Lipa drobnolistna - opis rośliny

Lipa drobnolistna - skąd pochodzą te drzewa liściaste


Lipa drobnolistna - Tilia cordata, znana jest również jako lipa wąskolistna. Ten gatunek drzewa zaliczany jest do rodziny lipowatych - Tiliaceae. Do rodziny lipowatych zaliczanych jest około 45 gatunków roślin, a dokładniej drzew, których miękkie drewno chętnie wykorzystywane jest przez rzeźbiarzy.

Drzewa z tej rodziny charakteryzują się sezonowymi, pojedynczymi i ułożonymi skrętolegle na pędzie liśćmi, które wielokrotnie mają asymetryczną nasadę. Dodatkowo drzewa te są roślinami jednopiennymi, których kwiaty są żółte i zebrane są one w zwisające wierzchotki, które wyrastają na długiej szypule. Co więcej, rośliny te charakteryzują się miododajnością. Bardzo często przy nasadzie pnia drzewa, znajdują się odrosty z pąków śpiących.

Przejdźmy jednak do rośliny, jaką jest lipa drobnolistna - Tilia cordata. Otóż roślina ta pochodzi z Europy i Azji Zachodniej, a dokładnie aż do zachodniej części Syberii. W Polsce jest to bardzo pospolita roślina, ponieważ lipa drobnolistna jest gatunkiem krajowym. Dodatkowo możemy bardzo często spotkać się z nią w grądach, ponieważ jest ona jednym ze składników tych formacji roślinnych. Możemy spotkać ją w stanie naturalnym, ale jest ona także rośliną uprawianą w ogrodach przydomowych, przy drogach, czy też w parkach.

Tilia cordata drobnolistna lipa - jak wygląda liść i kora drzewa - czym charakteryzują się drzewa liściaste

Lipa drobnolistna, która znana jest również jako lipa wąskolistna, to duże drzewo, które może dorastać do około 25, a nawet i 35 m wysokości. Warto wiedzieć, że z początku drzewo to charakteryzuje się szerokokulistą koroną, która później się wydłuża. Pokrój drzewa doskonale przedstawiają zdjęcia. Zdjęcia pokazują nam również to, że w przypadku starszych drzew, dolne gałęzie przewisają. Co ciekawe, lipa drobnolistna to długowieczny gatunek, który charakteryzuje się średnio szybkim wzrostem.

Kolejną częścią rośliny są pędy, które u młodych drzew są nagie i błyszczące i bardzo często są zaczerwienione od słońca. Liście lipy mają sercowaty lub zaokrąglony kształt i dorastają do około 3-9 cm długości oraz szerokości. Warto zaznaczyć, że dojrzałe już liście są nagie, zielone i matowe, natomiast od spodniej części są one sinawe i posiadają charakterystyczne kępki włosków w kącikach nerwów u nasady blaszki liściowej. Powinniśmy wspomnieć również o tym, że jesienią liście wybarwiają się na inny kolor. Dlatego jesienią zamiast zielonych liści drzewo przebarwia się na żółty kolor.

Drzewo, jakim jest lipa drobnolistna - Tilia cordata, wytwarza również żółtawobiałe kwiaty, które wyrastają we wzniesionych kwiatostanach. Mają one bardzo słodki zapach. Warto wspomnieć o tym, że kiedy lipa wąskolistna kwitnie, bardzo gęsto pokrywa się kwiatami. Jeśli interesuje nas drzewo, jakim jest lipa drobnolistna, powinniśmy również wiedzieć, że wydaje ona gładkie, małe, cienkościenne, filcowato owłosione i bardzo często asymetryczne owoce, w których znajdziemy jedno nasiono.

Jeśli wiemy już, jak wygląda liść, owoc, czy też kwiat lipy, powinniśmy wiedzieć również, że jej kora jest gładka i ma szary kolor. Ta pospolita roślina wytwarza palowy system korzeniowy, który po około 10 latach zmienia się na sercowaty. Jest on bardzo mocny oraz gęsty. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisem na nalewkę z lipy?

Lipa drobnolistna - informacje na temat uprawy

Lipa pospolita - opis wymagań drzewa

Bez różnicy, czy w naszym ogrodzie ma znaleźć się mikołajek, serdecznik pospolity, czy właśnie lipa zwyczajna, zanim podejdziemy do zakupu sadzonek lub drzewek, musimy w pierwszej kolejności dowiedzieć się, jakie wymagania ma roślina. Jeśli spełnimy odpowiednie wymagania, wtedy będziemy mieć pewność, że nasze drzewo rośnie prawidłowo i jest mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia chorób, które związane są ściśle ze źle dobraną glebą lub złym stopniem nasłonecznienia.

Powinniśmy jednak wiedzieć, że lipa drobnolistna - Tilia cordata, to drzewo, które jest mało wymagające, a dzięki temu, że jest to gatunek krajowy, bez problemu potrafi się przystosować do warunków atmosferycznych, panujących w naszym kraju. Dodatkowo jest to roślina, która ma dużą siłę odroślową, przez co bez problemu znosi także cięcie.

Lipa drobnolistna to roślina, która nie ma dużych wymagań glebowych. Pamiętajmy jednak o tym, że by kora i liść rozwinęły się prawidłowo i miały odpowiedni i charakterystyczny dla gatunku wygląd, lepszym rozwiązaniem konieczne będzie posadzenie tego drzewa na żyznych i dostatecznie wilgotnych glebach. Dodatkowo powinno się wybierać słoneczne lub lekko zacienione stanowiska.


Lipa wąskolistna - co powinniśmy wiedzieć o jej uprawie i sposobie pielęgnacji

Lipa drobnolistna - Tilia cordata, to bardzo łatwe w uprawie drzewo. Jeśli zapewnimy mu odpowiednie warunki do uprawy, wtedy możemy już mieć pewność, że wyhodujemy piękne, zdrowe i duże drzewo, które będzie doskonale komponowało się w naszym ogrodzie. Nie zapominajmy jednak o tym, że powinniśmy dowiedzieć się, jak prawidłowo sadzić sadzonki drzewa, aby się one przyjęły.

Otóż pierwszym krokiem jest zakup sadzonek. Pamiętajmy o tym, by podczas zakupu dokładnie skontrolować drzewo i upewnić się, że jest ono wolne od chorób i szkodników. Co więcej, warto zwrócić uwagę na to, jak wygląda bryła korzeniowa drzewa, oczywiście, jeśli istnieje taka możliwość.

Drzewo lipa drobnolistna i zbliżenie na jej kwiaty, a także uprawa i sadzenie w ogrodzie
Jakie wymagania ma lipa drobnolistna, czyli jej sadzenie, uprawa i pielęgnacja

Kiedy kupimy rośliny, które uprawiane były w pojemnikach, możemy z powodzeniem sadzić je przez praktycznie cały okres wegetacyjny. Natomiast jeśli zdecydujemy się na zakup roślin z odkrytym systemem korzeniowym, musimy pamiętać, że sadzi się je na wiosnę lub jesienią.

Jeśli chodzi natomiast o same zabiegi pielęgnacyjne, musimy wiedzieć, że z reguły nie są one potrzebne. Natomiast zaraz po posadzeniu nie możemy zapomnieć o tym, by solidnie podlać lipę. Podlewanie jest konieczne szczególnie w pierwszym roku uprawy, zwłaszcza kiedy są susze i upały.

Kiedy znamy podstawowe informacje na temat tego, jak wygląda opis drzewo, a także jak ono rośnie, wiemy już, że drzewo bardzo dobrze znosi cięcie i formowanie. Warto jednak pamiętać o tym, że lipa drobolistna - Tilia cordata, to duże drzewo, dlatego też lepiej odnajdzie się ona w dużych ogrodach przydomowych lub parkach. Jeśli mamy mały ogród, a podoba nam się kora i liść tego drzewa, musimy wiedzieć, że prawdopodobnie ta pospolita lipa, nie będzie miała wystarczająco miejsca.

Lipa drobnolistna - gdzie znajduje swoje zastosowanie

Lipa drobnolistna, znana również jako lipa wąskolistna, to zwyczajna roślina, której uprawa jest bardzo popularna w różnych miejscach w całym naszym kraju. Te drzewa liściaste doskonale nadają się do tworzenia alei. Sprawdzają się one również świetnie do sadzenia w grupach w parkach lub jako soliter. Co więcej, możemy również posadzić lipę drobnolistną w naszym ogrodzie, o ile jest on wystarczająco dużych rozmiarów.

Powinniśmy wiedzieć o tym, że sadzenie lipy drobnolistnej jako drzewa ozdobnego, to nie jedyne zastosowanie tej rośliny, ponieważ z jej drewna wypalany jest węgiel drzewny, który stosuje się w lecznictwie. Dodatkowo jest to ceniona roślina miododajna, z której łyka wytwarzane są maty i plecionki. Co więcej, z nasion otrzymuje się wysokiej jakości olej.

Nie zapominajmy jednak o tym, że lipa drobnolistna - Tilia cordata, to również roślina lecznicza, której surowcem lekarskim są kwiaty. Właśnie z kwiatów przygotowywane są preparaty, które mają właściwości przeciwzapalne, napotne, a co więcej, zmniejszają napięcie mięśni gładkich. Dlatego też picie soku z lipy cieszy się tak wielkim zainteresowaniem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny