Magnolia

Ilustracja magnolia

Magnolia jest niewysokim drzewem lub krzewem. Na wiosnę tworzy wyjątkowo piękne kwiaty oraz ładne dekoracyjne liście. W polskich warunkach klimatycznych uprawiane są trzy gatunki: magnolia gwiaździsta, magnolia japońska oraz magnolia Soulange’a. Rośliny dobrze rosną na stanowisku słonecznym i półcienistym, osłoniętym od mroźnych podmuchów wiatru. Najefektowniej prezentują się pojedynczo, w miejscach eksponowanych, co zapewni im dostateczną przestrzeń do swobodnego rozwoju. Magnolie oraz ich odmiany nadają się do większych ogrodów, w których w pełni widoczne będą ich walory dekoracyjne.

Magnolia - najpopularniejsze rośliny

Magnolia - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Magnolia - opis, wymagania, sadzenie, pielęgnacja, choroby

Rodzaj Magnolia obejmuje ozdobne krzewy oraz drzewa, wyróżniające się pięknymi kwiatami i dekoracyjnymi liśćmi. W stanie naturalnym rośliny rosną w obu Amerykach oraz w Azji. W naszym kraju uprawiana jest magnolia gwiaździsta, magnolia japońska, magnolia Soulange’a oraz magnolia drzewiasta, gatunki dobrze znoszące polskie warunki klimatyczne. Efektowne gatunki oraz ich odmiany znajdują zastosowanie w ogrodzie, na skwerach oraz w parkach, najczęściej jako rośliny soliterowe. Przeczytaj, jak wygląda uprawa i pielęgnacja wyjątkowych gatunków magnolii oraz poznaj ich najpiękniejsze odmiany.

Magnolia gwiaździsta i magnolia japońska - efektowne gatunki do naszego ogrodu

Magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata) to szeroki krzew, silnie rozgałęziający się w górnych partiach lub niewielkie drzewo. Wywodzi się z Japonii. Roślina osiąga wysokość około 3 m. Pędy magnolii pokrywa gęste jedwabiste owłosienie. Niezbyt duże podłużne liście, o długości 10 cm i szerokości 6 cm,  wybarwione są na soczyście zielony kolor - od spodu przybierają kolor szarozielony. Brzegi liści są lekko pofałdowane. Magnolia kwitnie na przełomie marca i kwietnia, zanim pojawią się liście. Kwiat Magnolia stellata osiąga średnicę około 8 cm. Zbudowany jest z 12 – 18 czysto białych płatków, szeroko otwartych,  na kształt gwiazdy. Z czasem płatki odchylają się do tyłu. Na zewnętrznej stronie płatków widnieją charakterystyczne czerwonawe prążki. Magnolia kwitnie bardzo obficie, roztaczając wokół piękny zapach. Owocem są czerwone walcowate owocoszyszki.   Pielęgnacja magnolii wymaga zabezpieczenia młodych krzewów przed wiosennymi przymrozkami. Trzeba zaznaczyć, że ta efektowna roślina tworzy kwiaty dopiero po 5 – 10 latach, co należy wziąć pod uwagę, sadząc magnolię w ogrodzie.  Ze względu na nieduże rozmiary, gatunek może być uprawiany  w ogrodzie przydomowym, dekorując słoneczne i zaciszne stanowiska. Magnolii nie przycinamy.

Do najpiękniejszych odmian należą:

  • Magnolia stellata ‘Waterlily’ – kwitnie w kwietniu, a jej białe, kremowe lub lekko różowe kwiaty wydzielają przyjemny zapach. Dekoracyjne jasnozielone liście na zimę opadają. Uprawa odmiany możliwa jest w niewielkich ogrodach, bowiem szybko rosnąca magnolia krzewiasta dorasta do 3 m wysokości. Sadzenie roślin przeprowadzamy na słonecznym lub półcienistym stanowisku, osłoniętym przed wiatrem. Wymagania uprawowe to próchniczna,  przepuszczalna i dostatecznie wilgotna ziemia, o lekko kwaśnym odczynie pH. Przy podlewaniu należy zwrócić uwagę, by nie moczyć liści i kwiatów, co może prowadzić do rozwoju chorób grzybowych. Na zimę warto zabezpieczyć korzenie magnolii, okrywając podstawę roślin świerkowymi gałęziami lub słomianymi matami.
  • Magnolia gwiaździsta ‘Dr Massey’ – to efektowna odmiana, tworząca pachnący różowy kwiat, o średnicy 8 cm, wyróżniający się wąskimi płatkami, o ciemnoróżowych paskach na ich zewnętrznej stronie. Krzew dorasta do 3 m wysokości. Ozdobą odmiany są także ciemnozielone liście. Na zimę opadają. Ogrodowa magnolia kwitnie w połowie kwietnia. Dobrze rośnie na stanowisku słonecznym, w podłożu umiarkowanie wilgotnym. Odpowiednia dla rośliny jest przepuszczalna i próchniczna, lekko kwaśna  ziemia. Nie ma potrzeby przycinania pędów. Magnolia krzewiasta wymaga dbałości o dostatecznie wilgotne podłoże oraz na zabezpieczeniu korzeni przed mrozem.
  • Magnolia japońska (Magnolia kobus) – jest szybko rosnącądekoracyjną rośliną.Może tworzyć okazały krzew lub niewysokie drzewo, o kulistej lub piramidalnej koronie. Magnolia może dorastać do 10 m wysokości oraz osiągać 6 m szerokości. Jej ozdobą są 15 cm długości liście – odwrotnie jajowate, zakończone krótkim szpicem. Wybarwione są na intensywnie zielony kolor, nieco jaśniejsze na spodniej stronie blaszki. Nerwy liściowe pokrywają włoski. Magnolia japońska pierwszy raz zakwitnie po około 10 – 15 latach od nasadzenia. Duże białe pachnące kwiaty pojawiają się w kwietniu i na początku maja, przed rozwojem liści. Kwiat magnolii zbudowany jest z 6 - 9  długich płatków, czerwonawych na zewnętrznej stronie. Uprawa rośliny nie sprawia większych problemów, bowiem Magnolia kobus należy do magnolii bardzo odpornych na mróz, o niewielkich wymaganiach uprawowych. Sadzenie pojedynczych  okazów możliwe jest w niewielkich ogrodach, natomiast sadzenie roślin w grupach sprawdza się w ogrodzie o dużym założeniu, a także w parkach i w zieleni miejskiej. Dobrym towarzystwem dla magnolii są inne rodzaje roślin, tworzące gatunki o pięknych kwiatach, np.  różanecznik właściwy, azalie lub kalmia szerokolistna. Pod krzewami magnolii warto zasadzić urocze rodzaje wiosennych  roślin, takich jak  konwalie, fiołki lub przebiśniegi.

Magnolie są odporne na atak szkodników i chorób. Nieodpowiednia pielęgnacja, np. zwilżanie liści podczas podlewania,  może skutkować pojawieniem się chorób grzybowych lub bakteryjnych. Rośliny mogą ucierpieć podczas długotrwałych opadów. Najczęstszymi dolegliwościami są: bakteryjna plamistość liści, szara pleśń oraz mączniak prawdziwy. Zapobiegamy rozprzestrzenianiu się chorób grzybowych, wygrabiając spod krzewów opadłe liście, a rośliny opryskując  środkami grzybobójczymi. Rośliny zaatakowane chorobami bakteryjnymi ratujemy, wycinając i paląc zaatakowane pędy oraz stosując opryskiwanie odpowiednimi preparatami. Do szkodników, żerujących na magnolii, zaliczamy mszyce oraz przędziorki – zwalczamy je, stosując odpowiednie preparaty przeciwko szkodnikom.

Magnolia pośrednia – najpiękniejsza magnolia krzewiasta

Magnolia Soulange’a (Magnolia soulangeana) – występuje w Ameryce Północnej oraz w Azji. Okazały krzew, docelowo osiągający nawet 7 m wysokości, jest krzyżówką magnolii nagiej i magnolii purpurowej (Magnolia denudata x Magnolia liliiflora), uzyskaną przez napoleońskiego oficera, Soulenge’a-Bodina. Magnolia ogrodowa tworzy 15 cm liście, odwrotnie jajowate lub eliptyczne, na spodzie blaszki liściowej lekko owłosione. U podstawy liście zwężają się, natomiast w górnej części są krótko zaostrzone. Piękne duże kwiaty obficie pojawiają się na przełomie kwietnia i maja, nadając roślinie spektakularny wygląd. Kwiat, w kształcie kielicha, może osiągać do 15 cm długości. Zbudowany jest z białych, zachodzących na siebie płatków, na zewnątrz czerwonawych. Wydziela delikatny zapach. Magnolia soulangeana kwitnie po 5 – 10 latach od posadzenia.

Uprawa gatunku nie jest najłatwiejsza, bowiem w polskich warunkach klimatycznych kwiaty magnolii narażone są na uszkodzenia, w czasie wiosennych przymrozków. Spadek temperatury może skutkować przemarzaniem pąków kwiatowych. Sadzimy rośliny na żyźniejszym stanowisku, gdzie występuje umiarkowanie wilgotna ziemia, o lekko kwaśnym odczynie pH gleby. Efektowny gatunek najlepiej rośnie w miejscu słonecznym, osłoniętym od północnych wiatrów. Roślina nie wymaga przycinania pędów. Przed zimą osłaniamy podstawę krzewu, chroniąc  w ten sposób przed przemarznięciem wrażliwe korzenie. W czasie trwania sezonu wegetacyjnego zasilamy rośliny, przeznaczonymi dla nich nawozami do magnolii.

Godne polecenia odmiany magnolii pośredniej to:

  • ‘Aleksandrina’ – silnie rosnąca i wcześnie kwitnąca odmiana, o efektownych kwiatach -  różowa, prążkowana zewnętrzna strona  płatków staje się stopniowo ciemniejsza, przy nasadzie przybierając barwę purpuroworóżową,
  • ‘Amabilis’ – to odmiana wczesna, o płatkach na z zewnątrz lekko różowych,
  • ‘Lennei’ – to najoryginalniejsza odmiana. Tworzy duże 15-cm kwiaty, o gruszkowatym kształcie. Zewnętrzne płatki wybarwione są na ciemny purpuroworóżowy kolor, przenikający delikatnie do wewnątrz kielicha. Ozdobą rośliny są także zielone błyszczące liście oraz dekoracyjne mieszki nasienne. Magnolia kwitnie na przełomie kwietnia i maja, równocześnie z pojawiającymi się liśćmi,
  • ‘Speciosa’ – ceniona jest za bardzo duże kwiaty, osiągające 20 cm średnicy. Wzniesione płatki, na zewnątrz różowe, z czasem wyginają się na zewnątrz kielicha. Odmiana należy do magnolii późno kwitnących – kwiaty pojawiają się równocześnie z wąskimi liśćmi.

Magnolia drzewiasta – cenne soliterowe drzewo

Magnolia drzewiasta, drzewo ogórkowe (Magnolia acuminata) – to jedyna, w pełni drzewiasta forma magnolii. Okazała roślina nadaje się do sadzenia w parkach, na skwerach i w ogrodach botanicznych. Wywodzi się ze wschodnich terenów USA, gdzie dorasta do 30 m wysokości. W Polsce najokazalsza magnolia drzewiasta, o wysokości przekraczającej 20 m, rośnie w prószkowskim arboretum. Rozłożyste drzewo wyróżnia się piramidalnym pokrojem. Gałęzie rośliny pokrywa błyszcząca brunatnoczerwona kora.

Ozdobą magnolii są żywozielone liście, nieco jaśniejsze i owłosione na spodzie. Jesienią przebarwiają się na żółto i jasnobrązowo. Opadają na zimę. Dorastają do 25 cm długości. Gatunek kwitnie bardzo późno, bo na przełomie maja i czerwca, dzięki czemu pąki kwiatowe nie są narażone na wiosenne przymrozki. Kwiaty, osiągające 6- 10 cm średnicy, wybarwione są na żółto. Delikatnie pachnący kwiat zbudowany jest niewielkich stulonych płatków, w czasie przekwitania przybierających pomarańczowy odcień.

Nazwę ‘drzewo ogórkowe’ magnolia zawdzięcza oryginalnym charakterystycznym owocom, tworzonym w sierpniu i we wrześniu – ich kształt przywodzi na myśl wygięte ogórki. Dojrzewając, stają się czerwone. Rośliny dobrze rosną na słonecznych i lekko zacienionych  stanowiskach, o lekko kwaśnym pH gleby. Nie tolerują miejsc mocno zacienionych. Magnolia drzewiasta wytrzymuje mróz do minus 30 stopni Celsjusza.

Magnolia jest jedną z najpiękniejszych roślin ozdobnych o niepowtarzalnych kwiatach. Dziko występuje  w Ameryce Północnej i Południowej, a także na terenach Azji Wschodniej. W XIX wieku magnolie były sadzone w pobliżu dworów i pałaców, ze względu na walory reprezentacyjne. Jeśli chcemy, aby w naszym ogrodzie pojawił się krzew magnolii, warto dowiedzieć się jakich zasad przestrzegać, żeby móc cieszyć oko tą niezwykłą rośliną.

Magnolia – najpiękniejsze odmiany o niezwykłych kwiatach

Krzew magnolii czy drzewo? Wybierz rodzaje odpowiednie do rozmiaru ogrodu

Można powiedzieć, że magnolia jest niekwestionowaną królową wiosny. Żaden inny krzew czy drzewo nie obsypuje swoich gałęzi kwiatami w tak spektakularny sposób. Wśród jej głównych odmian występują magnolie o pokroju drzewa, jak i niewielkiego krzewu.

Magnolia drzewiasta nadaje się do nasadzeń w dużych ogrodach, gdyż często osiąga wysokość ponad 5 metrów. Takie drzewa pięknie prezentują się na wyeksponowanych stanowiskach, kiedy sadzone są pojedynczo.

Krzew magnolii świetnie sprawdzi się w ogrodach przydomowych i na działkach, gdzie możemy sadzić je w grupach, ze względu na niewielkie rozmiary.

Doskonałą alternatywą do niewielkich ogródków jest magnolia szczepiona na pniu. Nie osiąga ona dużych rozmiarów, rośnie tylko jej korona i grubieje pień. Szczepienie na pniu przełoży się na efektowne kwitnienie, a także niezwykły kształt i formę każdej odmiany.

Magnolia – pory kwitnienia tych urokliwych roślin i ich rodzaje

Magnolie to rośliny, które zakwitają już w pierwszym lub drugim roku od posadzenia. Zimą, jeszcze przed wzrostem liści, puszczają pąki, które są przykryte włochatymi łuskami.

Magnolie kwitną od kwietnia do maja. Zdarzają się jednak gatunki, które zakwitają początkiem marca, jak również odmiany o późnym terminie kwitnienia jak czerwiec. Występują również rozdaje, które ponownie zakwitają pod koniec lata w lipcu i sierpniu. Warto zauważyć, że kwiaty nawet po opadnięciu, wydzielają bardzo przyjemną woń. Kiedy magnolia przekwita, jej krzew dalej ozdabia ogród wspaniałymi liśćmi, które przybierają barwy żółte lub brązowe.

Aby cieszyć się na długo pięknymi kwiatami magnolii warto rozważyć zasadzenie kilku odmian o różnych porach kwitnienia.

Niezrównana paleta barw kwiatów magnolii – magnolia żółta

Krzew magnolii lub drzewo, w zależności od odmiany, posiada kwiaty o różnej kolorystyce. Najczęściej magnolia kojarzy się z kwiatami białymi lub różowymi. Jednak ostatnio coraz większe zainteresowanie  wzbudzają odmiany o kwiatach żółtych.

Najstarsza magnolia żółta została wyhodowana w Nowym Jorku. Jest to odmiana „Elizabeth”, która dorasta do 8 m. wysokości i zakwita pod koniec kwietnia. Ta magnolia żółta potrafi wytworzyć kwiaty o wielkości nawet do piętnastu centymetrów, które bardzo szeroko się otwierają. Magnolia żółta „Elizabeth” wydziela bardzo przyjemny, delikatny zapach, szybko rośnie i ma piramidalny pokrój.

Kolejną piękną odmianą magnolii żółtej jest odmiana „Gold Star”. Ta magnolia żółta kwitnie pod koniec kwietnia, a jej drobne kwiaty swoim kształtem przypominają gwiazdy i składają się nawet z czternastu płatków. Gatunki tej magnolii świetnie znoszą mrozy.

Bardzo intensywną żółtą barwę posiada również magnolia żółta o nazwie „Yellow Bird'”. Zakwita w momencie pojawienia się liści, a gęsto osadzone kwiaty utrzymują się bardzo długo. Cechuje się dużą mrozoodpornością. Dorasta do wysokości 4-5 metrów, dlatego stanowi idealne rozwiązanie do niezbyt dużych ogrodów.

Wyrafinowane piękno w każdym ogrodzie – magnolia biała

Magnolia wprowadza dalekowschodni klimat w każdym ogrodzie. Wyjątkowym egzemplarzem jest krzew magnolii gwiaździstej, o czystych śnieżnobiałych kwiatach. Ten krzew magnolii kwitnie bardzo wcześnie, jeszcze przed rozwojem liści. Można powiedzieć, że magnolia stella jest prawdziwą arystokratką wśród magnolii. Magnolia biała posiada wyjątkowo piękny, pachnący i szeroko otwarty kwiat, który przypomina gwiazdę. Wspomniany krzew magnolii białej dorasta do około dwóch metrów wysokości, więc znajdzie miejsce nawet w małym ogródku.

Kolejną, bardzo piękną odmianą magnolii jest magnolia pośrednia (magnolia x soulangiana). Ma pokrój wysokiego krzewu lub niewysokiego drzewa. Posiada pełny i czysto biały kwiat, który rozwija się jeszcze  przed wzrostem liści, okrywając całe gałęzie. Ta magnolia biała bardzo dobrze radzi sobie z mrozami i najefektywniej prezentuje się pojedynczo w dobrze eksponowanych miejscach. 

Bardzo znanym gatunkiem magnolii jest również magnolia japońska, która jest jedną z największych magnolii uprawianych w przydomowych ogródkach. Jej główną ozdobą jest biały sześciopłatkowy kwiat, który szeroko się otwiera, wydzielając piękny, delikatny zapach.

Wymagania i sadzenie magnolii

Jakie miejsce lubi magnolia i jaka ziemia będzie dla niej odpowiednia?

Magnolie to wyjątkowe dekoracje każdego ogrodu, jednak nie każdy krzew magnolii nadaje się do uprawy w naszym klimacie. Wiele z nich nie wytrzymuje naszych zim i przemarza, ale są również takie, które cechują się dostateczną odpornością na mróz i niskie temperatury. Aby móc cieszyć się pięknem jakie daje nam to drzewo ozdobne, wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Wszystkie rodzaje i odmiany magnolii potrzebują stanowisk słonecznych i ciepłych. Dobrze jest również zabezpieczyć je przed wiatrem. W czasie mroźnych zim młode magnolie warto zabezpieczyć przed mrozem, otulając włókniną lub matami słomianymi.

Wymagania, jakie ma magnolia biała czy magnolia żółta nie są bardzo restrykcyjne. Warto jednak zapoznać się z podstawowymi zasadami przygotowania gleby, aby wiedzieć jaka ziemia będzie dla niej najbardziej odpowiednia.

Magnolia to krzew lub drzewo ozdobne wymagające żyznych, wilgotnych gleb, zasobnych w składniki pokarmowe. Magnolia preferuje również podłoże o odczynie lekko kwaśnym. Ziemia przed posadzeniem rośliny, powinna zostać staranie odchwaszczona i spulchniona oraz zakwaszona dodatkiem kwaśnego torfu i próchnicy. Zabieg ten wpłynie korzystnie na strukturę każdego podłoża. Jeśli gleba jest uboga w składniki odżywcze, warto użyźnić ją niewielką dawką nawozu wieloskładnikowego.

Kiedy sadzić magnolię i jakie rodzaje wybrać, aby były zdrowe, a ich kwiat bogato obsypywał gałęzie?

Zanim dokonamy wyboru magnolii do naszego ogrodu, warto zapoznać się z informacjami o rozmiarach osiąganych przez dane gatunki i odmiany.  Do niewielkich ogrodów najlepiej wybierać gatunki o efektownych kwiatach, ale niskim i zwartym pokroju. Magnolie wato sadzić w miejscach wyeksponowanych, aby były widoczne w czasie kwitnienia z każdego miejsca w ogrodzie. Dobrze jest też wybrać różne rodzaje, które kwitną w odmiennych terminach, aby kwiat magnolii mógł cieszyć nasze oczy przez długi czas.

Wybór terminu do sadzenia jest uzależniony od gatunku rośliny. W takim razie kiedy sadzić magnolię, aby móc się cieszyć wspaniałymi kwiatami? Ogólnie zaleca się sadzenie w terminie od wczesnego przedwiośnia do końca lata. Niektóre gatunki można sadzić już po ustaniu mrozów.

Najodpowiedniejszy krzew magnolii do sadzenia to taki, który posiada optymalną wysokość około 1,5 metra. Większe gatunki trudniej się przyjmują. Magnolie mają płytki system korzeniowy, który jest wrażliwy na uszkodzenia. Warto więc wybrać konkretne miejsce, w którym magnolia ma rosnąć, żeby później nie narażać jej na uszkodzenia związane z przesadzaniem. Jeśli jednak zajdzie taka konieczność, krzew magnolii powinien być przesadzany tylko z dużą bryłą ziemi.

Zaraz po posadzeniu to magnolię powinno się podlać. Musimy również zwrócić uwagę, aby przez cały proces wegetacyjny rośliny nie dopuścić do wyschnięcia ziemi, ponieważ może to skutkować mniejszą liczbą  kwiatów. W pierwszych sezonach wzrostu krzewu magnolii warto stosować podpórki,  które pomogą utrzymać roślinę w pionie.

Uprawa i pielęgnacja drzew i krzewów magnolii

Podlewanie i nawożenie magnolii

Nawożenie magnolii warto rozpocząć już w drugim roku po posadzeniu. Jest to bardzo ważny zabieg, aby roślina mogła prawidłowo się rozwijać i wytwarzać pąki kwiatowe. W zależności od rodzaju nawozu, możemy stosować dwie lub trzy dawki w okresie wiosenno-letnim, lub też użyć jednorazowo długo działającego nawozu na przełomie marca i kwietnia. W czasie jesieni powinno się zadbać o nawozy z obniżoną zawartością azotu. Wato też stosować preparaty specjalistyczne o kwaśnym pH.

Każdego roku podłoże wokół magnolii należy ściółkować torfem lub korą. Zabieg ten zakwasza podłoże, a dodatkowo chroni system korzeniowy rośliny przed mrozem i uszkodzeniami.

Główne wymagania magnolii to przepuszczalna i dostatecznie wilgotna gleba. Podczas dłuższych okresów bezdeszczowych rośliny obficie podlewamy, aby nie dopuścić do przesuszenia gleby. Pamiętajmy, że prawidłowy wzrost i kwitnienie zależy od tego, jaka ziemia otacza krzew magnolii.

Pielęgnacja magnolii w późniejszych etapach - cięcie i zimowanie

Magnolie są roślinami, które tworzą regularne korony, dlatego nie wymagają większej korekty. Warto jednak przycinać przemarznięte i suche gałęzie, jak również pędy, które uszkodził wiatr. Cięcie najlepiej wykonywać w okolicach maja, kiedy magnolia jest w pełni ulistniona. Starsze drzewa wykazują się wolniejszym wzrostem, więc można je odmłodzić przycinając stare pędy na wysokości 60 do 100 centymetrów nad ziemią, aby odsłonić pień. 

Młode krzewy magnolii wymagają osłonięcia przed mrozem, dlatego warto je zabezpieczyć np. słomą lub włókniną. Musimy pamiętać również o korzeniach, które są dosyć płytko umiejscowione. Dobrym zabezpieczeniem może być usypanie kopczyka wokół pnia z kory lub suchych liści. W kolejnych latach rozwoju roślina staje się bardziej odporna na mróz.

Magnolia jako wspaniałe i niezwykle efektowne drzewo ozdobne, nie przysparza problemów w uprawie. Świetnie sprawdzi się posadzona w skupiskach, jak również jako pojedyncze okazy. Dzięki bogactwu odmian i kolorów kwiatów magnolii, każdy z amatorów tej rośliny znajdzie odpowiedni egzemplarz do swojego ogrodu.

Ogród udekorowany pięknymi roślinami to marzenie wielu osób. W sklepach ogrodniczych można nabyć wiele interesujących sadzonek. Wśród nich wyróżnia się magnolia, to interesujące drzewo ozdobne lub krzew posiada znakomite walory ozdobne. Zdecydowanie warto dowiedzieć się więcej o tej roślinie.

Magnolia i jej odmiany

Magnolia to urokliwa roślina ozdobna, która naturalnie występuje w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Azji Wschodniej. Za sprawą swych walorów dekoracyjnych stała się jedną z najpopularniejszych roślin ogrodowych. Występuje w około 250 gatunkach, w Polsce najczęściej można natrafić na odmiany drzewiaste lub przybierające formę krzewu. Magnolia kwitnie na wiosnę i obsypuje się pięknymi i efektownymi kwiatami.

Krzew magnolii najlepiej sprawdzi się w przydomowym ogrodzie lub też na działce. Magnolia nie osiąga zbyt imponujących rozmiarów, co jest zaletą w ograniczonej przestrzeni. Tam gdzie miejsca jest więcej najlepszym rozwiązaniem jest sadzenie tych roślin w grupach. Pozwala to na uzyskanie bardzo ciekawych kompozycji.

W dużych ogrodach najlepszym rozwiązaniem będzie drzewo magnolii. Przy odpowiedniej pielęgnacji może osiągnąć nawet 5 metrów wysokości. Tą odmianę warto sadzić pojedynczo na wyeksponowanym stanowisku. Będzie wtedy centralną atrakcją ogrodu, która z pewnością zrobi wrażenie na gościach.

Jest jeszcze jedna możliwość dla posiadaczy niewielkich ogródków. Są nią odmiany magnolii szczepione na pniu. Tak zasadzona roślina nie osiąga dużych rozmiarów, rośnie jedynie jej korona oraz pień z tym, że nie wzwyż, lecz wszerz. Takie odmiany efektownie kwitną i mogą przybierać interesujące kształty.

Magnolia żółta

Niezależnie od tego czy jest to krzew ozdobny czy drzewo, kwiaty magnolii zawsze są efektowne. Osiągają spore rozmiary, pojawiają się wiosną jeszcze przed liśćmi. Najczęściej jest to kwiecień lub maj, może się też zdarzyć, że roślina zakwitnie jesienią, lecz nie tak obficie jak wcześniej. Kwiat magnolii jest najczęściej biały, choć to zależy od odmiany. Pojawiają się też czerwone, różowe oraz żółte.

Żółte magnolie w Polsce występują najczęściej w trzech odmianach. Pierwsza z nich nosi nazwę „Elizabeth” i potrafi dorastać do 8 metrów wysokości. Zakwita pod koniec kwietnia, każdy jej kwiat może osiągnąć nawet 15 cm wielkości. Do tego otwierają się szeroko, dzięki czemu wyglądają znakomicie i jeszcze lepiej pachną. Ten krzew szybko rośnie i odznacza się piramidalnym pokrojem.

Kolejna magnolia żółta to odmiana „Gold Star”, w przeciwieństwie do poprzedniczki posiada niewielkie kwiaty. Ich cechą charakterystyczną jest ilość płatków, jeden kwiat może składać się z aż piętnastu. To drzewo czy też inne odmiany są bardzo odporne na mrozy.

„Yellow Bird” to równie interesująca magnolia żółta, jej kwiaty posiadają bardzo intensywną barwę i długo się utrzymują. Zakwitanie zwiastują liście magnolii pojawiające się wraz z kwiatami. Podobnie jak krzew ozdobny opisywany powyżej jest bardzo odporna na mróz. Osiąga przeciętnie 4-5 metrów wysokości.

Kiedy kwitnie magnolia żółta i inne odmiany?

Magnolie w Polsce zakwitają już w dwa lata od zasadzenia, odbywa się to w różnych terminach. Najczęściej jest to okres od czerwca do maja, choć to w dużej mierze zależy od odmiany. Niektóre gatunki kwitną już na początku marca lub też w czerwcu. Inne z kolei osiągają pełnię rozkwitu w lipcu i sierpniu.

W okresie przekwitania element dekoracyjny stanowią liście magnolii, ich zieleń stopniowo przechodzi w odcienie brązu i żółci. Można, więc śmiało stwierdzić, że ta roślina przez większą część roku będzie cieszyć wyglądem. 

Krzewista magnolia występuje też w innych odmianach, które kwitną równie wcześnie. Są to takie gatunki jak stella czy magnolia gwieździsta. Czysto biały kwiat posiada gatunek pośredni lub też bardzo popularna odmiana japońska, która wnosi orientalny akcent do ogrodu.

Jakie wymagania należy spełnić by hodować magnolie w Polsce?

Magnolia to krzew ozdobny, który może być z powodzeniem uprawiany w Polsce. Jednakże nie dotyczy to wszystkich odmian, ponieważ wiele z nich nie poradzi sobie z mrozem pojawiającym się zimą. W naszym klimacie najlepiej przyjmują się magnolie białe i żółte, wymagania, jakie stawiają ogrodnikom nie są zbyt trudne do spełnienia.

Drzewiasta lub krzewiasta magnolia powinna zostać zasadzona na nasłonecznionym stanowisku. Gdy jest jeszcze młoda należy zabezpieczyć ją przed mrozem i wiatrem. Te zadania najlepiej spełnia włóknina lub słomiana mata.

Kolejne wymagania dotyczą ziemi, ten krzew ozdobny najbardziej ceni żyzną i wilgotną glebę. Musi być też bogata w składniki odżywcze. Ważne by ziemia wykazywał lekko kwaśny odczyn. Dlatego też przed zasadzeniem magnolii należy oczyścić glebę z chwastów, spulchnić i zakwasić. Jeżeli brakuje jej składników odżywczych warto użyźnić ją za pomocą nawozów.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto