Lilie ogrodowe – charakterystyka

Zanim lilie ogrodowe na dobre zadomowiły się w Europie, ich naturalny obszar występowania obejmował Azję, a dokładniej Chiny oraz Japonię. Dlatego często kwiaty lilie wykorzystywane są w kompozycjach ogrodów japońskich. Ze względu na swoje upodobania, cebulki lilii zasadzane są przede wszystkim w pobliżu oczek oraz sadzawek. Jednak dostępne są również odmiany o wysokości ok. 0,5 metra, które idealnie komponować będą się na skalniakach. Zimujące w gruncie lilie są mrozoodporne, tylko niektóre odmiany wymagają wykopywania lub okrywania na sezon zimowy.

Lilie ogrodowe cechują się różonokolorowymi kwiatami, które często są intensywnie nakrapiane. Kwiaty cebulowe przybierają odcienie bieli, żółci, różu, fioletu, a nawet purpury. Wyróżnia się lilie, które odznaczają się charakterystycznym układem jajowatych, ostro zakończonych płatków, jak i również lilie wielopłatkowe, na pierwszy rzut oka przypominające peonie lub określone odmiany róży. Zazwyczaj kwiatostany liczą sobie od kilku do kilkunastu kwiatów. Natomiast kwitnienie w zależności od odmiany przypada na okres od maja do sierpnia. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o liliach.

Lilie ogrodowe i ich odmiany

Te niesamowite kwiaty cebulowe oficjalnie możemy podzielić na 9 grup. Do nich zalicza się:

  • Lilia azjatycka – lilia azjatycka rozpoczyna kwitnienie w czerwcu, a kończy na przełomie lipca i sierpnia. Do najpopularniejszych odmian zalicza się Lilium Davidii, czy też Lilium cernuum. Lilia azjatycka skupia w sobie najwięcej odmian spośród wszystkich grup. Są to rośliny zimujące w gruncie, wyjątkowo odporne na różne warunki klimatyczne. Najczęściej lilia azjatycka wyróżnia się jasnymi kolorami, chociaż zdarzają się także nakrapiane odmiany.
  • Lilia orientalana - tutaj przedstawicielką jest lilia ogrodowa biała oraz różowa. Grupa lilii orientalnych wywodzi się z Japonii. Ich kwitnienie przypada na sierpień. W tym czasie rośliny cebulowe wydają dorodne i bardzo duże kwiaty.
  • Lilia botaniczna – są to kwiaty cebulowe skupiające odmiany botaniczne
  • Lilia amerykańska – cebulki lilii wydają kwiaty żółte lub pomarańczowe intensywnie nakrapiane. Sadzenie lilii zaliczających się do tej grupy powinno odbywać się na półcienistych stanowiskach i podłożu o kwaśnym odczynie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o lilii wodnej w oczku wodnym?
  • Lilie po skrzyżowaniu Martagon i Hansonii - uprawa powinna odbywać się na lekko zasadowym podłożu. Cebulki lilii wydają małe kwiaty, wyróżniające się długimi szypułkami.
  • Lilie mieszańce longiflorum – uprawa tej grupy lilii w naszym klimacie jest bardzo trudna. Ponieważ są to cebulki lilii, które preferują wyższe temperatury, a także są wrażliwe na przymrozki. Kwiaty wyróżniają się trąbkowym kształtem.
  • Piękny ogród z oczkiem wodnym i liliami wodnymi. Kwiaty lilie ogrodowe - odmiany i ich warunki uprawy, wymagania, sadzenie, pielęgnacja - porady
    Lilie ogrodowe – sadzenie, uprawa, pielęgnacja, wymagania porady
  • Lilia trąbkowa - kwitnienie rozpoczyna się w drugim roku po posadzeniu cebulki. Jednak kwiaty są wyjątkowo duże o bardzo silnym aromacie.
  • Lilie po skrzyżowaniu Candidum i Chalcedonicum – uprawa i pielęgnacja tych odmian lilii jest wyjątkowo trudna. Lilie ogrodowe zaliczające się do tej grupy, wymagają słonecznego stanowiska, a także źle znoszą niskie temperatury.
  • Pozostałe odmiany lilii – najczęściej nowopowstałe odmiany lilii, które hodowane są na skutek skrzyżowania odległych gatunków byliny

Kwiaty lilie w ogrodzie – uprawa

Kiedy sadzić i jak sadzić lilie w ogrodzie? Sadzenie lilii jest uzależnione od konkretnego gatunku oraz odmiany, z którym mamy do czynienia. Jednak większość z nich może być z powodzeniem zasadzona wczesną wiosną lub w połowie sezonu jesiennego. Trzeba sprawdzić indywidualne preferencje rośliny co do stanowiska oraz podłoża. Jednak najczęściej sadzenie lilii powinno odbywać się na słonecznych lub półcienistych stanowiskach. Zagwarantujmy roślinie żyzne i przepuszczalne podłoże. Lilia ogrodowa biała, żółta, fioletowa lub inna odmiana lubi, by gleba była wilgotna, ale nie można doprowadzić do zastoju wody. Najczęściej sadzonki wymagają gleby o odczynie kwaśnym. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o liliowcach.

Większość odmian jest mrozoodporna. Dlatego sadzenie lilii w naszym klimacie nie powinno stanowić większego problemu. Jeżeli jednak poszczególne odmiany zimujące w gruncie mogą przemarznąć, powinniśmy wykopać cebulki lub je przynajmniej okryć grubą ściółką. Najlepiej jest sprawdzić w wymaganiach konkretnego gatunku, czy są one zimujące w gruncie, a także jakie ewentualnie zabezpieczenia przed przymrozkami są wymagane. Do bardziej wymagających odmian zalicza się między innymi lilia ogrodowa biała.

Lilie ogrodowe – pielęgnacja

Pielęgnacja po znalezieniu idealnego stanowiska dla sadzonek, nie powinna stworzyć nam większego kłopotu. Oczywiście lilia ogrodowa biała, żółta lub innej odmiany, źle czuje się w towarzystwie chwastów. Dlatego należy je regularnie usuwać spod sadzonek. Dodatkowo pielęgnacja kwiatów obejmuje nawadnianie i nawożenie. Lilie nie lubią suszy, dlatego nie można zapomnieć o ich regularnym podlewaniu.

Nawożenie przy pomocy wieloskładnikowych nawozów zapewnią obfite kwitnienie. Termin nawożenia przypada na okres przed kwitnieniem, w czasie pojawienia się kwiatów, a także po przekwitnięciu rośliny. Taka pielęgnacja zapewni długotrwały i satysfakcjonujący rozwój lilii ogrodowej. Po pewnym czasie nabierzemy większego doświadczenia, dzięki czemu poradzimy sobie z bardziej wymagającymi gatunkami. A może zainteresują cię także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach wiosennych?

ikona podziel się Przekaż dalej