Łubin ogrodowy (łac. Lupinus hybridus) – piękna roślina na rabatę

Łubin w ogródku a inne gatunki


Wdzięczny łubin w ogrodzie to (łac. Lupinus hybridus) tak naprawdę powstały całkiem niedawno mieszaniec. Jego przodkami jest łubin trwały i łubin krzewiasty, które nie są szczególnie cenionymi roślinami ozdobnymi. Łubin żółty czy inne gatunki to rośliny pastewne i wysiewane na poplon. Są jednak dość ładne i mają typowy kwiatostan, który dodaje tyle uroku łubinowi ogrodowemu.

Większość gatunków jest jednoroczna, jednak łubin ogrodowy jest wieloletni. To wartościowa i ciekawa roślina, która wspaniale wygląda na rabatach lub jako soliter. Używa się jej czasami także na kwiat cięty, bowiem najnowsze odmiany są bardzo interesująco wybarwione. Intensywne kolory i ładny zapach przyciągają pszczoły, więc łubin jest lubiany przez pszczelarzy.

Łubin ogrodowy – kilka słów o gatunku

Mieszańce łubinu to byliny, które mogą mieć nawet 1 m wysokości. Tworzą swoiste kępy, które potrafią rozrosnąć się nawet do 50 cm średnicy. To rośliny motylkowe, które na korzeniach mają swoiste brodawki, asymilujące azot z powietrza. Dzięki temu rośliny bardzo intensywnie się krzewią. Jednak nie tylko dlatego się je sadzi.

Najważniejsze jest to, że już na początku czerwca łubin ogrodowy pokrywa się kwiatami. Są one zebrane na szczycie pędów w proste grona motylkowych kwiatuszków. Pojedyncze grono może mieć nawet 50 cm długości i składać się z kilkudziesięciu kwiatów! Na dodatek mają ciekawe kolory, więc w okresie kwitnienia łubinów ogród staje się niezwykłą, bajkową krainą. Niestety nie trwa to zbyt długo – kwitnienie kończy się na początku sierpnia, a pod koniec miesiąca roślina wydaje strąki z 5-9 plamistymi nasionami. Możesz je zebrać i użyć do uprawy w kolejnym sezonie, ale nie ma pewności, że nowe rośliny powtórzą cechy charakterystyczne dla rośliny matecznej. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o wysiewie i uprawie łubinu.

Odmiany łubinu do ogrodu

Uprawa łubinu pojedynczo też ładnie wygląda, ale tak naprawdę najpiękniejszy efekt uzyskasz, jeśli wykorzystasz kilka różnych odmian o niezwykłych kwiatach. Możesz znaleźć zarówno delikatne odcienie, jak pastelowe ‘Band of Nobles’, ‘Chandelier’ o kremowym kolorze, kremowożółtą ‘Deborah Woodfield’ i ‘Royal Wedding’ lub upamiętniająca papieża ‘Pope John Paul II’ o śnieżnobiałych kwiatach.

Jednak to, co w łubinie najpiękniejsze i niepowtarzalne to intensywne kolory. Dlatego zainteresuj się także innymi kolorami, jak pomarańczowa ‘Helen Sharman’, purpurowa ‘Esmeralder’, jaskrawoczerwony ‘My Castle’ czy karminowe ‘The Page’. Na uwagę zasługują także odmiany dwubarwne – ‘The Governor’ w dwóch odcieniach niebieskiego czy różowo-biała ‘Chatelaine’.

Uprawa łubinu ogrodowego

Uprawa łubinu - stanowisko

To nie jest zbyt wymagająca roślina jeśli chodzi o stanowisko. Oczywiście uprawa łubinu ogrodowego najlepiej udaje się na glebach próchniczych, głęboko uprawianych i średnio wilgotnych, ale zaakceptują większość ziem ogrodowych. Rośliny lubią odczyn obojętny, zasadowy lub lekko kwaśny. Najlepiej sprawdza się podłoże przepuszczalne i lekkie, chociaż łubin akurat nie stroni od wody.

Łubin ogrodowy w czasie kwitnienia, a także uprawa łubinu ogrodowego oraz jego sadzonki, sadzenie i rozmnażanie
Łubin ogrodowy - piękny kwiat ogrodowy - sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Roślina dobrze czuje się na stanowisku słonecznym i półcienistym. Nie jest szczególnie konkurencyjna ani wrażliwa na konkurencję, więc świetnie sprawdzi się na rabatach lub w kolorowych kompozycjach. Trzeba tylko zapewnić jej odpowiednią rozstawę około 20 cm z każdej strony.

Sadzenie łubinu ogrodowego (łac. Lupinus hybridus)

Uprawa łubinu na jednym stanowisku trwa 4-6 lat. Można to zrobić na dwa sposoby – wsadzić do gleby ukorzenione sadzonki, które możesz kupić w sklepie. Optymalny czas sadzenia to połowa maja, po przymrozkach. Innym sposobem jest przygotowanie sadzonek z nasion samodzielnie. Wystarczy je rozsiać w inspekcie lub na rozsadniku – łubin dobrze się przyjmuje i szybko kiełkuje.

Uprawa łubinu ogrodowego udaje się także z wysiewu nasion bezpośrednio na stałe miejsce. Wysiew nasion robi się między kwietniem a majem. Można zasiać więcej nasion, a następnie zrobić przerywkę, ponieważ roślina nie może rosnąć za gęsto. Im więcej miejsca będzie miała, tym ładniej się rozkrzewi. Rozmnażanie z nasion pobranych z roślin nie gwarantuje, że nowe rośliny powtórzą cechy matki. Mogą być wyższe lub niższe, a także mieć… inny kolor. Dotyczy to zwłaszcza niebieskich odmian, których potomkowie mogą być różowe lub białe.

Łubin ogrodowy – pielęgnacja

Kwiat łubinu dla początkujących

Piękny kwiat łubinu nie jest wcale trudny do utrzymania. To świetna roślina dla poczatkujących ogrodników, ponieważ w pierwszej fazie wzrostu należy tylko zapewnić jej odpowiedną ilość wody. Uprawa łubinu nie wymaga nawożenia.

Jeśli będziesz na bieżąco usuwać przekwitłe kwiaty łubinu, jest szansa, że roślina zakwitnie na nowo na jesień. To także sposób na przedłużenie kwitnienia. Należy jednak być systematycznym i ścinać kwiatostany, gdy tylko zaczną zasychać.

Choroby i szkodniki łubinów

Wieloletni łubin jest łatwy w uprawie, ale tylko do momentu, kiedy na jego liściach i pędach nie pojawią się szkodniki. Najbardziej powszechne są mszyce. Powodują często deformację kwiatów i chętnie osiedlają się w całym ogrodzie. Drugim problemem są ślimaki, które gustują w młodych, delikatnych liściach łubinu. Można je zwalczyć stosując preparaty ochronne przeciw ślimakom wokół rabaty.

Łubin czasami zostaje także porażony przez mączniaka i plamistość liści. To poważne choroby grzybowe, które z łubinu mogą przedostać się na cały ogród, także do warzyw. Dlatego należy od razu zadziałać – obciąć porażone liście i zrobić interwencyjny oprysk fungicydem. Jeśli problem z grzybami jest uciążliwy, zrezygnuj na kilka sezonów z uprawy łubinów w tym miejscu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny