Łubin wąskolistny (Lupinus angustifolius) - cechy charakterystyczne i popularne odmiany

Łubin wąskolistny (Lupinus angustifolius) - charakterystyka rośliny


Łubin wąskolistny - Lupinus angustifolius, znany jest również jako łubin niebieski ze względu na kolor swoich kwiatów. Roślina ta ma bardzo duże znaczenie gospodarcze, ponieważ jej nasiona mają około 31-34% białka, co oznacza, że jest go mniej niż u łubinu żółtego, ale łubin wąskolistny ma krótki okres wegetacji, który wynosi 110-120 dni.

Warto wiedzieć, że cena za nasiona łubinu nie jest wysoka, a rośliny, które z nich wyrosną, można wykorzystać na różne sposoby. Popularna jest uprawa gatunku i odmian na nasiona, ale możemy wykorzystać roślinę na paszę dla roślin lub korzystać z niej jako z nawozu zielonego.

Łubin niebieski charakteryzuje się również głębokim i palowym systemem korzeniowym, ale mniej rozgałęzionym niż łubinu żółtego. Łodyga rośliny jest sztywna, prosta i owłosiona. Potrafi ona osiągać nawet do 1 m wysokości. Z kolei liście są wąskie, zielone z antocyjanowym zabarwieniem.

Kwiatostany wyrastają na wierzchołku głównego pędu, a pojedyncze kwiatki ułożone są nieregularnie i spiralnie. Kwiaty mogą wybarwiać się na biało, różowo, niebiesko lub fioletowo. Owocem z kolei jest wielonasienny strąk w kolorze jasnobrązowym. Nasiona w strąku są beżowe lub szare, a ich kształt jest nerkowaty.

Jakie odmiany łubinu warto znać

Odmian łubinu wąskolistnego w rejestrze jest aż 15. Niektóre z nich mają słodki smak, a inne gorzki. Warto więc od razu stwierdzić, czy bardziej interesuje nas łubin gorzki, czy też słodki. Wtedy możemy już zorientować się, jaka będzie cena za zakup nasion łubinu gorzkiego lub słodkiego.

Powinniśmy wiedzieć, że odmiany łubinu wąskolistnego mogą różnić się od siebie terminem kwitnienia i dojrzewania. Dodatkowo dzielą się one na samokończące i niesamokończące. Do samokończących odmian zalicza się łubin Regent, Boruta oraz Sonet. Reszta odmian należy do niesamokończących, a są nimi: Heros, Bojar, Kalif, Karo, Graf, Dalbor, Kadryl, Mirela, Neptun, Zeus, Oskar i Tango.

To, czy lepszy będzie dla nas łubin gorzki, czy słodki, zależy od tego, jakie mamy wymagania. Gorzki łubin, czyli Karo, Mirela i Oskar, wykorzystywane są przy plantacjach zielonkowych, które później zostaną przeorane na zielony nawóz. Takich odmian nie możemy wykorzystać jako paszę. Sprawdź także ten artykuł na temat uprawy łubinu gorzkiego.

Łubin wąskolistny w czasie kwitnienia i inne gatunki i odmiany łubinu, jak słodki, gorzki czy łubin niebkieski oraz uprawa i pielęgnacja
Łubin wąskolistny - odmiany, uprawa, pielęgnacja, porady praktyczne

Dodatkowo możemy też podzielić odmiany na termoneutralne, czyli takie, dla których nie są istotne niskie temperatury oraz nietermoneutralne, które mogą opóźnić kwitnienie i dojrzewanie, jeśli warunki do rozwoju są niekorzystne. Dlatego warto na to zwrócić uwagę przy zakupie.

Uprawa łubinu wąskolistnego - co warto o niej wiedzieć

Jeśli chcemy, by łubin wąskolistny rozwijał się prawidłowo, musimy zapewnić mu gleby średnio zwięzłe, które należą do bardzo dobrego lub dobrego kompleksu żytniego. Dodatkowo musimy pamiętać o tym, by gleba miała pH od 6 do 7, ponieważ roślina nie jest tolerancyjna na zakwaszenie gleby.

Warto pamiętać, że rośliny nie powinny być siane po roślinach z rodziny motylkowatych, bo może sprzyjać to pojawieniu się chorób szkodliwych dla łubinu. Dlatego najlepiej jest sadzić łubin po zbożach. Po zbiorze przedplonu musimy zadbać o glebę, dlatego wykonuje się odchwaszczanie gleby oraz orkę przedzimową jesienią, a na wiosnę bronowanie.

Nasiona łubinu wąskolistnego powinny być wysiane już do III dekady kwietnia. Możemy je jeszcze przed sadzeniem dodatkowo zaprawić, co zabezpieczy je przed chorobami. Warto wiedzieć, że na jednym metrze kwadratowym powinno być 90-120 nasion, pamiętając przy tym, że u odmian tradycyjnych powinno być to 90-100 nasion na m2, a u odmian samokończących 100-120 nasion na m2.

Łubin wąskolistny (Lupinus angustifolius) - jak przebiega pielęgnacja

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne

Mimo, że ceny łubinu nie są wysokie, szkoda byłoby, aby nasiona się zmarnowały. Dlatego też istotne są zabiegi pielęgnacyjne wykonywane na łubinie. Dawka startowa dla łubinu wynosi 20-30 kg azotu na ha. Jeśli chodzi o nawozy fosforowe i potasowe, powinno się użyć 40-70 kg K2O/ha i 25-60 kg P2O5. Nawozy te stosuje się przed siewem.

Potas wykorzystujemy jesienią na glebach średnich, natomiast na lekkich stosuje się go wczesną wiosną. Pamiętajmy również o zabiegach, które należy wykonać po zbiorach przedplonu, jeśli w glebie brakuje potrzebnych składników. Dlatego stosujemy nawożenie magnezem w dawce 40-60 kg MgO/ha, a jeśli jest zbyt niskie pH, wtedy przeprowadzamy wapniowanie.

Bardzo ważne jest odchwaszczanie roślin. Odchwaszczać możemy zarówno mechanicznie, jak i chemicznie. Doskonałą metodą mechaniczną jest bronowanie, które wykonujemy już od siewu aż do wschodów. Możemy je powtórzyć bardzo ostrożnie także po rozwinięciu się pierwszego lub drugiego liścia.

Ochrona przed chorobami - kolejny ważny punkt w pielęgnacji

By nasze rośliny rozwijały się prawidłowo, bardzo ważne jest dbanie o to, by nie zostały zaatakowane przez choroby i szkodniki. Bardzo groźną chorobą, która atakuje właśnie łubin, jest antraknoza. Ta choroba może być zwalczana fungicydami, czyli środkami zwalczającymi grzyby.

Warto wiedzieć, że łubiny wąskolistne są bardziej odporne na tę chorobę niż łubin żółty, ale gdy jest ryzyko wystąpienia tej choroby na naszych roślinach, wtedy warto wykonać oprysk preparatem Amistar 250 SC już na siewkach. Oczywiście przy ciepłych i wilgotnych warunkach pogodowych, choroba może rozwinąć się także później, a wtedy powtarzamy oprysk.

Nie można zapomnieć także o oprzędzikach, które mogą pojawić się na początku wschodów. Szkodniki te obgryzają liście, a ich larwy podgryzają korzenie. Co więcej, w momencie zawiązywania się pąków możemy spotkać się z mszycami, osłabiającymi rozwój roślin. Na te szkodniki stosujemy insektycydy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 86,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny