Listwy wykończeniowe do płytek ‒ co powinieneś o nich wiedzieć?

Listwa wykończeniowa do płytek to idealne rozwiązanie, jeśli nie mamy pewności, jak wykończyć płytki na naszej podłodze. Zawsze powinniśmy pamiętać o tym, że miejsca styku ze ścianą są niezwykle delikatne, dlatego też jeśli w żaden sposób ich nie zabezpieczymy, bardzo szybko mogą ulec one uszkodzeniu. 

Listwy do płytek pozwolą na dokładne zabezpieczenie ich krawędzi, a poza tym spowodują, że Twoje wnętrze będzie prezentować się w niezwykle czysty i schludny sposób.

Decydując się na wybór listew wykończeniowych, zdecydowanie lepiej wybrać jest listwy wykończeniowe aluminiowe niż plastikowe. Dlaczego? Listwy wykończeniowe aluminiowe lub stalowe do płytek wykonane są z tylko najlepszych materiałów najlepszej jakości. Ponadto mogą być wykorzystywane w każdym pomieszczeniu od kuchni aż po łazienkę, a także na balkonie czy schodach. Te listwy wykończeniowe, podobnie jak plastikowe, nie odkształcają się pod wpływem wilgoci, ale jednocześnie są znacznie odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego też dzięki nim możemy cieszyć się perfekcyjnym wyglądem naszej podłogi przez bardzo długi czas. 

Metalowe listwy wykończeniowe znajdziesz m.in w sklepie internetowym https://listwy.online/listwy-wykonczeniowe-do-plytek/.

W jaki sposób wykończyć płytki?

Każde mieszkanie lub dom, które są w trakcie remontu, wymagają właściwego wykończenia. Nie bez powodu mówi się, że to dodatki tworzą całość ‒ dobrane w odpowiedni sposób detale dodają wnętrzu niezwykle estetycznego wyglądu oraz szlifu, który podkreśli piękno naszej aranżacji. Sytuacja wygląda podobnie w tych miejscach, w których zastosowane zostały płytki ceramiczne. Powinniśmy pamiętać o tym, że wnętrze nieposiadające wykończenia będzie wyglądać niezbyt zachęcająco. 

Prawidłowe wykończenie płytek spełnia  jednak nie tylko funkcję estetyczną. To także zabezpieczenie naszej glazury przed jakimkolwiek zabrudzeniem. Listwy wykończeniowe do płytek, które zostaną wykonane i zamontowane w prawidłowy sposób, będą niezwykle skutecznie chronić ich delikatną powierzchnię przed wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi lub wnikaniem wilgoci pod powierzchnię płytek, co w następstwie może spowodować ich pękanie. 

Dlaczego listwy metalowe?

Dlaczego listwy aluminiowe do glazury są lepsze niż plastikowe? Jeśli wybieramy listwy wykończeniowe do glazury, powinniśmy mieć na uwadze fakt, że wnętrze, które obecnie remontujemy, będzie nam służyć przez kilka następnych lat. Jeśli chcemy zastosować listwy wykończeniowe w łazience lub kuchni, powinniśmy mieć na uwadze, że są to pomieszczenia, w których panują odmienne warunki niż w pozostałych miejscach w Twoim domu.  Wysoka temperatura,  para osadzająca się na ścianach oraz wysoka wilgotność powietrza mają bardzo duży wpływ na ich funkcjonalność. Stąd listwy wykończeniowe aluminiowe są o wiele lepszym rozwiązaniem.  Dlaczego plastikowe listwy nie są odpowiednim wyborem, choć jeszcze kilka lat temu były bardzo popularne i często wybierane jako element wykańczający wnętrza? Jak się okazało, ich niska cena, która jednocześnie była główną zaletą, nie rekompensuje wad, jakie pojawiają się w czasie ich użytkowania. 

Przede wszystkim listwa plastikowa nie jest aż tak odporna na uszkodzenia mechaniczne jak odpowiednik, jakim jest chociażby listwa aluminiowa do płytek. Pod wpływem uderzenia w bardzo szybki sposób może ulec pęknięciu lub złamaniu. Ponadto, na skutek wieloletniej eksploatacji, kolor plastikowych listew płowieje lub nawet ulega przetarciom. Z kolei listwy wykończeniowe metalowe są odporne na wszelkie zarysowania czy uderzenia, a jeśli zostaną odpowiednio zakonserwowane, będą cieszyć nasze oczy przez długi czas. 

Jaki rodzaj listew wykończeniowych wybrać?

Listwy wykonane ze stali polerowanej charakteryzują się niezwykle eleganckim wykończeniem. Podczas obróbki powierzchnia stali zostaje wypolerowana w taki sposób, aby przypominała powierzchnię lustra. Ten rodzaj listew to idealne rozwiązanie dla niewielkich pomieszczeń. Ich gładka powierzchnia odbija światło, tworząc tym samym piękne świetlne refleksy. Świetnie sprawdzą się także w zestawieniu z błyszczącymi płytkami. 

Kolejnym bardzo ciekawym rozwiązaniem są listwy wykończeniowe aluminiowe polerowane lub anodowane. Czym jest anodowanie? To specjalny rodzaj obróbki, podczas której dochodzi do wytworzenia się na powierzchni aluminium warstwy tlenku glinu. Co więcej, do anodowania stosuje się różne substancje chemiczne, dzięki którym można uzyskać ich różne odcienie, na przykład oliwkowy, złoty albo srebrny. 

Kolor uzyskany w procesie anodowania jest niezwykle trwały. To idealne rozwiązanie dla mieszkań i domów w stylu industrialnym. Anodowanie to jednak nie tylko świetny wygląd Twoich listew ‒ zmodyfikowana w ten sposób powierzchnia jest mniej podatna na działanie korozji. Stąd też jest świetnym rozwiązaniem w przypadku łazienek czy toalet.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 80.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny