Odmiany łubinu


Odmiany łubinu to szeroka grupa. Znajdziemy w niej między innymi łubin żółty, łubin biały, łubin niebieski – łubin wąskolistny, łubin trwały, łubin sonet, łubin ogrodowy. Niżej wymienione rodzaje łubinu to tylko niektóre z wielu odmian. Niektóre rodzaje łubinu posiadają dodatkowe odmiany, takie jak łubin słodki czy łubin mister.

Łubin żółty

Jedną z popularniejszych odmian jest Lupinus luteus, czyli łubin żółty. Jest to łubin słodki. Pochodzi on z południowo-zachodniej Europy, Afryki Północnej i Azji Zachodniej. Łubin żółty to roślina jednoroczna o wysokości sięgającej przeważnie od 20 do 60 cm. Jego nasiona są koloru białego lub jasnożółtego. To roślina miododajna, kwitnąca od czerwca do września. W Polsce jest uprawiany, ale również rośnie dziko. Charakteryzuje się słodkim smakiem. Łubin żółty jest wysiewany także jako międzyplon i doskonale nadaje się na zielony nawóz. Bardzo dobrze plonującą odmianą łubinu żółtego jest łubin mister. Łubin mister jest odporny na choroby, zwłaszcza fuzariozy i choroby wirusowe.

Łubin wąskolistny

Łubin wąskolistny, czyli inaczej łubin niebieski (Lupinus andustifolius), pochodzi z terenów basenu Morza Śródziemnego. Jego kwiaty są skupione w gęste grona, niebieskie lub fioletowe. Łubin wąskolistny jest rośliną trującą. Jego owoc i nasiona zawierają trujące alkaloidy, które są przyczyną zatrucia łubinem wśród owiec i kóz. Łubin niebieski to roślina jednoroczna, która kwitnie od czerwca do września. Roślina jest uprawiana przede wszystkim dla paszy i nawozu zielonego.  W krajowym rejestrze znajduje się ponad 15 odmian łubinu wąskolistnego. Łubin niebieski wąskolistny występuje również jako łubin słodki. Łubin sonet to wczesna odmiana łubinu wąskolistnego, obdarzony niebieskimi kwiatami oraz wielobarwnymi nasionami. Łubin sonet wyróżnia się niską zawartością alkaloidów w nasionach. A może zainteresuje cię także zakładanie i pielęgnacja trawnika?

Łubin trwały

Łubin trwały (Lupinus polyphyllus) pochodzi z zachodniej części Ameryki Północnej. Łubin trwały jest uprawiany jako roślina pastewna lub ozdobna, ze względu na jego barwne kwiaty, które są zebrane w duże grono, przeważnie fioletowo-niebieskie. Występują również kwiaty koloru białego, niebieskiego, fioletowego oraz czerwonego, a niekiedy i dwubarwne. Ze względu na swoje walory estetyczne jest to łubin ogrodowy. Strąk łubinu trwałego zawiera od 5 do 9 nasion. Lupinus polyphyllus kwitnie od czerwca do lipca. Jest rośliną lekko trującą, chociaż istnieją również odmiany nietrujące. Odmiany z niską zawartością alkaloidów uprawiane są jako rośliny pastewne. Łubin ogrodowy jest rośliną jednoroczną, sianą prosto do gruntu. Nasiona wysiewa się w końcu kwietnia i kiełkują one po 20 dniach. Jego piękne kwiaty będą stanowiły przepiękną ozdobę w naszym ogrodzie.

Łubin zmienny

Łubin zmienny (Lupinus mutabilis) pochodzi z północno-zachodniej części Ameryki Południowej, jest także uprawiany w Europie Środkowej. Jest rośliną jednoroczną. Łubin zmienny jest jasnozielony i osiąga ok. 1,5 m wysokości. Jego kwiaty są okazałe, białe z żółtymi skrzydełkami, które zmieniają się podczas kwitnienia, przeistaczając się w ciemnofioletowe. W Ameryce gatunek ten jest wykorzystywany do zielonego nawozu. W Europie łubin zmienny występuje jako roślina ozdobna. Sprawdź także w tym artykule, co warto wiedzieć o próchnicy gleby.

Łubin - odmiany, sianie, uprawa, pielęgnacja, porady
Łubin o niebieskich kwiatach wspaniale prezentuje się w ogrodzie. Uprawa łubinu nie jest szczególnie skomplikowana, roślina wszędzie ładnie wygląda.

Uprawa łubinu

Kiedy siać łubin?

Zainteresowanie uprawą łubinu jest wciąż niskie, a wynika to z tego jak wysoka jest cena takiej uprawy. Uprawa łubinu wydaje się nieopłacalna. Kiedy siać łubin? Łubin należy siać możliwie najwcześniej, od drugiej połowy marca. Przed wysiewem nasiona należy zaprawić zaprawą grzybobójczą oraz ewentualnie owadobójczą. Tradycyjne odmiany łubinu wąskolistnego i żółtego należy wysiewać w zagęszczeniu 90–100 nasion/m2, a samokończące 100–120 nasion/m2.

Łubin biały wysiewa się w zagęszczeniu 60–80 nasion/m2. Ilość wysiewu dla łubinu żółtego i wąskolistnego powinna wynosić od 125 do 210 kg nasion/ha, natomiast łubinu białego 180–280 kg nasion/ha. Łubin warto sadzić w ogrodzie, w celach dekoracyjnych, gdyż stanowi on wspaniałą ozdobę. Jego zaletą jest fakt, że jest rośliną łatwą do siania oraz pielęgnacji.

Jak uprawiać łubin?

Łubin lubi glebę piaszczystą, gliniastą albo próchniczą. Należy pamiętać o tym, że łubin nie znosi przesadzania, dlatego należy wybrać dobre miejsce i zostawić ją w miejscu, w którym go zasadziliśmy. Najodpowiedniejsze dla łubinu są tereny nasłonecznione lub lekko zacienione, o średniej wilgotności i obojętnym lub zasadowym odczynie podłoża. Ukorzenione sadzonki łubinów umieszczamy w glebie wiosną po majowych przymrozkach. Natomiast z nasion przygotowuje się rozsadę, namnożoną w doniczkach pod osłonami, którą wysadza się na miejsce stałe wczesnym latem.

Uprawa łubinu a jej cena

Dlaczego cena uprawy łubinu jest uznawana za wysoką? Według wyliczeń, stosując bogaty program nawożenia oraz ochrony roślin, plon łubinu nie jest w stanie pokryć kosztów poniesionych na jego uprawę. Dlatego też uprawa łubinu może być uznawana za nieopłacalną, jednak w praktyce rolnicy uprawiają tę roślinę, nie stosując aż tak bogatego systemu ochrony i wciąż ciesząc się dobrymi zbiorami tej rośliny. Może zainteresują cię także irysy i kosaćce?

Łubin żółty ma większe znaczenie gospodarcze w porównaniu do innych uprawnych form łubinu, co wynika z wysokiej zawartości białka oraz tłuszczu w jego ziarnie. Uprawa łubinu posiada jednak wiele zalet. Łubin zbawiennie wpływa na właściwości gleb. Łubin jest cenną rośliną fitomelioracyjną. Korzenie łubinu penetrują głębsze warstwy gleby, rozpulchniając je i jednocześnie pobierając znajdujące się tam składniki mineralne, niedostępne dla zbóż Dodatkowo dobrze przyrządzony łubin może stanowić urozmaicenie diety, gdyż jest rośliną jadalną. Łubin, tak jak groch siewny, jest rośliną strączkową, jego ziarna przypominają fasolki. Łubin żółty oraz łubin wąskolistny mogą być stosowane w mieszankach paszowych oraz koncentratach.

Łubin - odmiany, sianie, uprawa, pielęgnacja, porady
Łubin żółty w ogrodzie może trworzyć bardzo ciekawą kompozycję z innymi roślinami, ale samodzielnie także ładnie się prezentuje.

Pielęgnacja łubinu

Uprawa łubinu na tym samym stanowisku może trwać 4-6 lat, jednak aby tak było, należy pamiętać o tym, kiedy siać łubin oraz jak odpowiednio pielęgnować wybrane odmiany łubinu. Przede wszystkim od razu zdecydujmy się na odpowiednie dla niego miejsce, nie przesadzajmy go. Należy uważać na stanowiące zagrożenie choroby. Najgroźniejszą chorobą atakującą łubin jest antraknoza, będąca chorobą grzybową. Można ją zwalczać za pomocą fungicydów. Opryskiwanie łubinu w fazie siewki zapobiegnie chorobom. Rzadko dotyka ona łubin wąskolistny. Z kolei łubin żółty wymaga starannego odchwaszczenia gleb. Pielęgnacja łubinu jest uzależniona od odmiany łubinu. Uprawy łubinu żółtego, ze względu na jego powolny początkowy wzrost, łatwo ulegają zachwaszczeniu, dlatego kiedy rośliny osiągną wysokość 8–10 cm, można przeprowadzić bronowanie pola i powtórzyć je po kilku dniach. Natomiast łubinowi ogrodowemu w początkowej fazie trzeba zapewnić dostateczną ilość wody oraz ogławiać go, aby kwitł dłużej. Wyższe odmiany łubinu ogrodowego wymagają stosowania podpór.

Aby uprawa łubinu okazała się dla nas korzystną, należy zastosować się do wyżej wymienionych rad. Pamiętać o tym, kiedy siać łubin oraz w jakim miejscu. Należy w odpowiednim czasie zapobiegać chorobom oraz dostosować pielęgnację do wybranej odmiany łubinu. Łubin jest piękną rośliną, której uprawa wbrew pozorom może okazać się opłacalna, natomiast łubin zasadzony w ogrodzie wspaniale go ozdobi.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny