Łubin biały - opis, odmiany, uprawa, pielęgnacja, cena nasion
Łubin biały nie jest aż tak bardzo znany, jak łubin wąskolistny czy też łubin żółty. Jednak decydując się, by ziarno łubinu znalazło się na naszym polu, powinniśmy dowiedzieć się, czym charakteryzuje się łubin biały i jego odmiany, jaka jest jego cena za nasiona, jakie ma właściwości, a także jakie są najważniejsze terminy, jeśli chodzi o uprawę.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o łubinie.
Łubin biały (Lupinus albus) - charakterystyka
Łubin biały - Lupinus albus, tak samo jak i łubin wąskolistny i żółty jest rośliną uprawną, jednak nie jest on tak bardzo popularny, jak dwa pozostałe i najczęściej wybierane gatunki wraz z ich odmianami. Mimo tego, że łubin biały ma duży potencjał plonowania, jego odmiany nie są dostosowane do uprawy w naszym kraju, w przeciwieństwie odmian łubinu wąskolistnego.
Warto wiedzieć, że łubin biały jest uprawiany tylko na nasiona, ponieważ ze względu na duże nasiona, podnosi się koszt materiału siewnego. Właśnie dlatego nie nadaje się on do uprawy na masę zieloną. W naszym kraju do rejestru wpisane są dwie odmiany uprawne, mianowicie Boros, będąca odmianą samokończącą oraz Butan, która jest odmianą niesamokończącą.
Łubin biały (Lupinus albus) charakteryzuje się bardzo szybkim wzrostem już po wschodach, natomiast w momencie wypuszczenia 2-3 liści, wzrost zwalnia. Tak jak inne łubiny, bez względu czy są to łubiny gorzkie, czy łubiny słodkie, rośliny te wypuszczają palowy system korzeniowy, który jest bardzo rozgałęziony.
Łubin słodki lub łubin gorzki ma liście, które w ciągu dnia ustawiają się prostopadle do promieni słonecznych, natomiast już na wieczór wyglądają jakby zwiędły. Liście są owalne, zielone, gładkie i błyszczące. Z kolei kwiatostan to luźne grono stworzone ze spiralnie ułożonych kwiatów. Łubin biały ma kwiaty w kolorze białym, ale mogą mieć one delikatny odcień bladoróżowy lub niebieski. Spłaszczone i białe nasiona znajdują się w niepękających, jasnobrunatnych i wielonasiennych strąkach. Uprawa łubinu białego, jak i wąskolistnego jest warta rozważenia.
Ziarno łubiany - jakie warunki uprawy zapewnić roślinie
Chcąc uprawiać łubin słodki lub łubin gorzki, w pierwszej kolejności powinniśmy dowiedzieć się, jakie warunki mu zapewnić, by rozwijał się prawidłowo. Dlatego, jeśli chcemy, by łubin biały rósł na naszym polu, powinniśmy zadbać o to, by gleba pod uprawę była zasobna w składniki pokarmowe i utrzymywała wodę. Dobrze jest, gdy są to gleby bielicowe i brunatne.
Dobra będzie gleba, która należy do kompleksu pszennego dobrego, żytniego dobrego lub żytniego bardzo dobrego. Ewentualnie możemy sadzić łubin na kompleksie pszennym wadliwym. Powinniśmy pamiętać, że wegetacja łubinu jest dłuższa na glebach bardzo wilgotnych i próchniczych, przez to unikajmy takich miejsc.
Warto wspomnieć również o odczynie pH gleby, który powinien być jak najbardziej obojętny. Niestety na glebach kwaśnych, gdzie jest duże stężenie jonów glinu, może zahamować się proces wzrostu korzeni łubinu. Należy wiedzieć, że łubin biały najlepiej będzie się rozwijał w południowo-zachodnim i środkowym rejonie Polski. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o uprawie wspomnianego łubinu gorzkiego.
Łubin biały (Lupinus albus) - jak powinna wyglądać pielęgnacja roślin
Najlepszym przedplonem pod łubin są zboża. Po zejściu zbóż z pola powinniśmy dokładnie odchwaścić całe pole poprzez kilkukrotne bronowanie. Ważne, by gleba była spulchniona do 5 cm głębokości. Następnie na jesień wykonujemy orkę przedzimową. Wiosną możemy dokonać bronowania.
Ziarno łubiany powinniśmy siać w odpowiednich terminach. Najlepsze terminy pod wysiew nasion to I i II dekada kwietnia. Nasiona sadzimy po 180-280 kg/ha. Warto pamiętać również o zaprawieniu nasion przed siewem oraz o nawożeniu azotem w dawce 30 kg N/ha, 17-70 kg P2O5/ha i 30-70 kg K2O/ha już po siewie. Musimy jednak wiedzieć, że łubinu nie nawozi się obornikiem, dlatego, że rośliny mogą nierównomiernie dojrzewać.
Kolejnym elementem dotyczącym pielęgnacji jest nawożenie składnikami wieloskładnikowymi w momencie tworzenia pąków kwiatowych, ale także wykorzystanie nawozów magnezowych, gdy w glebie nie ma jego wystarczającej ilości, przez co gleba ma odczyn kwaśny.
Podczas uprawy łubinu białego istotne jest odchwaszczanie, ponieważ w uprawie bardzo często pojawić się może kosmosa biała, bylica pospolita, samosiewy rzepaku, perz właściwy czy przytulia czepna, które utrudniają rozwój roślin. Powinniśmy również wziąć pod uwagę zapobieganie chorobom, do których zaliczana jest bardzo groźne fuzaryjne więdnięcie łubinu, szara pleśń, antraknoza łubinu, opadzina liści i wąskolistność łubinu.
Łubin biały jest rośliną o niesamowitych właściwościach, które przez wiele osób nie są znane. Najważniejsze właściwości to działania oczyszczające, ale również odmładzające. Warto wiedzieć, że łubin odbudowuje komórki skóry, minimalizuje i przeciwdziała pojawianiu się zmarszczek. Dlatego, jeśli zależy nam na odświeżeniu i nawilżeniu skóry, powinniśmy postawić na preparaty właśnie z tą rośliną.
Ceny łubinu białego nie są wysokie, lecz warto pamiętać, że cena od innych producentów może się między sobą różnić. Wszystko też zależy od tego, w jakim miejscu zdecydujemy się na zakup łubinu. Nie możemy jednak zapominać o tym, że łubin musi mieć odpowiednie warunki do rozwoju.