Lobelia cardinalis – efektowne rośliny akwariowe

Lobelia cardinalis są roślinami żyjącymi w środowisku wodnym. Dlatego doskonale sprawdzają się jako rośliny akwariowe. Wytwarzają długie, sprężyste łodygi i jasnozielone, owalne, wydłużone liście. Ich charakterystyczną cechą jest wywinięta do spodu końcówka blaszki liściowej i jasne unerwienie na wierzchu i spodzie liścia.

Latem uprawa tych rośliny może odbywać się na obrzeżach oczka wodnego. Dobrze znoszą one wahania temperatury od 15 do 28oC, toteż hodowla w takich warunkach może trwać aż do jesieni. Jednak na zimę trzeba je wysadzać i przechowywać w akwarium z ciepłą wodą. Sprawdź także ten artykuł o lobelii przylądkowej.

Lobelia cardinalis dosyć łatwo zakwita, kiedy jej hodowla prowadzona jest w błotnistym podłożu, lub gdy wierzchołki jej pędów wystają poza powierzchnię wody. Wówczas wytwarza długi kwiatostan, obsypany pięknymi czerwonymi kwiatami. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź ten artykuł o kwiatach na balkon.

Lobelia cardinalis mini – uprawa, pielęgnacja i wymagania

Lobelia kardynalska dorasta do 30 cm wysokości i nadaje się do uprawy w dużych akwariach. W mniejszym akwarium doskonale sprawdza się lobelia cardinalis mini. Ten gatunek osiąga wysokość 5 – 15 cm i stosowany jest do wypełniania przestrzeni przy dnie akwarium lub do stosowania przejść pomiędzy dnem a wyższymi partiami dekoracji akwariowych.

Lobiela cardinalis wspaniale się prezentuje w akwarium. Może być uprawiana w średnio twardej wodzie, a jej pielęgnacja nie jest wymagająca.
Lobelia cardinalis - do akwarium - uprawa, pielęgnacja, wymagania, porady

Lobelia cardinalis mini posiada podobne wymagania, jak lobelia kardynalska. Ich uprawa powinna być prowadzona w średnio twardej lub miękkiej wodzie o ph 6,5 – 8,0. Do prawidłowego wzrostu rośliny potrzebują dość dużo światła. Wówczas spód blaszki liściowej lobelii przebarwia się na piękny purpurowy kolor. Tak wybarwiona lobelia czerwona stanowi osobliwą dekorację i pięknie kontrastuje z innymi roślinami. Niedostateczna ilość światła powoduje, że lobelia czerwona traci intensywną barwę liści, które z czasem żółkną i opadają. Jeśli szukasz więcej inspiracji na ciekawe kwiaty, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o begoniach.

System korzeniowy lobelii jest mocno rozbudowany. Dzięki niemu roślina czerpie z podłoża niezbędne składniki pokarmowe. Dlatego do wody, w której odbywa się hodowla roślin, należy regularnie dostarczać płynny nawóz przeznaczony do roślin akwariowych. Sprawdź także ten artykuł o lobelii szkarłatnej.

Lobelia czerwona – przycinanie i rozmnażanie

Lobelia cardinalis doskonale znosi przycinanie. Dzięki temu zabiegowi stymuluje się roślinę do krzewienia się. Przycinamy szczytową część pędów, którą można wykorzystać do rozmnożenia rośliny. Odcięty pęd zanurzamy w podłożu i czekamy na pojawienie się korzeni, co następuje dość szybko. Jeśli szukasz więcej inspiracji, przeczytaj ten artykuł o pelargoniach rabatowych.

Innym sposobem rozmnożenia lobelii kardynalskiej jest oddzielanie pędów bocznych, które w niedługim czasie stają się samodzielnymi roślinami. Lobelię można rozmnożyć nawet z liścia. Jednak w tym wypadku proces pozyskania młodego egzemplarza trwa dłużej.

Lobelia cardinalis mini lub jej odpowiednik o wyższym wzroście to niezwykle dekoracyjne rośliny wodne. Ponieważ ich wymagania nie są wygórowane, z powodzeniem mogą być hodowane w akwariach nawet przez niedoświadczonych akwarystów. Dzięki odpowiedniemu naświetleniu i przycinaniu roślin uzyskamy gęste, barwne zarośla w naszym akwarium.

ikona podziel się Przekaż dalej