Mączlik – rodzaje i sposoby zwalczania domowymi sposobami i środkami chemicznymi
Mączlik jest dość uciążliwym pasożytem, który często atakuje rośliny ozdobne oraz warzywa – jest on stałym „bywalcem” na pomidorach czy ogórkach. Zwalczanie mączlika nie należy do prostych zadań, jednak jest to jak najbardziej możliwe do wykonania. Im wcześniej zauważy się jego obecność na roślinach, tym lepiej! Jakie są naturalne, domowe sposoby na białe muszki oraz czy zwalczanie chemiczne będzie równie skuteczne?
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach roślin.
Mączlik szklarniowy
Jak wygląda mączlik?
Szkodniki te preferują ciepłe oraz suche środowisko, a więc atakują rośliny podczas suszy. Pojawiają się na świeżym powietrzu między majem a wrześniem, z kolei w pomieszczeniu mogą przebywać nawet… cały rok. Są równie natrętne, jak wciornastki czy mszyce. Dorosłe mączliki to białe muszki, które osiągają ok. 1,5mm wielkości. Mączlik składa jaja na spodzie liści, zazwyczaj tam również „pomieszkuje”. Ich owalne i delikatnie spłaszczone larwy dostrzegalne są gołym okiem. Mają one biały bądź żółtoróżowy kolor, z kolei martwe okazy robią się często czarne.
Jak bardzo szkodliwy jest mączlik?
Mączlik szklarniowy to dość pospolity szkodnik, który pojawia się często na roślinach uprawianych w… pojemniku. Występują one w szklarniach, ale też w mieszkaniach czy na werandach. Bardzo często białe muszki atakują róże, pelargonie, azalie bądź fuksje. Często pojawiają się również w kapuście czy na pomidorach – stąd też właśnie występująca powszechnie choroba pomidorów. Kiedy mączlik się pojawia, może zahamować wzrost roślin i doprowadzić do ich… przedwczesnego zamierania. Dlatego tak – mączlik jest szkodliwy! A może zainteresuje cię także ten artykuł o chorobach winogron?
Jak rozpoznać szkodniki?
Dorosłe mączliki najczęściej żerują pod spodem liści. Kiedy poruszysz rośliną, wzniesie się w górę cały rój białych owadów. Mączliki wysysają z liści sok, dlatego liście te żółkną i się deformują, a na koniec zasychają. Automatycznie wówczas zostaje zahamowany ich wzrost. Dorosłe białe muszki, ale i larwy pobierając pokarm wydalają rosę miodową, pokrywającą liście. Wówczas rozwijają się tam grzyby i rozrastają się, pokrywając roślinę zatykającą ją substancją w kolorze czarnym – przypomina to mszyce.
Zmiany, które robią się na liściach przypominają szkody wyrządzone przez chociażby wciornastki. Oglądając liście pod światło łatwo zauważyć ślady ukłuć, a na spodzie widać żerujące osobniki w postaci larw – doprowadzają one do osadzania się na liściach grzybów. Trzeba jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do grzybów, same mączliki są ciężkie do usunięcia.
Mączlik warzywny
Jest to rodzaj mączlika, który nieco różni się od szklarniowego. Różnicę można dostrzec już gołym okiem. Mączlik warzywny posiada cztery ciemne plamki na skrzydłach i z powodzeniem zimuje w naszym klimacie – a mączlik szklarniowy tego nie potrafi! Mączlik warzywny żywi się poprzez wysysanie soków z roślin, kolonizując dolną warstwę liści. Co ciekawe, ich aparat gębowy kłująco-ssący jest w kształcie „sztyletu” – wbija się on nimi w tkanki roślin i w taki sposób pobiera z nich wspomniany wcześniej sok. A może zainteresuje cię także ten artykuł o chorobach agrestu i ich zwalczaniu?
Mączliki żerują najczęściej w pogodne dni – w ciągu lata może się rozwinąć aż 12 pokoleń mączlika! Z kolei w chłodną i mokrą pogodę rozwiną się maksymalnie 4 pokolenia. Jednak wbrew pozorom to nie osobniki dorosłe są najbardziej szkodliwe, tylko larwy mączlika – przecież to właśnie one wysysają z rośliny życiodajny sok!
Zwalczanie mączlika
Naturalne, domowe sposoby zwalczania mączlika
Jeżeli mączlik zaatakuje już liście, trzeba przemyć je szarym mydłem z wodą bądź czosnkiem. Należy pamiętać, że szkodniki odstrasza zapach aksamitek, rumianku, nagietków czy bazylii – dlatego warto tuż przy roślinach podatnych na atak mączlika powsadzać takie zioła czy kwiaty. Jest to naturalna i skuteczna profilaktyka.
Dość powszechnym sposobem jest również wykorzystywanie tablic lepowych, które wabią dorosłe mączliki. Taką tablicę należy umieścić niedaleko skrzynek z kwiatami. Kupisz je w każdym sklepie ogrodniczym za ok. 12zł. Musisz pamiętać jednak o tym, że tablice lepowe skuteczne są w przypadku dorosłych osobników i do momentu, gdy złożą jaja.
Możesz również podlewać i opryskiwać rośliny naparem tytoniowym. Przygotuj w tym celu ok. 100g tytoniu i zalej 1l wrzącej wody. Odstaw naczynie na jedną dobę, następnie przecedź roztwór i rozcieńcz wodą w stosunku 1:2. Spryskaj roślinę i pożegnaj się z mączlikiem!
Kolejny domowy sposób to wyłapywanie mączlika… odkurzaczem. Najlepiej zrobić to z rana, kiedy z powodu niskiej temperatury mączlik jest jeszcze nieco ospały i mało ruchliwy. Potrząśnij zaatakowaną rośliną, żeby szkodniki wzleciały do górę – a później wciągnij do odkurzacza. Pamiętaj jednak, że gdy ze złożonych jaj będą wydostawać się larwy, będzie ich już za dużo – wówczas nawet odkurzacz nie pomoże! Sprawdź także ten artykuł o mączniaku rzekomym i prawdziwym.
Pomóc może jednak wywar z ziela wrotyczu. Wystarczy przygotować 50g rozdrobnionego ziela i zalać je 1l wody. Później moczysz przez 24 godziny, gotujesz 20 minut i przecedzasz. Pozostaje rozcieńczenie z wodą (1:5) przed zastosowaniem. To skuteczny, naturalny sposób na uciążliwe szkodniki!
Mączlik a zwalczanie chemiczne
Jeżeli naturalna profilaktyka nie zadziała, należy zastosować metody chemiczne. Warto wykorzystać w tym celu środki wykazujące działanie kontaktowe (np. Polysect Ultra Hobby od Substral, ok. 22 zł). Jeżeli na roślinie pojawią się już jaja i larwy, trzeba będzie z kolei sięgnąć po środki z działaniem układowym. Substancja czynna preparatów przedostanie się do soków atakowanej rośliny, które pobiorą ją razem z wypijanym sokiem! Możesz zwalczyć je za pomocą preparatu Confidor 200 SL od Bayer (cena ok. 40 zł / 50 ml).
Pamiętaj, że…
Opryskując roślinę środkami chemicznymi uważaj, żeby dokładnie spryskać wszystkie części rośliny! Możesz także tymi preparatami podlewać rośliny i powtarzać zabieg po upływie 7 dni. Pamiętaj jednak, że zwalczanie chemiczne szkodników jest bardzo trudne – mączlik szybko bowiem wytwarza kolejne pokolenia, a jaja z poczwarkami są odporne na działanie chemicznych substancji. Warto zatem połączyć różne metody walki ze szkodnikami, by pozbyć się ich raz na zawsze! Sprawdź także ten artykuł o powszechnych chorobach wiśni.