Liliowiec Stella - czym charakteryzuje się ten ogrodowy kwiat mini

Liliowiec Stella, a właściwie liliowiec 'Stella de Oro' - Hemerocallis 'Stella de Oro', to znany kwiat ogrodowy, który zalicza się do rodziny liliowatych - Liliaceae, tak jak i inne gatunki, mieszańce i odmiany liliowców oraz lilii. Jeśli chcemy dowiedzieć się tego, czym charakteryzuje się roślina, warto przejrzeć forum ogrodnicze, jednak pamiętajmy o tym, żeby wybrać takie forum, na którym wypowiadają się osoby, które mają odpowiednią wiedzę w tematyce roślin ogrodowych.

Decydując się na roślinę, jaką jest Hemerocallis 'Stella de Oro', powinniśmy wiedzieć, że jest to ogrodowy kwiat, będący byliną. Dorasta on do około 20-50 cm wysokości, przez co nazywany jest wielokrotnie liliowcem mini. Bylina charakteryzuje się kępiastym pokrojem, ponieważ jej długie i zielone liście tworzą obfite kępy.

Pamiętajmy jednak o tym, że zdecydowanie najważniejszym elementem rośliny są jej kwiaty, które od VI do VIII pokazują się na roślinie. Wyrastają one na wyniosłych szypułkach i są one dość duże. Te liliokształtne i lejkowate kwiaty wybarwiają się na ciemnożółty kolor, co świetnie kontrastuje z zielenią ich liści.

Hemerocallis 'Stella de Oro' - wymagania, rozmnażanie i uprawa


Bez względu na to, czy w naszym ogrodzie ma znaleźć się dziewięćsił bezłodygowy, omieg, czy właśnie liliowiec Stella, powinniśmy zapoznać się z wymaganiami tych roślin. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli nie zapewnimy odpowiednich wymagań roślinom, wtedy nasze omiegi, dziewięćsiły, czy też liliowce, nie będą rozwijały się prawidłowo i istnieje większe prawdopodobieństwo porażenia ich przez choroby i szkodniki.

Co więcej, bardzo dużo chorób, które pojawiają się już na sadzonkach, wywołanych jest właśnie przez to, że roślina nie ma zapewnionej odpowiedniej gleby, a także ma zbyt słabe lub zbyt mocne nasłonecznienie, co wielokrotnie skutkuje np. poparzeniem słonecznym lub niewybarwianiem się kwiatów i słabszym kwitnieniem.

Zacznijmy więc od wymagań, jakie ma liliowiec Stella. Otóż kupując sadzonki tej rośliny w postaci cebul, powinniśmy mieć na uwadze to, że wymagają one nasłonecznionego stanowiska. Dodatkowo musimy też wiedzieć, że najlepsze do uprawy tych roślin są umiarkowanie wilgotne lub wilgotne gleby, które będą dodatkowo próchnicze. Poza tym liliowce 'Stella de Oro' są tolerancyjne pod względem podłoża.

Kwiat liliowiec Stella Hemerocallis o żółtym kolorze na tle nieba. Uprawa liliowca Stella, czyli podlewanie, cięcie i zimowanie, nie jest wymagająca.
Liliowie Hemerocallis 'Stella' o żółtych kwiatach - uprawa, pielęgnacja, charakterystyka odmiany i zdjęcia żółtych kwiatów.

Zadbaj o kwiaty - sprawdź promocje

Powinniśmy wspomnieć również o sposobie rozmnażania tych roślin, ponieważ dla wielu osób jest to bardzo istotna sprawa, jeśli sami chcą zyskać nowe rośliny bez konieczności ich kupowania. Liliowce rozmnaża się poprzez podział roślin. Podział kęp przeprowadza się w okresie III-IV lub jesienią pod koniec wegetacji roślin. Te dwa terminy są najbezpieczniejsze dla liliowców i nie zaburzają ich procesów rozwojowych. Pamiętajmy jednak o tym, by uważać podczas rozmnażania, ponieważ liliowce są dość łamliwe i w łatwy sposób możemy je uszkodzić. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o sadzonkach liliowców.

Liliowiec 'Stella de Oro' - zastosowanie i cena mini liliowców

Liliowiec 'Stella de Oro' to bardzo piękna roślina, która może być sadzona w wielu miejscach. Ze względu na swój pokrój, a także bardzo ozdobne kwiaty, liliowiec ten jest bardzo chętnie sadzony w ogrodach przydomowych. Może być tam sadzony zarówno w grupach, jak i samodzielnie, natomiast sadzone w grupach prezentują się zdecydowanie lepiej.

Rośliny te doskonale nadają się również do nasadzeń w parkach, ogrodach skalnych, ogrodach orientalnych, czy też w kompozycjach naturalistycznych. Często możemy spotkać je również w parkach i na rabatach. Nie jest to roślina bardzo wymagająca, przez co cieszy się ona jeszcze większym zainteresowaniem wśród ogrodników i amatorów ogrodnictwa.

Jeśli decydujemy się na zakup sadzonek roślin, bez różnicy, na jaki gatunek i odmianę się zdecydujemy, z pewnością zainteresuje nas cena tych roślin. Tak samo jest w przypadku tego właśnie liliowca. Warto jednak wiedzieć, że ceny za rośliny są różne i zależą od wielu czynników, w szczególności od tego, w jakim miejscu zamierzamy kupić nasze kwiaty.

Otóż do wyboru mamy zarówno sklepy stacjonarne, jak i sklepy internetowe, które obecnie cieszą się większym zainteresowaniem. Nie zapominajmy jednak o tym, że w przypadku sklepów internetowych, nie mamy możliwości skontrolowania jakości cebul, dlatego też powinniśmy korzystać z usług sklepów, które są polecane przez klientów, a wtedy istnieje mniejsze ryzyko, że kupimy uszkodzone lub porażone chorobami cebule. Z reguły jednak cena za cebulę tej rośliny wynosi około 3-6 zł za sztukę.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny