Macierzanka wczesna - uprawa i wymagania

Macierzanka wczesna inaczej Thymus praecox to roślina z gatunku bylin poduszkowych inaczej kobiercowych, czyli okrywająca powierzchnię gleby, z której wyrasta. Tworzy gęste dywany lub inaczej mówiąc poduchy. Macierzanka wczesna ma małe, omszone listki i równie małe różowo-fioletowe kwiaty. Kwitnie od maja do czerwca. Dorasta do zaledwie 5 cm wysokości. Jest rośliną zimozieloną.

W jakich warunkach czuje się najlepiej? Wymagana macierzanki wczesnej - Thymus praecox - nie są duże. Do optymalnego wzrostu wystarczy jej gleby umiarkowanie suche i słoneczne miejsce. Gleba może być zupełnie jałowa. Takie warunki i kobiercowy wygląd warunkują miejsce, gdzie jest prowadzona jej uprawa. Są to zatem murki kwiatowe, skalniaki i obrzeża ogrodu.

Uprawa jej jest wdzięczna według opinii ogrodników. Nawet nie trzeba jej specjalnie podlewać ani nawozić, tak jak np. krzewy liściaste. Piękna, bez wymagań – dlatego jest tak popularna w polskich ogrodach. A może zainteresuje cię także ten artykuł o macierzance piaskowej?

Macierzanka wczesna – sadzenie i pielęgnacja


Ze względu na swoje drobne listki jak i kwiaty, wymagania macierzanki wczesnej co do sadzenia w celu uzyskania pięknej kompozycji są następujące. Najlepiej jest sadzić ją w proporcji 15 sadzonek na 1 m2. Cena za sadzonkę thymus praecox to tylko 5-7 zł zatem nie jest to duży koszt. Kompozycje z udziałem macierzanki nadają przestrzeni charakteru górskiego klimatu.

Macierzanka wczesna pięknie będzie wyglądać posadzona z macierzanką cytrynową, o barwnych i pachnących cytrusami liśćmi. Macierzanka cytrynowa i wczesna mają te same wymagania glebowe. Nowa odmiana macierzanki wczesnej, czyli ‘purple beauty' została stworzona, aby uzyskać jeszcze bardziej intensywny kolor kwiatów. Posadzona kontrastowo z innymi barwnymi roślinami daje niesamowity efekt barwnego dywanu.

Macierzanka wczesna w czasie kwitnienia oraz jej uprawa, pielęgnacja i wymagania macierzanki wczesnej
Macierzanka wczesna - wymagania, sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Nasiona ziół ogrodowych

Macierzanka wczesna jest mrozoodporna, dlatego jest powszechna w Polskich ogrodach. Jednak przy bezśnieżnych zimach zaleca się okrycie jej przewiewnym materiałem. Jeszcze bardziej powszechna jest macierzanka piaskowa. Ta rośnie w naturze niemal w każdym lesie. Podobnie jak krzewy liściaste. Sprawdź także ten artykuł o macierzance tymianek.

Zastosowanie ziela macierzanki

Macierzanka to roślina, której właściwości wykorzystywane są w ziołolecznictwie. Występuje w ponad 300 gatunkach, a część z nich ma właściwości lecznicze np. macierzanka zwyczajna (Thymus pulegioides). Ziele macierzanki zawiera wyjątkowy olejek eteryczny, a także garbniki, flawonoidy i inne. dzięki nim ma m.in. właściwości rozkurczowe, odkażające, przeciwzapalne.

Olejek eteryczny jest wykorzystywany zarówno w przemyśle medycznym, jak i kosmetycznym. Zbiór macierzanki w celach medycznych odbywa się w okresie jej kwitnięcia. Zbiera się wówczas młode pędy, które się suszy. Ziele macierzanki nie jest tak powszechne jak np.szałwia, rumianek, ale spotyka się ją właśnie jako dodatkowy składnik w towarzystwie tych dwóch. Najczęściej pod postacią herbatek. A może zainteresuje cię także ten artykuł o skrzypie polnym?

Mają one pozytywny wpływ, ponieważ wspomagają np. leczenie infekcji górnych dróg oddechowych –ułatwia odkrztuszanie, trawienie – zwiększa wydzielanie soków trawiennych (pomocna na wzdęcia i niestrawność). Ponadto ma ogólne działanie wzmacniające układ immunologiczny, co chroni nas przed infekcjami.

W kosmetyce ma zastosowanie, m.in. w walce z trądzikiem, czy innymi wypryskami. Dodatkowo znajdzie też swoje miejsce wśród składników preparatów walczących z łupieżem i przetłuszczaniem się włosów. W tym przypadku nie herbata a okłady oraz płukanki z macierzanki pomogą walczyć o piękną skórę oraz włosy. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ziołach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 86.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny