Mączniak rzekomy i prawdziwy – jak rozpoznać chorobę?

Objawy mącznika rzekomego

Mączniak rzekomy to choroba powodowana działaniem grzybów. Zwalczanie mączniaka rzekomego i jego rozpoznawanie może być trudne. Początkowo trudno go zauważyć, ponieważ często rozwija się na spodzie liści i nie zawsze rzuci się to w oczy. Objawy mączniaka rzekomego to przede wszystkim niewielkie, czerwone lub brązowe plamy. Czasami pojawia się na nich prawie niewidoczny, lekko mączysty nalot.

Choroba rozwija się na liściach, jeśli szybko nie zainterweniujesz, szybko liście odpadną i patogen porazi całą roślinę. Grzyb błyskawicznie przedostaje się z jednych roślin na inne. Może porazić całą uprawę, dlatego trzeba zainterweniować od razu, jak najszybciej.

Mączniak prawdziwy w ogrodzie - objawy mączniaka prawdziwego

Mączniak prawdziwy (mączniak pospolity) jest dość łatwy do rozpoznania. Jego obecność jest zwiastowana przez bardzo charakterystyczny, białawy nalot, który może sprawiać wrażenie, jakby roślina była oprószona mąką – stąd nazwa choroby. Mączniak prawdziwy rozwija się zarówno na liściach, jak i pędach kwiatowych i łodygach. A może zainteresuje cię także ten artykuł o chorobach winogron?

Mączniak rozprzestrzenia się dość szybko. Potrafi zaatakować całą roślinę. Zainfekowane liście i pąki kwiatowe zaczynają brunatnieć i zasychać. Choroba może doprowadzić do zamierania rośliny. Jest on powodowany przez grzyby. Zarodniki rozwijają się, kiedy panuje niska wilgoć, w dni kiedy różnica ciepła między dniem a nocą jest bardzo wysoka. Sprzyja jej zasadzie rośliny w niewłaściwym miejscu, rozwija się szybciej, jeśli rok jest mokry lub przy wysokim poziomie zachwaszczenia uprawy.

Mączniak w ogrodzie – niebezpieczeństwo

Mączniaki atakują bardzo wiele roślin w ogrodzie. Uwielbiają kwiaty i krzewy ozdobne. Często jednak dziesiątkują uprawy roślin hodowlanych. Mogą sprawić, że drzewa owocowe nie będą wydawać owoców, ponieważ pąki zostaną zniszczone i odpadną. Oba mączniaki są równie niebezpieczne dla bardzo wiele roślin.

Mączniak pospolity – prawdziwy – pojawia się o wiele częściej. Atakuje drzewa, krzewy i rośliny jednoroczne. Uwielbia róże, często pojawia się także mączniak winorośli, mączniak jabłoni czy mączniak agrestu. Atakuje warzywa dyniowate i pietruszkę. Często pojawia się na azaliach i berberysach, poraża begonie, werbeny i petunie. Czasami zaraża także rośliny doniczkowe, jak na przykład fiołek afrykański. Mączniak prawdziwy jest dużym problemem w zbożach.

Mączniak rzekomy na liściach roślin, a także powszechny mączniak prawdziwy oraz sposoby na zwalczanie mączniaka
Mączniak prawdziwy i rzekomy - zwalczanie choroby, opryski, porady

Mączniak rzekomy pojawia się w uprawach nieco rzadziej. Także pojawia się na winorośli i wszystkie rośliny, które mają duże liście. Atakuje drzewa ozdobne i uprawne, w roślinach ozdobnych atakuje byliny. Możesz je znaleźć także na przykład na hortensjach. Sprawdź także ten artykuł o chorobach pomidorów.

Zapobieganie mączniakom

Mączniak prawdziwy i mączniak rzekomy - zapobieganie

Zwalczanie mączniaka najczęściej się udaje, możesz jednak wprowadzić kilka zasad, które sprawią, że nie będziesz musiał sięgać po środki ochrony roślin. Opryski prewencyjne na mączniaki to standard w uprawach handlowych, w uprawach domowych także warto o nich pomyśleć. Warto także wprowadzić także dodatkowe sposoby działania, by zapobiec mączniakom.

Przede wszystkim nie można sadzić roślin zbyt gęsto. Należy przestrzegać gęstości sadzenia lub siania typowych dla gatunku. W przeciwnym razie rośliny mogą się wzajemnie zarażać i błyskawicznie cała uprawa po prostu zostanie zainfekowana. Należy także unikać miejsc, w których pojawiają się zastoiska wodne. Patogeny grzybowe rozwijają się, kiedy wilgotność powietrza lub podłoża jest zbyt wysoka. Z tego samego względu należy także uważać w czasie podlewania roślin. W przypadku ozdobnych warto unikać polewania wodą liści, tylko kierować strumień pod nimi.

Domowe sposoby na zwalczanie mączniaka

Jeśli rośliny są tylko lekko porażone nie musisz sięgać po środki chemiczne. Możesz wykorzystać domowe sposoby na zwalczanie mączniaka. Można je bezpiecznie stosować na wszystkie rodzaje roślin, zarówno mączniak truskawki, jak i mączniak agrestu dobrze się mu poddają.

Opryski można robić domowymi sposobami. Świetnie sprawdza się wyciąg z czosnku, wyciąg z krwawnika czy wywar ze skrzypu polnego. Jeśli jednak rośliny są zbyt silnie porażone, trzeba koniecznie zastosować opryski chemiczne. A może zainteresuje cię także ten artykuł o chorobach agrestu i ich zwalczaniu?

Mączniak prawdziwy i rzekomy - zwalczanie choroby, opryski, porady

Zwalczanie mączniaka prawdziwego i rzekomego

Opryski na mączniaka – jak zrobić?

Należy pamiętać, że wszystkie preparaty muszą być dobrze dobrane do rodzaju rośliny i zatwierdzone przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Co roku urząd wypuszcza broszurę, w której zostają określone dopuszczone do użytku środki ochrony roślin i zalecane dawkowanie.

Należy także ściśle przestrzegać terminów oprysków i okresu karencji. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na poziom rozwoju roślin. W niektórych przypadkach należy unikać robienia zabiegów w czasie puszczania pąków lub tuż przed rozpoczęciem owocowania. Należy także uważać, kiedy owoce są rozwinięte. Opryski zawsze należy robić w stroju ochronnym i specjalistycznych rękawicach. Należy także chronić drogi oddechowe, ponieważ wyziewy mogą być naprawdę szkodliwe.

Mączniak rzekomy – opryski

Mączniak rzekomy jest dość pospolitą choroby, dlatego czasami warto stosować na niego opryski prewencyjne. Można wykorzystać do tego środek na mączniaka do zwalczania interwencyjnego o działaniu układowym.

Zwalczanie mączniaka rzekomego proponuje się takie środki: Amistar 250 SC, Mirador 250 SC. Są przeznaczone do ochrony sałaty i grochu. W przypadku ogórków i chmielu dobrze sprawdza się Miedzian 50 WP. Kolejny środek na mączniaka to Atos 250 SC. Także świetnie sprawdza się w czasie oprysków warzyw. Stosując te preparaty należy sprawdzić, czy wystarczy zrobić jeden zabieg. Najczęściej należy je jednak powtórzyć co najmniej dwa razy. Mączniak rzekomy atakuje także rośliny ozdobne. W ich wypadku dobrze sprawdza się Miedzian 50 WP w formie gotowej do zastosowania w opakowaniach z atomizerem.

Środki na mączniaka prawdziwego

Zwalczanie mączniaka prawdziwego w ogrodzie także wymaga zabiegów prewencyjnych. Najczęściej robi się je, kiedy może pojawić się mączniak jabłoni, mączniak winorośli lub mączniak truskawki. Prewencyjnie chroni się przed nim także róże. Ponadto zabiegi należy wykonywać interwencyjnie, po zauważeniu pierwszych objawów. Im szybciej, tym większe szanse, że uda ci się ochronić całą uprawę.

Świetny środek na mączniaka w ogrodzie to Siarkol 800 SC, preparat przeznaczony do ochrony drzew owocowych, krzewów i roślin ozdobnych. Sprawdza się także w przypadku warzyw. Mączniak prawdziwy zbóż i traw zwalcza się produktami do roślin rolniczych. Zwalczanie mączniaka w zbożach można wykonać za pomocą specyfiku Tilt Turbo 575 EC. Mączniak prawdziwy zbóż bywa zwalczany także Bumper 250 EC. Zanim rozpoczniesz zwalczanie mączniaka prawdziwego chemicznie, przed użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i przed każdym użyciem zrób to z zachowaniem bezpieczeństwa.

ikona podziel się Przekaż dalej