Lnica pospolita (Linaria vulgaris) - charakterystyka

Lnica pospolita - Linaria vulgaris, tak samo, jak i mikołajek - Eryngium, czy wyka ptasia - Vicia cracca, jest byliną. Lnica pospolita należy do rodziny bobkowatych - Plantaginaceae, natomiast jeszcze w XX wieku zaliczana ona była do rodziny trędownikowatych - Scropulariaceae. Lnice, podobnie jak nostrzyki żółte, mikołajki i wyki ptasie, pojawiają się na półkuli północnej. Lnicę spotkać możemy w Azji, Ameryce Północnej, a także w Europie. W Polsce występuje ona na terenie całego kraju.

Roślina, jaką jest lnica pospolita, charakteryzuje się prostą i wzniesioną łodygą, która z reguły się nie rozgałęzia, choć czasem może się to zdarzyć w dolnej części łodygi. Łodyga jest dodatkowo gruczołowato owłosiona w części kwiatostanowej, natomiast w innych częściach jest ona naga. Może dorastać do około 20-90 cm wysokości. Niestety wydziela ona dość nieprzyjemny zapach.

Jeśli chodzi natomiast o ulistnienie, jest ono gęste i skrętoległe. Mają one podłużno-lancetowaty kształt, zaostrzone końce, spłaszczone nasady i zielony kolor. Owocem rośliny jest torebka, która otwiera się w górnej części ząbkami. Wewnątrz torebek znajdują się nasiona, które są w kształcie krążków. W jednej torebce znajduje się nawet do 30000 nasion. Nasiona to jedne z ważniejszych części rośliny, natomiast na uwagę zasługują także kwiaty. Kwiaty zebrane są w gęste szczytowe grona. Lnica, tak samo, jak i nostrzyk żółty, ma żółte kwiaty. Charakterystyczne jest to, że mają one ciemnożółtą gardziel i ostrogę.

Linaria vulgaris - co warto wiedzieć o tej roślinie

Lnica pospolita - Linaria vulgaris, to bylina, która naturalnie występuje na murawach, na przydrożach, pastwiskach, łąkach, kamienistych zboczach, a także na polach uprawnych. Lnice właśnie na polach uprawnych zbóż i innych roślin, traktowane są jako chwasty i szkodniki.

Warto wiedzieć, że te rośliny zdecydowanie lepiej radzą sobie na stanowiskach słonecznych. Mogą one rosnąć zarówno w miejscach wilgotnych, jak i suchych. Kwiaty tych roślin są samopylne i nie wytwarzają żadnego zapachu. Jej kwiaty pojawiają się w okresie od czerwca do września. Co więcej, lnica bardzo łatwo się rozsiewa, ponieważ jej nasiona są rozsiewane przez wiatr. Dlatego też bardzo często pojawia się w zbożach.

Cięta lnica pospolita, Linaria vulgaris na stole oraz jej wymagania i właściwości lecznicze
Jakie właściwości lecznicze ma lnica pospolita, Linaria vulgaris, a także jej występowanie

Szkodnik, którym jest lnica pospolita, ma bardzo niskie wymagania, dlatego tak często gości w uprawach. Musimy jednak wiedzieć, że całe ziele jest trujące, przede wszystkim dla koni. Dlatego niebezpieczne jest, kiedy znajdzie się ona na łąkach, przeznaczonych do wybiegu koni.

Co ciekawe, lnica pospolita - Linaria vulgaris, kiedyś była bardzo uciążliwym chwastem na uprawach lnu, dlatego też pozostała nazwana lnicą. Ponadto przez kształt swych kwiatów, które przypominają buty, została nazwana pantofelkami Matki Boskiej. Wykorzystywana była ona także do leczenia trudno gojących ran, zapalenia spojówek oczu oraz dróg rodnych, a także żylaków nóg i świądu skóry w lecznictwie ludowym. A może zainteresuje cię także ten artykuł o właściwościach łopianu większego?

Zastosowanie i właściwości lecznicze Linaria vulgaris - gdzie wykorzystywany jest chwast

Lnica pospolita - Linaria vulgaris, to roślina, która nadaje się do uprawy jako roślina ozdobna, natomiast nie jest to jej główne zastosowanie. Dzięki niskim wymaganiom może być ona uprawiana w wielu miejscach i z powodzeniem później suszona jako ziele. Suszone ziele możemy zakupić w wielu sklepach. Pamiętajmy, że cena zależy od tego, jaki sklep wybierzemy. Dobrym wyborem jest sklep internetowy, ponieważ tam właśnie wielokrotnie możemy zakupić ziele lnicy w o wiele niższej cenie. Z reguły jest to koszt około 10 zł za 50 g.

Warto zwrócić także uwagę na to, że lnica charakteryzuje się różnymi właściwościami leczniczymi. Działa ona jak olej dla naszego organizmu. Ten naturalny olej łagodnie przeczyszcza nasz organizm, dzięki czemu z oleju możemy korzystać nawet przy przewlekłych zaparciach u dzieci i osób starszych.

Ponadto lnica pospolita działa moczopędnie i przeciwzapalnie. Napary z ziela działają łagodząco na hemoroidy. Z tego również powodu wprowadziło się na rynek maść z ziela lnicy, która zmieszana jest ze smalcem. Lnice używało się także przy problemach ze wzdęciami, przy zaburzeniach trawienia i problemami z jelitami.

Surowcem lekarskim rośliny jest ziele, które zawiera w sobie fitosterole, kwasy organiczne, alkaloid peganinę, flawonoidy i inne pożyteczne dla naszego organizmu substancję. Ważne jest jednak to, by ziele zbierać podczas kwitnienia rośliny i suszyć je w zacienionym, ale przewiewnym miejscu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny