Lobelia czerwona – wygląd i wymagania

Kwiaty ogrodowe lobelii stanowią ozdobę niejednego ogrodu. Lśniąco czerwone dzwoneczki kierują się głównie w jedną stronę, tworząc sporych rozmiarów kwiatostan. Grube, długie łodygi sięgają nawet do około 90 cm. Stroiczka swoim pięknym wyglądem przyciąga spojrzenia wielu przechodniów.

Lobelia szkarłatna to bylina o mało wygórowanych wymaganiach. Potrzebuje jedynie słonecznego albo nieco zacienionego stanowiska oraz wysokiej wilgotności. Gleba powinna być próchniczna oraz żyzna. Lobelia czerwona jest rośliną wieloletnią, która bardzo szybko rośnie. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także inne zebrane w tym miejscu artykuły o lobeliach.

Cechą charakterystyczną tej byliny jest też wysoka odporność na mróz, nawet do -30 stopni. Zaleca się jednak okrywanie zimą zielonych liści lobelii. Lobelia wieloletnia nie jest trudną w uprawie rośliną. Jest mało wymagająca, w dodatku potrafi wręcz zachwycić swoim wyglądem.

Uprawa i pielęgnacja byliny

Lobelia ogrodowa kwitnie od lipca aż do października. Doskonale nadaje się do obsadzania zewnętrznych ogrodów, znajdujących się blisko wody. To przeciwieństwo odmiany o nazwie lobelia cardinalis, którą hoduje się w akwariach.

Lobelia ogrodowa powinna być sadzona w niewielkich grupkach. Zaleca się sadzenie po około 3 – 10 bylin razem w taki sposób, aby na powierzchni 1 metra kwadratowego znajdowało się 5 roślin. Odmiana ta jest jedną z bardziej okazałych przedstawicielek rodziny dzwonkowatych. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź ten artykuł o kwiatach na balkon.

Kwiat lobelii szkarłatnej utrzymuje się bardzo długo. Wysiew nasion rośliny przeprowadza się wiosną.
Lobelia szkarłatna - wymagania, uprawa, pielęgnacja, wysiew, porady

Jeśli bylina posiada uszkodzone pędy, należy je ścinać możliwie najbliżej ziemi. Nawożenie lobelii nie jest wskazane. Wprawdzie wpłynie ono na intensywny wzrost rośliny, ale może osłabić jej kwitnienie. A przecież lobelia wieloletnia uprawiana jest z uwagi na przepiękne kwiatostany. Sprawdź także ten artykuł o lobelii przylądkowej.

Wysiew nasion lobelii

Rozmnażanie lobelii czerwonej może nastąpić zarówno poprzez wysiew nasion, jak i przez podział brył korzeniowych. Czynności te najlepiej wykonać na wiosnę albo wczesnym latem. Zimą powinno się przetrzymywać młode byliny w ciepłej szklarni. Dzięki zastosowaniu się do wymagań lobelii, od lipca nasze oko będą cieszyły piękne czerwone kwiaty. Jeśli szukasz więcej inspiracji, przeczytaj ten artykuł o pelargoniach rabatowych.

Lobelia szkarłatna narażona jest na choroby plamistości liści. Nie stronią od niej także ślimaki, na które należy uważać. Uprawa tej pięknej rośliny nie jest trudna, dlatego każdy ogrodnik amator z pewnością poradzi sobie z jej wyhodowaniem. Tym bardziej że nawożenie byliny nie jest wymagane.

Każda odmiana lobelii wygląda pięknie i strojnie. Różnią się one jedynie miejscem uprawy. Jedne doskonale wpisują się w nadwodne rabaty ogrodowe, nadając się do bukietów w postaci ciętych kwiatów, a inne zdobią np. akwaria (lobelia cardinalis). Szkarłatna lobelia to wybór wart rozważenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny