Lobelia zwisająca - wymagania, uprawa, pielęgnacja, kwitnienie, porady
Lobelia zwisająca to bardzo dekoracyjny kwiat, który zachwyca swoją formą i obfitym kwitnieniem. Uprawiany na balkonie czy tarasie przyciąga spojrzenia przechodniów. Sprawdźmy jakie warunki należy zapewnić roślinie, aby i nasz balkon udekorowany tą piękna roślina, stał się obiektem zazdrości sąsiadów.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź ten artykuł o kwiatach na balkon.
Lobelia zwisająca – opis rośliny
Lobelia zwisająca to odmiana jednego z gatunków lobelii o nazwie lobelia przylądkowa (lobelia erinus), która charakteryzuje się długimi, przewieszającymi się pędami. Pochodzi z obszarów Afryki Południowej, gdzie znanych jest kilkaset jej odmian. Lobelia przylądkowa ma różnorodne zastosowanie. Jej niższe odmiany wykorzystywane są jako kwiaty ogrodowe, a odmiany o zwisających pędach, jako dekoracje balkonowe i tarasowe.
W połowie czerwca na końcach pędów pojawiają się drobne kwiatuszki obficie obsypujące całą roślinę. Ich kolorystyka jest zróżnicowana, od białej poprzez różową, purpurową, aż do różnych odcieni niebieskiego. Kwitnienie lobelii trwa aż do października. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także inne zebrane w tym miejscu artykuły o lobeliach.
Lobelia wisząca pięknie się krzewi, tworząc zwarty, kulisty pokrój. Dzięki temu staje się bardzo efektowną ozdobą na balkonie czy tarasie. Pomimo że nie jest to roślina pnąca, można ją wieszać na pergolach i kratkach ogrodowych, na których prezentuje się bardzo okazale. Sprawdź także ten artykuł o lobelii szkarłatnej.
Lobelia wisząca – uprawa, wymagania glebowe i stanowiskowe
Lobelia zwisająca to roślina światłolubna, dlatego jej uprawa najlepiej sprawdza się w miejscu słonecznym lub lekko zacienionym. Ze względu na długie pędy lobelii, najlepiej stosować je jako rośliny doniczkowe. Przystępując do sadzenia roślin, należy zaopatrzyć się w odpowiednie podłoże. Musi być ono żyzne i przepuszczalne, lobelia bowiem nie toleruje zbyt wilgotnej ziemi. Na dnie doniczki warto zastosować również drenaż, który pozwoli na odprowadzenie nadmiaru wody. Warto wiedzieć, że lobelia nie lubi również suszy, dlatego ważne jest regularne, ale umiarkowane podlewanie. Jeśli szukasz więcej inspiracji na ciekawe kwiaty, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o begoniach.
Sadzonki lobelii możemy przygotować własnoręcznie poprzez wysiew nasion na przełomie lutego i marca. Nasiona siejemy do doniczek, które umieszczamy w ciepłym miejscu. W kwietniu należy młode rośliny przepikować. Sadzonki lobelii wynosimy na zewnątrz dopiero po połowie maja, kiedy minie ryzyko przemarznięcia.
Uprawa lobelii to również regularne nawożenie. Ponieważ kwiat ten kwitnie bardzo obficie, do inicjowania pąków potrzebuje sporo składników odżywczych. Nawożenie najlepiej przeprowadzać za pomocą wieloskładnikowego nawozu przeznaczonego do roślin kwitnących. Jeśli szukasz więcej inspiracji, przeczytaj ten artykuł o pelargoniach rabatowych.
Obfite kwitnienie lobelii trwa zazwyczaj do sierpnia, po czym zaczyna słabnąć. Aby pobudzić roślinę do silniejszego inicjowania pąków, warto w tym miesiącu ją przyciąć. Wówczas wznowi kwitnienie.
Lobelie - niezwykłe kwiaty ogrodowe i doniczkowe
Lobelie to rośliny o wszechstronnym zastosowaniu. Kiedy tylko spełnimy ich wymagania, będziemy mogli cieszyć się nimi aż do samych przymrozków. Lobelia erinus może być uprawiana zarówno jako kwiat ogrodowy, jak i balkonowy. Sprawdź także ten artykuł o lobelii przylądkowej.
Lobelię można sadzić na skalniakach i wykorzystywać na obwódki lub jako wypełnienie rabat kwiatowych. Bardzo dużym zainteresowaniem wśród amatorów ogrodnictwa cieszy się lobelia niebieska. Jej intensywny kolor przyciąga uwagę, dlatego kwiat ten często jest sadzony jako pojedynczy, wyeksponowany egzemplarz na balkonie. Ze względu na swój pokrój, barwę i długie, zwisające pędy, z powodzeniem może konkurować z innymi roślinami balkonowymi.
Lobelia niebieska doskonale nadaje się również do tworzenia kompozycji kwiatowych. Dzięki swojemu oryginalnemu wybarwieniu ożywia i upiększa inne rośliny doniczkowe. Lobelia niebieska doskonale komponuje się z pelargoniami czy werbenami lub innymi lobeliami w odmiennych kolorach, np. białym czy różowym.
Lobelia wisząca może być stosowana do innych ciekawych połączeń roślinnych. Powieszona na pergoli, po której prowadzona jest inna roślina pnąca, stanowi efektowny i oryginalny dodatek. Zachęcamy do uprawy tej ciekawej rośliny o wielu zastosowaniach. Kto posadzi ją raz, z pewnością nie zrezygnuje z niej w kolejnych sezonach. Zwisająca lobelia to świetny wybór.