Zanim rozpoczniesz budowę oczka wodnego, upewnij się, że wybrany przez Ciebie projekt jest zgodny z przepisami prawa budowlanego. Przydomowe zbiorniki wodne wymagają zgłoszenia lub pozwolenia na budowę – czynnikiem decydującym jest powierzchnia działki i wielkość zbiornika. Jeśli Twoja działka nie spełnia wymaganych kryteriów, zawsze możesz zorganizować odrobinę miejsca w swoim domu, kupić piękne wodne rośliny, rybki do akwarium (sprawdź na: https://www.plantagarden.pl/blog/wpis/jakie-zwierzeta-najlepiej-czyszcza-akwarium), wszystkie potrzebne akcesoria i założyć mini ogród wodny w wersji domowej. Połączenie wody i roślin, nawet w zminiaturyzowanej formie, będzie cieszyć oko każdego, kto lubi zachwycać się pięknem wodnego świata. Jeśli jednak jesteś szczęśliwym posiadaczem dużego ogrodu, a przepisy prawa zezwalają na budowę Twojego wymarzonego oczka wodnego, już dziś zacznij planować pracę i zapoznaj się z ofertą najpiękniejszych roślin wodnych!

Od czego zacząć budowę oczka wodnego?

Budowę oczka wodnego rozpocznij od wyboru odpowiedniego miejsca. Przed przystąpieniem do kopania, obrysuj wybrany przez Ciebie obszar tak, aby nadać mu odpowiednich kształtów i rozmiarów. Zastanów się, jakie rośliny najlepiej sprawdzą się na wybranym przez Ciebie terenie i czy chcesz, aby w Twoim oczku pływały rybki. Jeśli tak, zapoznaj się z ofertą sklepu akwarystycznego i dowiedź się wszystkiego o przydomowej hodowli zwierząt wodnych.

Po wykopaniu dołu na oczko, który w najgłębszym miejscu powinien mieć około 100 cm, przeszedł czas na utwardzanie podłoża i brzegów zbiornika. Jeśli chcesz ułatwić sobie pracę, możesz skorzystać z gotowych form o określonym kształcie i wymiarach – jest to wydatek rzędu kilkuset złotych. Kolejnym bardzo ważnym elementem oczka wodnego jest filtr do oczyszczania wody. Jego rodzaj i moc zależy od tego, czy w zbiorniku zamierzasz hodować rybki czy interesuje Cię wyłącznie uprawa roślin wodnych. Po ustabilizowaniu zbiornika i zainstalowaniu w nim niezbędnych filtrów, możesz przystąpić do wypełniania oczka wodą i obsadzania go wybranymi roślinami.

Jak wybrać rośliny do oczka wodnego?

Wybór roślin do oczka wodnego jest zdecydowanie najprzyjemniejszym etapem pracy. Warto jednak pamiętać, że rośliny wodne pełnią nie tylko funkcję estetyczną, ale także są kluczowym elementem do zachowania równowagi biologicznej. Oprócz tego, rośliny w oczku wodnym stanowią schronienie dla zamieszkujących w nim zwierząt.

Pamiętaj, że około 1/3 powierzchni zbiornika powinna zostać niezarośnięta – odrobina wolnej przestrzeni ułatwia natlenienie i filtrowanie wody. Wybierając rośliny do oczka wodnego, postaraj się ograniczyć do kilku ulubionych gatunków. Dzięki temu kompozycja wodnego ogrodu będzie spójna i estetyczna. Do najciekawszych roślin wodnych należą: rogatek sztywny, hiacynt wodny, bergenia sercowata i lilia wodna.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej