Liliowiec rdzawy - czym charakteryzuje się ten liliowiec pomarańczowy

Liliowiec rdzawy - Hemerocallis fulva, tak jak i inne liliowce i lilie, zalicza się do rodziny liliowatych - Liliaceae. Warto wiedzieć, że do samego rodzaju liliowiec - Hemerocallis, należą dekoracyjne byliny, które charakteryzują się krótkimi kłączami, ale również korzeniami, które są mięsiste. Rośliny z tego rodzaju występują naturalnie na obszarach Azji i Europy. Do rodzaju liliowiec - Hemerocallis, zalicza się 15 gatunków roślin i jeszcze więcej ich odmian.

Jeśli interesujemy się zakupem rośliny, jaką jest liliowiec rdzawy - Hemerocallis fulva, powinniśmy wiedzieć, że znany jest on także pod innymi nazwami. Liliowiec rdzawy bywa nazywany liliowcem leniwym, przez wzgląd na sposób uprawy tej rośliny, liliowcem płowym, a także liliowcem pomarańczowym ze względu na kolor kwiatów tej rośliny.

Przejdźmy jednak do tego, czym charakteryzuje się ta roślina, która pochodzi z Dalekiego Wschodu. Zacznijmy od tego, że liliowce rdzawe są wysokie i mogą dorosnąć nawet do około 100 cm wysokości. Tworzą one system podziemnych rozłogów. Co więcej, wytwarzają one liczne liście, które są równowąskie i tworzą kępy. Najważniejszym jednak elementem są kwiaty, które wyrastają na pędzie kwiatowym. Kwiaty rośliny są lejkowate i mają pomarańczowo-czerwoną barwę z charakterystyczną morelową smugą wzdłuż każdego listka okwiatu. Liliowiec płonny kwitnie w okresie od VI do VII.

Liliowiec płowy - jakie wymagania ma roślina i jak przebiega jej uprawa


Bez względu na to, czy w naszym ogrodzie mają znaleźć się liliowce pomarańczowe, liliowce tygrysie, lilie kukurydziane, czy też lilie przyokopowe, w pierwszej kolejności powinniśmy dowiedzieć się tego, jakie wymagania ma dany gatunek, czy też odmiana rośliny. Jest to bardzo istotny element w czasie całej uprawy.

Pamiętajmy o tym, że jeśli nie zapewnimy roślinie odpowiednich warunków do uprawy, a chodzi tu przede wszystkim o rodzaj gleby oraz stopień nasłonecznienia, w jakim rosnąć ma roślina, wtedy lilia przyokopowa, lilia kukurydziana, liliowiec tygrysi, czy właśnie liliowiec rdzawy, możemy spotkać się z dość poważnymi problemami, a dokładniej z chorobami, które właśnie wywołane są nieprawidłowo dobraną glebą.

Zacznijmy od tego, że liliowiec leniwy najlepiej będzie czuł się wtedy, kiedy zapewnimy mu nasłonecznione lub też lekko ocienione stanowisko. Musimy także wiedzieć, że nie ma on dużych wymagań glebowych, natomiast zaleca się sadzenie tych roślin na żyznych i przepuszczalnych glebach, ponieważ właśnie na takich glebach ten gatunek liliowca rozwija się najszybciej i najlepiej.

Uprawa kwiatu liliowiec rdzawy Hemerocallis fulva krok po korku - sadzenie cebulki, podlewanie, zimowanie i pielęgnacja.
Liliowiec rdzawy Hemerocallis fulva - występowanie, charakterystyka, uprawa i pielęgnacja krok po kroku.

Zadbaj o kwiaty - sprawdź promocje

Jeśli decydujemy się na sadzenie liliowca rdzawego - Hemerocallis fulva, musimy wiedzieć, że sadząc kilka cebul obok siebie, powinniśmy zachować odpowiednią rozstawę między roślinami. Dlatego też warto trzymać się tego, by na 1 m2, maksymalnie znajdowało się 4-5 roślin. Powinniśmy wspomnieć także o rozmnażaniu. Tutaj musimy wiedzieć, że liliowiec rdzawy rozmnażany jest poprzez podział roślin wiosną, ale także w okresie jesiennym i po kwitnieniu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o sadzonkach liliowców.

Liliowiec pomarańczowy - gdzie znajduje swoje zastosowanie

Liliowce, tak samo, jak i lilie, to bardzo atrakcyjne kwiaty ozdobne. Zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się ich kwiaty, które przyciągają wzrok każdego. Co więcej, mieszając ze sobą kilka odmian nawet tego samego gatunku, możemy uzyskać świetne kompozycje kolorystyczne, ale dodatkowo mamy możliwość stworzenia kompozycji wysokościowych.

Jeśli chodzi natomiast o same liliowce rdzawe - Hemerocallis fulva, powinniśmy wiedzieć o tym, że są to rośliny, które nadają się zarówno do sadzenia pojedynczo, jak i do sadzenia w grupach. I właśnie sadzenie w grupach cieszy się większą popularnością, ponieważ wtedy rozety liści stworzą razem doskonały obraz.

Co więcej, ten gatunek rośliny z rodzaju liliowiec - Hemerocallis, nadaje się również na rabaty bylinowe, lale wykorzystywany bywa także we florystyce, ponieważ nadaje się on na kwiat cięty, który bardzo często wykorzystywany jest przy tworzeniu bukietów, ale popularne jest także kupowanie jednego, pojedynczego kwiatu, który także ma swój urok.

Pamiętajmy jednak o tym, że jeśli zależy nam na wyhodowaniu zdrowych, wysokich i pięknie kwitnących kwiatów, musimy zapewnić im odpowiednie warunki do rozwoju. Jeśli nie mamy możliwości zapewnienia mu odpowiednich warunków, lepiej zdecydować się na inną roślinę, która ma niższe wymagania.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91.2% czytelników artykuł okazał się być pomocny