Łubin gorzki – zastosowanie i gatunki

Łubin gorzki na poplon

Stosowanie łubinu na poplon to bardzo dobre rozwiązanie dla zmęczonej i wyjałowionej gleby. To się niestety zdarza dość szybko, nie tylko na polach uprawnych, lecz także w ogrodzie warzywnym. Najnowsze odmiany roślin są bardzo plenne, w związku z czym potrzebują więcej składników odżywczych. Dodatkowe odkażanie, działanie antygrzybowe i tym podobne jeszcze bardziej mogą zmienić strukturę gleby. Jeśli regularnie nie nawozisz podłoża kompostem i obornikiem przed uprawą, dobrym rozwiązaniem jest siew łubinu.

Łubin na poplon to łubin gorzki. Zawiera sporo flawonoidów, które są ważne dla roślin. Na dodatek łubin szybko rośnie i stanowi dużą objętość zielonej masy, dlatego świetnie zmienia strukturę podłoża i sprawia, że jest bardziej przepuszczalne. Dzięki temu gleba staje się mniej podatna na zagęszczanie. Uprawa łubinu jest także bardzo dobrym pomysłem, jeśli wcześniejsze gatunki padały ofiarą patogenów grzybowych. Może zmniejszyć ryzyko pojawienia się choroby w późniejszych latach.

Roślina ma wyjątkowe właściwości – brodawki znajdujące się na jego korzeniach mają zdolność pobierania azotu z powietrza. To sprawia, że kolejne uprawy mają więcej makroskładnika koniecznego do uprawy. W ten sposób działa także łubin ogrodowy, czyli o ozdobnych kwiatach, jednakże na poplon warto sięgnąć po inne gatunki.

Gatunki łubinu na poplon

Najczęściej wykorzystywanym gatunkiem na poplon jest łubin wąskolistny. Nie tylko dobrze sprawdza się jako uzupełnienie podłoża o materię organiczną, lecz także dość ładnie wygląda – ma ciekawe kwiaty, często niebieskie i fioletowe. Łubin żółty także dobrze się sprawdza, jest mniej wymagający, jednak w Krajowym Rejestrze Odmian widnieje tylko 8 nadających się do wysiewania na poplon.

Łubin wąskolistny jest znacznie bardziej gorzki, na znacznie więcej flawonoidów. To odmiany tego gatunku wykorzystuje się najczęściej, bardzo powszechna jest ‘Karo’, jest idealna na poplon na glebach żyznych i średnio żyznych. Ma najwięcej flawonoidów, więc jest najbardziej gorzka. ‘Karo’ jest hodowana przez rolników także na nasiona, ponieważ jest odporna na pękanie torebek nasiennych. Dodatkowe odmiany łubinu wąskolistnego, które mają wykorzystanie na poplon to ‘Bojar’, ‘Boruta’, ‘’Heros’, ‘Kadryl’, ‘Tango’ i ‘Oskar’. Sprawdź także ten artykuł o odmianach i uprawie łubinu.

W przeciwieństwie do łubinu gorzkiego wyróżnia się łubin słodki, który nadaje się na paszę dla zwierząt. Łubin gorzki jest natomiast wykorzystywany na zieloną masę.

Poplon do różnych zastosowań

Łubin bardzo dobrze sprawdza się na poplon na masę zieloną, ponieważ szybko drewnieje i dość szybko rośnie. Najczęściej wykorzystywany przez rolników, może zostać wykorzystany także w ogrodzie warzywnym. W tym wypadku jednak często stosuje się mieszanki różnych roślin z łubinem żółtym lub wąskolistnym albo po prostu… późną fasolkę szparagową. Nie dość, że zmieni strukturę podłoża, to jeszcze jest źródłem niezwykłego przysmaku. W taki sposób można zastosować także koper lub kapustę.

Poplon z łubinem warto zrobić zwłaszcza w uprawach ziemniaków, buraków i innych roślin. Można przygotować mieszanki z seradelą, facelią, wyką kosmatą lub grochem pastewnym. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać, a także od rodzaju podłoża, zwłaszcza struktury i przepuszczalności gleby.

Nasiona łubinu gorzkiego

Nasiona łubinu – cena

Ponieważ nasiona łubinu gorzkiego najczęściej są wykorzystywane przez rolników, są sprzedawane w naprawdę dużych opakowaniach (po 10-25 kg). Można jednak kupić mniejsze opakowanie, chociaż wtedy cena może być znacznie wyższa. 25 kg łubinu wąskolistnego ‘Karo’ kosztuje około 230 zł. To sporo, zwłaszcza że nasiona łubinu można kupić na portalach aukcyjnych za mniej więcej 20 zł za 5 kg.

Jednakże warto zaopatrzyć się w nasiona w sprawdzonym sklepie ogrodniczym lub składzie rolniczym. Można wykorzystać także nasiona z zeszłorocznej uprawy lub kupić je bezpośrednio od rolnika. Z pewnością będą lepszym rozwiązaniem niż zakup nasion niewiadomego pochodzenia.

Siew łubinu gorzkiego

Jeśli zamierzasz uprawiać łubin na poplon lub międzyplon, warto wiedzieć, że powinno się zwiększyć o około 25% liczbę nasion na m2 niż w uprawie nasiennej. Najprawdopodobniej dokładna proporcja zostanie podana na opakowaniu. Najczęściej jest to 140-160 kg nasion na hektarze, wszystko zależy od rodzaju i ciężkości gleby.

Siew można przeprowadzić obojętnie w którym momencie wegetacji do III dekady lipca. Na nasiona uprawia się łubin od wiosny, potem najczęściej jest to międzyplon – po szybko schodzących z pola upraw, ale jeszcze przed wysianiem upraw ozimych. Łubin można wysiewać także po zbożu ozimym. Nasiona łubinu gorzkiego rozprowadza się bezpośrednio do podłoża. Rozstawa między rzędami powinna wynosić 15 cm. Nie trzeba stosować przerywki między nimi.

Łubin na poplon – pielęgnacja

Łubin wąskolistny na poplon lub łubin żółty pielęgnuje się nieco inaczej, niż łubin niebieski ogrodowy – roślinę ozdobną o ciekawych kwiatach, która pięknie prezentuje się na tyle rabaty.

W przypadku uprawy poplonu zlokalizowanej na słabszych stanowiska, glebę należy zasilać nawozami. Najważniejszy jest azot – dawka powinna wynosić około 20-30 kg na hektar. Dodatkowo podaje się także fosfor i potas w formie tlenków – 60 kg tlenu fosforu i 50 kg tlenku potasu. Można zastosować także wapno magnezowe, ale wyłącznie na glebach kwaśnych. Do nawożenia można wykorzystać również gnojówkę. Cała pielęgnacja tak naprawdę ogranicza się do odchwaszczania uprawy. Można to zrobić za pomocą herbicydów zarejestrowanych w spisie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

ikona podziel się Przekaż dalej