Uprawa i pielęgnacja lobelii przylądkowej

Lobelia obejmuje ponad 300 różnych gatunków, do których należą zarówno rośliny jednoroczne, krzewy liściaste, jak i byliny. Jedną z nich jest lobelia przylądkowa – jednoroczna roślina kwitnąca, która tworzy różne ciekawe odmiany o zróżnicowanym pokroju i wysokości.

Lobelia przylądkowa do prawidłowego wzrostu potrzebuje stanowiska słonecznego lub lekko zacienionego. Jej uprawa najlepiej sprawdza się na glebach próchniczych, wilgotnych, ale nie podmokłych. Dlatego planując uprawę lobelii w doniczkach, należy zapewnić jej odpowiedni drenaż. Warto pamiętać, że nie należy również doprowadzać do przesuszania podłoża, co mogłoby doprowadzić do szybkiego zamierania rośliny. Przylądkowa lobelia świetnie prezentuje się na balkonie. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź ten artykuł o kwiatach na balkon.

Lobelia przylądkowa rozpoczyna kwitnienie od połowy czerwca. Trwa ono aż do późnej jesieni. W tym okresie bardzo ważne jest jej regularne nawożenie nawozem do roślin kwitnących, dzięki czemu będzie stale inicjować nowe pąki kwiatowe. Nawożenie najlepiej rozpocząć jeszcze przed kwitnieniem, czyli już w kwietniu. Kiedy roślina zaczyna przekwitać, warto ją przyciąć. Pobudzi ją to do kolejnego intensywnego kwitnienia. Sprawdź także ten artykuł o lobelii szkarłatnej.

Lobelia przylądkowa – uprawa z nasion

Lobelia przylądkowa uprawiana jest z nasion. Ich wysiew odbywa się już w lutym lub marcu. Nasiona umieszczamy w doniczkach, w żyznej i wilgotnej ziemi. Ponieważ nasiona lobelii są bardzo drobne, ich wysiew powinien odbywać się bardzo ostrożnie. Aby ułatwić sobie tę czynność, można nasiona zmieszać z piaskiem. Jeśli szukasz więcej inspiracji na ciekawe kwiaty, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o begoniach.

Wysianą lobelię umieszczamy w ciepłym miejscu, pamiętając o zapewnieniu nasionom stałej wilgotności podłoża. Bardzo ważne jest, aby ziemia była zraszana, a nie podlewana. Unikniemy w ten sposób wypłukiwania nasion.

Uprawa z nasion wiąże się z koniecznością pikowania młodych siewek. Zabieg ten przeprowadzamy, gdy młode rośliny mają po dwie pary liści. Ponieważ siewki są drobne, a przy tym jest ich bardzo dużo, warto sadzić po kilka sztuk. W ten sposób otrzymamy gęste, zwarte kępy kwiatów. Na miejsce docelowe lobelię wysadzamy w drugiej połowie maja, kiedy minie ryzyko przymrozków. Jeśli szukasz więcej inspiracji, przeczytaj ten artykuł o pelargoniach rabatowych.

Lobelia przylądkowa o niebieskich lub białych kwiatach to ładna roślina na balkon. Jej uprawa i pielęgnacja jest łatwa, więc warto się nią zainteresować.
Lobelia przylądkowa - wysiew, uprawa, pielęgnacja, przycinanie, porady

Lobelia erinus na balkonie i w ogrodzie – zastosowanie

Najpopularniejszą i najczęściej uprawianą na parapecie czy w ogrodzie lobelią jest odmiana o pędach zwisających, czyli lobelia zwisająca. Inne jej odmiany charakteryzują się niskim i zwartym pokrojem lub przeciwnie, rosną silnie, nawet od 25 cm. Bez względu na odmiany, lobelia doskonale sprawdza się jako roślina balkonowa i tarasowa. Świetnie nadaje się też do nasadzeń w ogrodzie.

Lobelia stanowi doskonałe wypełnienie rabat kwiatowych. Ze względu na zróżnicowaną kolorystykę – od białej, poprzez różową, aż do niebieskiej – idealnie komponuje się z większością roślin jednorocznych i bylin. Również krzewy liściaste stanowią dla niej doskonałe tło. Ponieważ bardzo dobrze się rozrasta, świetnie sprawdza się na obwódkach kwiatowych czy skalniakach. Idealnie uzupełnia puste miejsca, które powstały po zamierających roślinach wiosennych, wcześnie kończących wegetację.

Lobelia zwisająca doskonale sprawdza się jako roślina balkonowa. Posadzona w skrzynkach na parapecie czy w doniczkach lub koszach wiszących, będzie cieszyła oko aż do samej jesieni. Pięknie wygląda w pojedynkę jako dekoracyjna kula kwiatów, ale również jako wypełnienie kompozycji z innymi roślinami balkonowymi, np. pelargoniami. Należy tylko pamiętać o jej regularnym nawożeniu i podlewaniu, zwłaszcza gdy uprawiamy ją na wystawie południowej. Palące słońce szybko wysusza ziemię w doniczkach, co mogłoby doprowadzić do przedwczesnego zaschnięcia rośliny.

Lobelia przylądkowa to piękny kwiat o uniwersalnym zastosowaniu. Jej niekłopotliwa uprawa zachęca do tworzenia eksperymentalnych kompozycji kwiatowych, zarówno w doniczkach, jak i na rabatach. Dajmy ponieść się fantazji, wykorzystując cudowną lobelię. Przylądkowa lobelia to piękny kwiat na każdym balkonie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny