliny ozdobne. Wpłynęły na to dwa ważne czynniki. Pierwszym z nich jest charakterystyczny i zachwycający wygląd. Lilie występują w praktycznie wszystkich barwach. Drugą zaletą jest to, że hodowcy tworzą coraz to nowe odmiany. Dużą popularnością cieszą się lilie ogrodowe, które pogrupowano w kilka kategorii. Najpierw jednak kilka słów o uprawie.

Najbardziej mrozoodporne lilie ogrodowe sadzi się już w marcu. Wrażliwsze odmiany wysadza się do gruntu wiosną. Od drugiej połowy kwietnia do początku maja. Jest też drugi termin sadzenia, przypada na jesień, od września do października. Cebule lilii sadzi się na głębokość około 10-15 cm. Najlepsze stanowisko do tego celu jest nasłonecznione lub półcieniste. Trzeba też zadbać o to by było osłonięte od wiatru. Gleba musi być żyzna, próchniczna, z dużą ilością składników odżywczych. Lilie ogrodowe najlepiej rosną, gdy pH jest lekko kwaśne, obojętne lub lekko zasadowe. To w dużej mierze zależy od odmiany.

Lilia królewska i jej pokrewne gatunki dobrze reagują na przesadzanie. Jest ono wręcz wymagane i powinno się je przeprowadzać, co kilka lat. Pielęgnacja tych roślin przede wszystkim polega na dostarczaniu odpowiednich ilości wody. Lilie źle znoszą suszę, ale nie lubią też podmokłego podłoża. Najlepiej, więc uprawiać je na podwyższonych rabatach. Wtedy woda będzie naturalnie spływać. To ważne szczególnie w zimie, gdy cebulki lilii są narażone na trudne warunki atmosferyczne. Przesychaniu i rozwojowi chwastów zapobiegnie ściółkowanie. Najlepiej do tego celu wykorzystać kompost, korę, torf lub zwykłą skoszoną trawę.

Lilium – pielęgnacja

Pielęgnacja to również prawidłowe nawożenie. Gdy cebule lilii znajdą się w ziemi, roślina zaczyna intensywnie się rozwijać. Po wyrośnięciu bardzo obficie kwitnie. Wykazuje, więc ogromne zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Zatem kwiaty lilie od wiosny do początku lipca muszą być zasilane nawozami wieloskładnikowymi. Zalecane są mieszanki o zmniejszonej zawartości azotu. Można znaleźć je w praktycznie każdym sklepie ogrodniczym a ich ceny nie są wygórowane.

Pielęgnacja praktycznie każdej odmiany lilii wymaga usuwania przekwitłych kwiatostanów. Dzięki temu energia rośliny wspomoże cebulki lilii w dalszym rozwoju. Do tego w miejsce usuniętych kwiatów powstaną nowe. Oprócz tego opisywane kwiaty mogą być podatne na ataki szkodników. Najczęściej jest to stępka oraz poskrzypka liliowa. Zdarza się też, że kwiat zostanie zaatakowany przez choroby grzybowe. Zatem lilie ogrodowe wymagają specjalnej ochrony.

Wiadomo już jak wygląda uprawa, sadzenie i przesadzanie lilii. Teraz można przejść do innej ważnej kwestii. Kwiaty lilie i ich ogrodowe odmiany dzielą się na kilka kategorii. Pierwszą grupą są mieszańce azjatyckie. W jej skład wchodzi bardzo dużo ciekawych odmian, między innymi lilia tygrysia czy lilie azjatyckie pełne. Tymczasem najpiękniejsze okazy należą do grupy mieszańców orientalnych. Najbardziej zróżnicowane pod względem kształtów są natomiast mieszańce trąbkowe. Należy do nich lilia królewska. Kwiaty lilie to też grupy mieszańców amerykańskich, longiflorum, candium oraz martagon.

Odmiany lilium – lilie drzewiaste, lilia tygrysia

Dużą różnorodność opisywanych roślin potwierdzają różne ciekawe gatunki. Jednym z nich jest lilia tygrysia. Ma wzniesiony pokrój i dorasta do 60-150 cm wysokości. Jej liście są lancetowate, zielone i błyszczące o długości maksymalnie 10 cm. Do tego dochodzą pojedyncze, sześciopłatkowe kwiaty. Odznaczają się wywinięciem na zewnątrz i kolorem. Są intensywnie pomarańczowe i poznaczone ciemnymi plamkami. Lilia tygrysia wydziela bardzo przyjemny zapach, co jest jej dodatkowym atutem. Ważne jest też to, że cebulki lilii nie są drogie. Ceny sięgają maksymalnie kilkunastu złotych.

Równie ciekawe i polecane są lilie azjatyckie pełne. Ich kwiaty są zebrane w groniaste kwiatostany. Występują w bogatej gamie kolorystycznej. Co ciekawe posiadają więcej niż dwa okółki płatków korony. Lilie azjatyckie pełne wytwarzają liście w różnych kształtach. Często są szerokie lub lancetowate, niemal zawsze błyszczące. To nadal nie wszystkie ważne informacje na ich temat. Lilie azjatyckie pełne są stosunkowo duże, dorastają do 90-130 cm wysokości, stanowią, zatem wyśmienitą dekorację. Warto też dodać, że ich ceny nie są wygórowane, cebule lilii azjatyckich kosztują kilkanaście złotych.

W ogrodzie z powodzeniem mogą rozwijać się lilie drzewiaste. Powstały z krzyżówki odmian tygrysich i orientalnych. Odznaczają się przede wszystkim rozmiarem. Mogą dorastać do ponad 2 metrów wysokości. Lilie drzewiaste mają ponadto spore liście i kwiaty umieszczone na równie dużych łodygach. Najlepiej sprawdzają się w dużych ogrodach. Nie wolno też zapominać o tym, że lilie drzewiaste występują w wielu wariantach kolorystycznych. Mogą być żółte, kremowo-czerwone, żółto-różowe itp. Ceny sadzonek utrzymują się poniżej 10 zł.

Na koniec jeszcze jedna popularna odmiana, czyli lilia królewska. Dorasta do 80-150 cm wysokości i na każdym pędzie może związać aż 25 kwiatów. Roślina kwitnie od początku lipca do końca sierpnia i w tym czasie znakomicie ozdabia ogród. Lilia królewska wytwarza kwiatostany o białych płatkach, które mają żółte nasady. Do tego wytwarza niezwykle przyjemny zapach. Cebule lilii królewskich nie należą do drogich i też z tego powodu warto je kupić. Wszystkie opisane odmiany są dobrą inwestycją. Mają umiarkowane wymagania i nie są trudne w pielęgnacji. Kwiaty lilie to piękne i przyjazne rośliny.