Lucerna sierpowata (Medicago falcata) - opis, uprawa, porady
Lucerna sierpowata jest to jeden z gatunków lucerny, które można spotkać na terenie Polski w stanie dzikim. Gatunek ten jest bardzo podobny do lucerny mieszańcowej oraz do lucerny siewnej. Warto więc zobaczyć, czym charakteryzuje się ta wyjątkowa roślina oraz jakie jest jej zastosowanie i pogląd ludzi na jej temat.
Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat lucerny.
Lucerna sierpowata - jakie cechy charakterystyczne ma ta roślina jednoroczna?
Lucerna sierpowata, tak jak inne lucerny należy do rodziny bobowatych, zwanych też motylkowatymi - Fabaceae. Łacińska nazwa tej rośliny jednorocznej to Medicago falcata. Roślina ta należy do roślin naczyniowych, które charakteryzują się wykształconą tkanką naczyniową, której zadaniem jest przewodzenie wody. Mówiąc o tej roślinie, możemy się również bardzo często spotkać z nazwą dzięcielina, która określa właśnie tę lucernę.
Lucerna sierpowata charakteryzuje się pokrojem krzaczastym. Jej łodyga jest silnie rozgałęziona i może osiągać od 40 do 60 centymetrów długości. Pędy to część rośliny, która nie zawsze wygląda w identyczny sposób, ponieważ niektóre z nich mogą być płożące, a inne stojące. Łączy je jednak jedna cecha, a mianowicie to, że są one owłosione.
Warto wiedzieć, że Medicago falcata ma palowi i rozgałęziony system korzeniowy, który charakteryzuje się tym, że jest dość długi, co jest istotne przy wyborze gleby. Owocem tak jak w przypadku pozostałych lucern i roślin z rodziny bobowatych jest strąk. Strąk ten jest w kształcie sierpowato- wygiętym, a wewnątrz niego znajdują się nasiona lucerny. Nasiona tej rośliny naczyniowej są małe, ciemnobrązowe, a kształtem owalne. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie lucerny siewnej?
Charakterystycznym elementem rośliny są jej kwiaty. Kwiaty są w kolorze cytrynowożółtym i zebrane są w kwiatostan. Kwiatostan jest bardzo gęsty i groniasty, a tworzy go od 20 do 30 pojedynczych kwiatków zebranych ze sobą. Działki kielichów są szydlaste, a ozdobne kwiatostany pojawiają się w maju i kwitną aż do września. Zielone, złożone liście lucerny są 3- listkowe i delikatnie omszone. Pojedyncze listki są odwrotnie jajowate, a na szczycie są widoczne niewielkie ząbkowania.
Lucerna sierpowata (Medicago falcata) - gdzie możemy ją spotkać?
Medicago falcata to roślina jednoroczna, która występuje praktycznie na wszystkich kontynentach. Bez problemu spotkać ją można na terenach Afryki Północnej, Europy i Azji, ale także w Ameryce Północnej. Jej występowanie niestety nie jest obecne na terenach Antarktydy i Grenlandii. Sprawdź także ten artykuł o właściwościach kozieradki.
Lucerna sierpowata lub jak kto woli dzięcielina, jest bardzo popularną rośliną rosnącą dziko na terenie Polski. Z reguły spotkać ją można w dość charakterystycznych miejscach, które nie sprzyjają innym roślinom w prawidłowym rozwoju, natomiast właśnie ona czuje się tam świetnie i ma doskonałe miejsce do rozwoju.
Lucerna sierpowata bardzo często rośnie w widnych zaroślach, gdzie ma dostatecznie dużo światła. Spotykamy ją także często na słonecznych wzgórzach, przydrożach i suchych łąkach. Jest to roślina bardzo mało wymagająca, dlatego trudne warunki glebowe nie są dla niej żadnym problemem. Warto jednak wiedzieć, że jest to roślina wapniolubna.
Lucerna sierpowata - dodatkowe informacje na temat tych roślin naczyniowych
Lucerna sierpowata jest bardzo często uważana za podgatunek lucerny siewnej. Zdania na ten temat są jednak podzielone i nie dobrnięto jeszcze do bezkompromisowego zakończenia tej dyskusji. Wyjątkowe jest to, że lucerna czasami potrafi przezimować w glebie, natomiast zazwyczaj jest to jednoroczna roślina o powolnym wzroście. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie i właściwościach lukrecji?
Medicago falcata to gatunek, który potrafi rosnąć w warunkach, w których żadne inne rośliny by sobie nie poradziły. Mowa tutaj na przykład o glebach słabych i zdecydowanie gorszych warunkach klimatycznych, jakimi są zbocza gór. W uprawach rolnych uznawana jest za chwast, który rolnicy eliminują ze swoich pól. Jest ona mniej znana i rzadziej uprawiana od innych gatunków lucerny.
Jak można zauważyć, lucerna sierpowata jest to zdecydowanie najmniej wymagający gatunek spośród lucern, który warto wziąć pod uwagę, chcąc uprawiać te rośliny. Poradzi sobie ona z pewnością w każdych warunkach. Po poznaniu jej fantastycznych możliwości, na pewno zwróci ona na siebie uwagę i stanie się bardziej używana w uprawach. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o lucernie nerkowatej.