Magnolia

Magnolia to piękna roślina ozdobna naturalnie występująca w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Azji Wschodniej. Za sprawą swych walorów dekoracyjnych stała się popularną rośliną ogrodową. Występuje w około 250 gatunkach, w Polsce najczęściej można natrafić na odmiany drzewiaste lub przybierające formę krzewu. Magnolia kwitnie na wiosnę i obsypuje się pięknymi i efektownymi kwiatami.
Magnolia susan – sadzenie, uprawa, pielęgnacja, wymagania, choroby
Magnolia susan – sadzenie, uprawa, pielęgnacja, wymagania, choroby
Magnolia - odmiany, wymagania, sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Magnolia - odmiany, wymagania, sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Najpiękniejsze wiosenne kwiaty w Twoim ogrodzie – przegląd
Najpiękniejsze wiosenne kwiaty w Twoim ogrodzie – przegląd
Cennik najpopularniejszych roślin ogrodowych 2017
Cennik najpopularniejszych roślin ogrodowych 2017

Wszystko o magnolia - lista artykułów

Magnolia - popularna roślina ozdobna - najważniejsze informacje

Ogród udekorowany pięknymi roślinami to marzenie wielu osób. W sklepach ogrodniczych można nabyć wiele interesujących sadzonek. Wśród nich wyróżnia się magnolia, to interesujące drzewo ozdobne lub krzew posiada znakomite walory ozdobne. Zdecydowanie warto dowiedzieć się więcej o tej roślinie.

Magnolia i jej odmiany

Magnolia to urokliwa roślina ozdobna, która naturalnie występuje w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Azji Wschodniej. Za sprawą swych walorów dekoracyjnych stała się jedną z najpopularniejszych roślin ogrodowych. Występuje w około 250 gatunkach, w Polsce najczęściej można natrafić na odmiany drzewiaste lub przybierające formę krzewu. Magnolia kwitnie na wiosnę i obsypuje się pięknymi i efektownymi kwiatami.

Krzew magnolii najlepiej sprawdzi się w przydomowym ogrodzie lub też na działce. Magnolia nie osiąga zbyt imponujących rozmiarów, co jest zaletą w ograniczonej przestrzeni. Tam gdzie miejsca jest więcej najlepszym rozwiązaniem jest sadzenie tych roślin w grupach. Pozwala to na uzyskanie bardzo ciekawych kompozycji.

W dużych ogrodach najlepszym rozwiązaniem będzie drzewo magnolii. Przy odpowiedniej pielęgnacji może osiągnąć nawet 5 metrów wysokości. Tą odmianę warto sadzić pojedynczo na wyeksponowanym stanowisku. Będzie wtedy centralną atrakcją ogrodu, która z pewnością zrobi wrażenie na gościach.

Jest jeszcze jedna możliwość dla posiadaczy niewielkich ogródków. Są nią odmiany magnolii szczepione na pniu. Tak zasadzona roślina nie osiąga dużych rozmiarów, rośnie jedynie jej korona oraz pień z tym, że nie wzwyż, lecz wszerz. Takie odmiany efektownie kwitną i mogą przybierać interesujące kształty.

Magnolia żółta

Niezależnie od tego czy jest to krzew ozdobny czy drzewo, kwiaty magnolii zawsze są efektowne. Osiągają spore rozmiary, pojawiają się wiosną jeszcze przed liśćmi. Najczęściej jest to kwiecień lub maj, może się też zdarzyć, że roślina zakwitnie jesienią, lecz nie tak obficie jak wcześniej. Kwiat magnolii jest najczęściej biały, choć to zależy od odmiany. Pojawiają się też czerwone, różowe oraz żółte.

Żółte magnolie w Polsce występują najczęściej w trzech odmianach. Pierwsza z nich nosi nazwę „Elizabeth” i potrafi dorastać do 8 metrów wysokości. Zakwita pod koniec kwietnia, każdy jej kwiat może osiągnąć nawet 15 cm wielkości. Do tego otwierają się szeroko, dzięki czemu wyglądają znakomicie i jeszcze lepiej pachną. Ten krzew szybko rośnie i odznacza się piramidalnym pokrojem.

Kolejna magnolia żółta to odmiana „Gold Star”, w przeciwieństwie do poprzedniczki posiada niewielkie kwiaty. Ich cechą charakterystyczną jest ilość płatków, jeden kwiat może składać się z aż piętnastu. To drzewo czy też inne odmiany są bardzo odporne na mrozy.

„Yellow Bird” to równie interesująca magnolia żółta, jej kwiaty posiadają bardzo intensywną barwę i długo się utrzymują. Zakwitanie zwiastują liście magnolii pojawiające się wraz z kwiatami. Podobnie jak krzew ozdobny opisywany powyżej jest bardzo odporna na mróz. Osiąga przeciętnie 4-5 metrów wysokości.

Kiedy kwitnie magnolia żółta i inne odmiany?

Magnolie w Polsce zakwitają już w dwa lata od zasadzenia, odbywa się to w różnych terminach. Najczęściej jest to okres od czerwca do maja, choć to w dużej mierze zależy od odmiany. Niektóre gatunki kwitną już na początku marca lub też w czerwcu. Inne z kolei osiągają pełnię rozkwitu w lipcu i sierpniu.

W okresie przekwitania element dekoracyjny stanowią liście magnolii, ich zieleń stopniowo przechodzi w odcienie brązu i żółci. Można, więc śmiało stwierdzić, że ta roślina przez większą część roku będzie cieszyć wyglądem. 

Krzewista magnolia występuje też w innych odmianach, które kwitną równie wcześnie. Są to takie gatunki jak stella czy magnolia gwieździsta. Czysto biały kwiat posiada gatunek pośredni lub też bardzo popularna odmiana japońska, która wnosi orientalny akcent do ogrodu.

Jakie wymagania należy spełnić by hodować magnolie w Polsce?

Magnolia to krzew ozdobny, który może być z powodzeniem uprawiany w Polsce. Jednakże nie dotyczy to wszystkich odmian, ponieważ wiele z nich nie poradzi sobie z mrozem pojawiającym się zimą. W naszym klimacie najlepiej przyjmują się magnolie białe i żółte, wymagania, jakie stawiają ogrodnikom nie są zbyt trudne do spełnienia.

Drzewiasta lub krzewiasta magnolia powinna zostać zasadzona na nasłonecznionym stanowisku. Gdy jest jeszcze młoda należy zabezpieczyć ją przed mrozem i wiatrem. Te zadania najlepiej spełnia włóknina lub słomiana mata.

Kolejne wymagania dotyczą ziemi, ten krzew ozdobny najbardziej ceni żyzną i wilgotną glebę. Musi być też bogata w składniki odżywcze. Ważne by ziemia wykazywał lekko kwaśny odczyn. Dlatego też przed zasadzeniem magnolii należy oczyścić glebę z chwastów, spulchnić i zakwasić. Jeżeli brakuje jej składników odżywczych warto użyźnić ją za pomocą nawozów.

CZYTAJ WIECEJ
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij