Lipka pokojowa (afrykańska) - sadzonki, uprawa, pielęgnacja
Miniaturowe drzewko w domu? To nie tylko bonsai zrobione z karłowatowego figowca czy cytrus! Lipka pokojowa to kolejna roślina z tej kategorii. Przepięknie wygląda w domu, ponieważ za sprawą nietypowych liści przypomina maleńką lipę. Oryginalny kwiat doniczkowy to wspaniała dekoracja salonu czy sypialni. Trzeba jednak przyznać, że jest dość wymagająca. Jak spełnić wszystkie jej kaprysy?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach doniczkowych.
Lipka pokojowa Sparmannia africana – kilka słów o gatunku
Lipka pokojowa – wygląd i opis
Lipka pokojowa czasami zwana jest także sparmanią ze względu na swoją nazwę łacińską – Sparmannia africana. Pochodzi ona od jej odkrywcy A. Sparmanna, szwedzkiego botanika, który odkrył i sklasyfikował roślinę w czasie wyprawy do Afryki Południowej. Tam jest to dość wysokie drzewo, które ma 6 metrów wysokości, w naszych warunkach klimatycznych jest to niezbyt wysoki kwiat doniczkowy, która maksymalnie osiąga około 1,5 m wysokości (po mniej więcej 6 latach uprawy).
Nazwa „lipka” jest związana z tym, że sercowate liście rośliny wyglądają właśnie jak liście lipy. Mają ciemnozielony kolor, wyraźne unerwienie i płytkie zatoki. Cała roślina jest porośnięta tymi liśćmi, które mogą mieć nawet 15 cm średnicy! To bardzo dużo, dlatego tak dobrze zwracają na siebie uwagę. Każda blaszka liściowa jest pokryta miękkim meszkiem, więc listki w dotyku są bardzo przyjemne i po prostu miękkie.
Roślina kwitnie także w uprawie pokojowej. Wytwarza duże kwiaty białego koloru, które mają czterodziałkowy kielich i posiadają dodatkową ozdobę w postaci dużych, wyraźnych i efektownych pręcików. Kwiatek jest dość atrakcyjny i może wyglądać jak pojedynczy kwiat lipy w powiększeniu. Wytwarza nasiona, ale raczej nie wykorzystuje się ich do rozmnażania lipki w domu – mogłoby to po prostu być długotrwałe i pracochłonne. Kwitnienie pojawia się wyłącznie u starszych okazów.
Zastosowanie lipki pokojowej
Jeśli nie przepadasz za sztampowymi roślinami ozdobnymi, lipka afrykańska jest dla ciebie idealna. To mało powszechna roślina, ale raczej nie powinno być problemu, by znaleźć jej sadzonki w salonach ogrodniczych. Lipka jest niezwykle atrakcyjna. Najczęściej jest prowadzona jako mały krzew lub drzewko, niezwykle ozdobne ze względu na ładne, duże liście.
Lipkę warto uprawiać jednak nie tylko ze względu na jej właściwości estetyczne. To naprawdę atrakcyjna roślina, ale trzeba wiedzieć, że ma niezwykłe właściwości – może filtrować powietrze. Ma także działanie nawilżające – duża część wody jest transportowana z liści, dlatego roślina pomaga w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniu.
Lipka domowa pochodzi z Afryki, więc jak łatwo się domyślić, ma dość duże wymagania cieplne. Umiera, jeśli tylko temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Dlatego należy jej zapewnić warunki domowe lub szklarniowe, ale najlepiej będzie czuła się w umiarkowanej ciepłocie i przy minimalnych spadkach temperatury. A może zainteresuje cię także ten artykuł o formowaniu drzewka bonsai?
Lipka pokojowa – najlepsze stanowisko
Lipka domowa – gleba i nasłonecznienie
Kwiatek musi mieć zapewnione specyficzne warunki, by uprawa w ogóle się udała i miała możliwość zakwitnięcia. Przede wszystkim należy zapewnić jej żyzne i dobrze przepuszczalne podłoże. Nie może mieć gliniastej ziemi, w której mogłyby powstawać zastoje wodne, dlatego lepiej wymieszać uniwersalna ziemię do kwiatów z dodatkiem sypkiego, suchego piasku, by przepuszczalność była większa. Dobrze sprawdza się także połączenie podłoża z odkwaszonym torfem. Kwiatek sadzi się w dość wysokiej doniczce.
Roślina powinna nieć zapewnione odpowiednio dużo słońca. Słoneczne miejsce jest dla niej konieczne, ale nie powinna być narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, które mogą pozostawić rozległe oparzenia na powierzchni dużych liści. Nie należy stawiać jej w kuchni w okolicy kuchenki czy zlewu ani w łazience. Lipka afrykańska po prostu nie znosi nadmiaru wilgoci w powietrzu. Nie lubi zraszania, a nadmiar kropel wody na liściach może się skończyć plamami i podatnością na choroby pochodzenia grzybowego.
Sadzenie i przesadzanie lipki domowej (Sparmannia africana)
Nasiona nie są najlepszym pomysłem, jeśli marzy ci się uprawa lipki domowej. Ten kwiat doniczkowy można łatwo rozmnażać i uprawiać z sadzonek. Można je kupić w sklepie ogrodniczym już ukorzenione i dość duże, można także pobrać je z rośliny matecznej. Uprawia się ją z sadzonek lekko zdrewniałych z wierzchołkowych pędów bocznych. Zanurza się je w ukorzeniaczu, a następnie zanurza w doniczce wypełnionej piaskiem. Sadzonki należy troskliwie pielęgnować – zapewnić im odpowiednią wilgotność i dość wysoką temperaturę.
Przesadzanie lipki domowej należy wykonać co 2-3 lata. Młode rośliny mogą wymagać tego co roku wiosną, ale nie zawsze. Należy pamiętać, by przy każdym zabiegu wymienić podłoże roślinie i zastosować doniczkę zaledwie o 1 rozmiar większą niż poprzednia. W przeciwnym razie może okazać się, że lipka pójdzie w korzenie, a nie będzie chciała wytwarzać nowych liści i kwiatów.
Lipka afrykańska – pielęgnacja krok po kroku
Pielęgnacja lipki afrykańskiej nie jest szczególnie czasochłonna. Tak naprawdę roślina ma w tym zakresie potrzeby podobne do innych typowych gatunków doniczkowych. Uprawa polega na regularnym nawadnianiu (w bardzo małej ilości) i nawożeniu. Podlewanie należy dopasować do temperatury tak, by podłoże nigdy nie było nadmiernie przesuszone lub zbyt mokre. Zabiegi nawożenia powtarza się co dwa tygodnie od marca do sierpnia, na przykład z wykorzystaniem uniwersalnego preparatu do roślin doniczkowych ozdobnych z liści.
Zimowanie lipki nie wymaga przenoszenia jej do innego pomieszczenia. Niewielkie ograniczenie podlewania i małe zmniejszenie temperatury naprawdę wystarczy, by lipka afrykańska przeszła okres spoczynku. Warto pamiętać także o regularnym przycinaniu rośliny. Pomaga ono zagęścić krzewinkę, a gatunek bardzo dobrze znosi cięcie. Jednak warto pamiętać, by zrobić to po kwitnieniu, aby nie ograniczyć możliwości wytwarzania kwiatów przez roślinę.