Lilie wodne określane są również jako grzybienie czy nenufary. To rośliny wodne należące do bylin, które tracą porą zimową liście. Trudno jest się oprzeć ich urokowi! I nic dziwnego, gdyż bardzo spektakularnie ozdabiają lustro wody ogrodowego oczka czy innego zbiornika wodnego. Nadają miejscu sielskiego i romantycznego charakteru, który bardzo pozytywnie wpływa na psychikę podczas relaksu na łonie natury. Warto też wspomnieć o tym, że nenufary przyczyniają się do czystości wody w zbiorniku wodnym – lilie więc to nie tylko walory estetyczne, ale i praktyczne. Jeśli chcemy cieszyć się ich wyglądem i pięknym zapachem oraz czystością wody, warto zdecydować się na obecność tych roślin w naszym ogrodzie. Poniżej parę informacji tym, jak zrobić to z powodzeniem.

Lilie wodne – jak sadzić

Lilia wodna to roślina, którą najlepiej sadzić latem, gdy nie ma możliwości wystąpienia przymrozków. Ważne jest, by sadzić je na nieruchomej wodzie i w miejscu, które jest bardzo dobrze nasłonecznione. Do oczka wodnego wkłada się je w specjalnych wiklinowych pojemnikach czy też koszyczkach. Takie koszyczki muszą być wypełnione mieszanką ziemi ogrodowej, torfu i gliny. Pojemniki należy też wyłożyć tkaniną jutową. Po zasadzeniu lilii do koszyczków warto kłącza roślin przymocować do pojemników, aby nie wypłynęły w momencie wsadzenia ich do wody. Gdy umieszczamy kosz w oczku wodnym, należy zrobić to tak, by był on zanurzony na 20 cm poniżej powierzchni wody. Z czasem przestawia się go wyżej, jednak cały czas musi być zanurzony w wodzie. Potem takie wiklinowe koszyczki rozpadają się, a lilia ukorzenia się – w mule między innymi z opadłych liści.

Jak pielęgnować lilie wodne

Długość okresu kwitnienia lilii w oczku wodnym zależy od zasobności podłoża i temperatury wody. To rośliny o białych kwiatach, jednak występują też żółte, brzoskwiniowe czy w różnych odcieniach różu. Jeśli chcemy cieszyć się kwitnącymi liliami wodnymi, należy je odpowiednio pielęgnować. Przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednią podaż składników mineralnych, stosując nawozy. Należy to robić od dwóch do trzech razy w sezonie. Najlepsze do tego są kulki lub pałeczki nawozowe, które rozpuszczają się w wodzie. Dobrze nawożona hodowla lilii wodnych kwitnie obficie, a przecież o to w tym wszystkim chodzi.

Lilie wodne to zawsze modny element ogrodu i oczka wodnego. By cieszyć się ich pięknem, warto postawić na rośliny wysokiej jakości, kupując je z zaufanych źródeł oferujących duży wybór roślin https://www.waterandgarden.pl/12-lilie-wodne.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej