Maczek kalifornijski - wymagania, uprawa, pielęgnacja, porady
Maczek kalifornijski to jedna z ciekawszych, ale niestety mniej znanych roślin uprawnych. Jej kwiaty szybko opadają, ale dla ich ulotnego uroku warto zdecydować się na wysiew nasion w ogrodzie. Dowiedz się, jak wygląda pielęgnacja maczka kalifornijskiego.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ziołach i roślinach leczniczych.
Maczek kalifornijski (Eschscholtzia californica) – kilka słów o gatunku
Maczek kalifornijski to tylko jedna z wielu nazw tej wyjątkowej rośliny. Funkcjonuje także jako eszolcja kalifornijska lub pozłotka. To ostatnie określenie wynika z tego, że gatunek ma złotawo-pomarańczowy kolor, jednak w sklepach dostępne są nasiona wielu, wielu innych odmian – różowych, białych, czerwonych, żółtych i purpurowych. Jest to jeden z wielu przedstawicieli rodziny makowatych i podobnie jak maki ogrodowe, ma delikatne, subtelne płatki i tendencję do samowysiewania się.
Maczek kalifornijski ma maksymalnie 30-60 cm wysokości. Tworzy wzniosłe, luźne kępy, spośród których wyrastają długie, zielone pędy, na szczycie których pojawiają się przepiękne kwiaty. Są pojedyncze, mają ładne płatki, które w dotyku mogą przypominać papier. Otoczone są przez pierzaste w kształcie, szarozielone liście. Roślina lubi ciepło – w końcu pochodzi z Kalifornii – ale nasiona dobrze zimują w gruncie, czekając do pierwszych wiosennych temperatur, by szybki wystrzelić w górę.
Eszolcja kalifornijska – odmiany
Mak kalifornijski doczekał się stworzenia bardzo wielu ciekawych odmian. Część z nich powstała na naszym rodzimym gruncie i dobrze sprawdzają się w naszych warunkach klimatycznych. Jedną z nich jest ‘Wisienka’ o intensywnie purpurowych kwiatach. Na uwagę zasługuje także żółta ‘Perła’, również dlatego, że to jedna z niewielu odmian, które mają pełne kwiaty, przez co jest bardziej atrakcyjna i wyróżnia się na rabacie.
Intensywną, strażacką czerwienią zachwyca ‘Kard’ o średnim wzroście. Oczywiście nie może zabraknąć także białych odmian – ta najbardziej popularna to ‘Alba’ o śnieżnych kwiatach, które wspaniale wyglądają na rabatach.
Maczek kalifornijski w ogrodzie
Maczek kalifornijski, inaczej niż hiacynt kalifornijski, jest rośliną uprawianą z nasion. Idealnie sprawdza się w ogrodzie, a jego wymagania nie są szczególnie wygórowane. Pozłotka potrzebuje żyznej i przewiewnej gleby. Lubi wysoki poziom próchnicy i zasobne podłoże, dlatego należy przygotować stanowisko wcześniej, nawożąc je środkiem mineralnym, kompostem lub obornikiem.
Stanowisko powinno być mocno nasłonecznione i ciepłe. Mak kalifornijski wysiewa się bezpośrednio na stałe miejsce jesienią. Wschodzi wiosną i wtedy trzeba przeprowadzić przerywkę – roślina nie lubi przesadzania, a w rozstawie mniejszej niż 25 cm niezbyt dobrze się rozwija. W związku z tym przerzedzenie wschodów jest świetnym pomysłem.
Pielęgnacja maczka kalifornijskiego (Eschscholtzia californica)
Maczek kalifornijski nie wymaga za dużo opieki. Jego długi korzeń sięga głęboko, dzięki czemu pobiera wodę z gleby i nie potrzebuje zbyt silnego podlewania, może oczywiście poza bardzo silnymi suszami. Można go jednak dość intensywnie nawozić, ponieważ lubi mieć zasobne podłoże. Dzięki temu mocniej i piękniej kwitnie, ma także mocniej wybarwione płatki kwiatów.
Pielęgnacja maczka kalifornijskiego to także kontrola nowych wschodów. Roślina szybko wysiewa się sama, dlatego potrafi rozprzestrzenić się po ogrodzie. Dlatego warto usuwać nowe roślinki albo usuwać dorosłe rośliny, zanim jeszcze dojrzeją nasiona. Maczek nie powinien być przeznaczany na kompost – podczas nawożenia możesz rozprowadzić roślinę po całym ogrodzie.
Działanie maczka kalifornijskiego
Nie ma konkretnych badań ani doniesień, że maczek kalifornijski ma działanie halucynogenne lub narkotyczne i używanie suszu z jego liści nie jest w żaden sposób zabronione. Robi się z niego napary i nalewki, a suche liście można kupić w niektórych sklepach zielarskich.
Podobno mają działanie relaksujące i pomagające się rozluźnić i odpocząć. Wpływa także na rozluźnienie mięśni gładkich. Jednak nie jest to szczególnie popularne, susz maczka kalifornijskiego pojawia się w niewielu sklepach zielarskich, głównie internetowych. Na temat jego działania nie ma żadnych szczególnych badań i trudno potwierdzić, czy faktycznie mają jakikolwiek wpływ na organizm. Maczek kalifornijski powinien być stosowany jedynie jako roślina ozdobna, która świetnie wygląda na rabatach, nie przeszkadzają mu kamienie ogródków skalnych i nadaje się na kwiat cięty. Jeśli szukasz dobrych dla zdrowia ziół i nie tylko, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o właściwościach leczniczych roślin.