Łubin - popularne odmiany, uprawa, pielęgnacja, porady praktyczne

Łubin to bardzo ciekawa roślina. Występuje w wielu odmianach, sporo z nich oferuje duże walory dekoracyjne. Inne z kolei wykorzystywane są, jako forma paszy dla zwierząt. Uprawiać można gatunek wieloletni, ale też jednoroczny. W tym artykule opisujemy najpopularniejsze rodzaje łubinu. Oprócz tego sprawdzamy jak wygląda uprawa i pielęgnacja tego kwiatu. W artykule znajdują się również inne cenne porady.

Łubin – kwiat wieloletni i jednoroczny

Łubin to rodzaj roślin wieloletnich i jednorocznych wchodzących w skład rodziny bobowatych. Do tej grupy zalicza się około 200 gatunków. Najwięcej z nich występuje w Ameryce Północnej. Cześć bez problemów rozwija się w Ameryce Południowej. Szczególnie upodobały sobie Andy. W strefie klimatu śródziemnomorskiego i w południowo-wschodniej części Azji spotykane są odmiany jednoroczne. Łubin najczęściej porasta obszary suche, piaszczyste i kamieniste. W Polsce dziko rozwija się przede wszystkim łubin trwały, nieco rzadziej widuje się odmianę żółtą.

Łubiny to przeważnie rośliny zielne, jednakże niektóre okazy to krzewy. W obu przypadkach mogą osiągać 200 cm wysokości. Liście są charakterystyczne, skrętoległe, dłoniasto złożone z od 5 do 12 listków. W okresie kwitnienia pojawiają się motylkowe kwiaty zebrane w długie grona. W zależności od odmiany mają kolor żółty, biały, niebieski lub czerwony. Każdy łubin, polny rosnący dziko czy uprawiany na polu, wytwarza owoce w postaci drewniejących strąków. W nich znajduje się sporo nasion. Obszerny wstęp już za nami, teraz, więc opiszemy najpopularniejsze rodzaje łubinu.

Łubin ozdobny i inne popularne odmiany

Pierwsze miejsce na naszej liście zajmuje wspomniany już łubin trwały. Jest to bylina dorastająca do 100-150 cm wysokości. Ten kwiat uprawia się, jako roślinę ozdobną lub pastewną. Warto przy tym wiedzieć, że niektóre jego odmiany są trujące. Ta roślina kwitnie od czerwca do lipca obsypując się fioletowo-niebieskimi, białymi, czerwonymi lub dwubarwnymi kwiatami. Tymczasem łubin żółty jest jednoroczny a jego okres kwitnienia trwa od czerwca do września. Może dorastać maksymalnie do 60 cm wysokości. Nadaje się na międzyplon i sprawdza się, jako naturalny, zielony nawóz. Bardzo ciekawy okazuje się łubin niebieski, znany też, jako wąskolistny.

Łubin niebieski to gatunek jednoroczny dorastający do 60 cm wysokości. Pochodzi z terenów basenu Morza Śródziemnego. W okresie kwitnienia, od czerwca do września, pojawiają się na nim gęste grona niebieskich lub fioletowych kwiatów. Jeśli zaś chodzi o typowo ogrodową odmianę to jest nią łubin ozdobny. To roślina jednoroczna, której nasiona wysiewa się końcem kwietnia. Kiełkują już po 20 dniach, wyrastające z nich okazy osiągają 70 cm wysokości. Ten łubin ma kwiaty koloru niebieskiego, fioletowego, żółtego i różowego. W Europie Środkowej uprawia się również łubin zmienny.

Nasiona, uprawa i pielęgnacja łubinu

Łubin polny jest dość kosztowny w uprawie. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku odmian ogrodowych. One nie sprawiają większych problemów i nie generują kosztów. Najlepiej rozwijają się w glebie piaszczystej, gliniastej lub próchnicznej. O obojętnym lub zasadowym pH. Wilgotność podłoża musi utrzymywać się na średnim poziomie. Stanowisko powinno być nasłonecznione lub lekko zacienione. Nasiona łubinu ogrodowego umieszcza się w ziemi końcem kwietnia. Można też przygotować z nich rozsadę wysadzaną do gruntu wczesnym latem.

Łubin ogrodowy na tym samym stanowisku może rosnąć 4-6 lat. Trzeba też wiedzieć, że ta roślina nie znosi przesadzania. Jest też wrażliwa na upały i susze. W początkowej fazie wzrostu wymaga regularnego podlewania. Gdy kwiatostany przekwitną należy je usunąć. Dzięki temu łubin ponownie zakwitnie jesienią. Wyższe odmiany wymagają stosowania podpór. By rósł prawidłowo, nasiona łubinu ogrodowego umieszcza się w ziemi zachowując odstęp 25-40 cm. To tyle, jeśli chodzi o uprawę i pielęgnację. Opisywana odmiana ozdobna sprawdza się na rabatach i jako samodzielne nasadzenie. Okazuje się dobrym uzupełnieniem bylin. Może być wykorzystywana, jako kwiat cięty.