Magnolia 'Genie' - charakterystyka i pochodzenie rośliny

Magnolia 'Genie' - skąd pochodzą te magnolie

Magnolia 'Genie', a tak właściwie magnolia pośrednia 'Genie' - Magnolia soulangeana, znana także pod nazwą magnolia Soulange'a 'Genie'. Warto wiedzieć, że magnolia 'Genie' to roślina, która zaliczana jest do rodziny magnoliowatych - Magnoliaceae. Do tej rodziny zalicza się 6, 15, 17 rodzajów, w których znajduje się 221, 250 lub 300 gatunków roślin, oczywiście w zależności od ujęcia systematycznego.

Rośliny z magnoliowatych naturalnie występują w południowo-wschodnich obszarach Azji, ale również w Ameryce Środkowej i we wschodniej części Ameryki Północnej. Natomiast niektóre z tych roślin pojawiają się również w Ameryce Południowej. Musimy wiedzieć o tym, że rośliny te są bardzo znane ze swoich okazałych kwiatów, które mogą być białe, różowe, czerwone, bordowe, żółte, pomarańczowe, fioletowe i inne.

Przejdźmy jednak do rośliny, jaką jest magnolia 'Genie'. Otóż ta odmiana magnolii pochodzi od magnolii pośredniej - Magnolia x soulangeana, która swoją drogą jest mieszańcem magnolii nagiej - Magnolia denudata i magnolii purpurowej - Magnolia liliflora. Roślina ta pochodzi z Francji, natomiast w samej Polsce jest to tylko i wyłącznie roślina uprawna.

Magnolia soulangeana - czym charakteryzuje się roślina i jej kwiaty

Kiedy w naszym ogrodzie ma pojawić się tuja 'Danica', róża parkowa, paulownia 'Shan Tong', Catalpa 'Nana' lub właśnie magnolia 'Genie', z pewnością najważniejszym aspektem jest ich wygląd. Dlatego też powinniśmy dowiedzieć się, czym charakteryzuje się magnolia 'Genie' i na jaką wysokość ona dorasta.

Zacznijmy więc od tego, że magnolia 'Genie' może być w formie krzewu lub też drzewa. Charakteryzuje się ona dość zwartym i kolumnowym pokrojem, co w przypadku magnolii jest dość nietypowe. Roślina ta jest średnio wysoka i może dorosnąć nawet do około 2-3 m wysokości.

Warto wspomnieć o kwiatach magnolii, które dla niektórych osób są bardzo podobne do kwiatów tulipanów. Co więcej, cechują się one delikatnym zapachem i wyjątkową bordową barwą kwiatów. Jednak istotne jest to, że płatki kwiatowe jedynie od zewnątrz są bordowe, natomiast od środka ich płatki mają jaśniejsze zabarwienie. Pojawiają się one w okresie IV-V. Kwiatom towarzyszą również ciemnozielone liście.

Magnolia 'Genie' - wymagania, uprawa i pielęgnacja

Magnolia soulangeana - co powinniśmy wiedzieć o wymaganiach tych atrakcyjnych roślin ogrodowych

Bez względu na to, czy zajmiemy się uprawą Catalpy 'Nana', róż parkowych, tui 'Danica', paulowni 'Shan Tong' lub też magnolii 'Genie', powinniśmy dowiedzieć się jakie wymagania mają te gatunki i odmiany roślin. Jest to bardzo istotna kwestia, jeśli chcemy wyhodować zdrowe i piękne rośliny.

Pamiętajmy także o tym, że jeśli nasza magnolia 'Genie' lub jakakolwiek inna roślina, zostanie posadzona w nieodpowiednio dobranej glebie, możemy spotkać się z przykrymi konsekwencjami, jakimi są między innymi choroby roślin. Takie choroby powodowane są również przez nadmiar lub niedobór nasłonecznienia.

Kwiaty i pączki magnolii 'Genie' krok po kroku, a także sadzenie, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie oraz opis
Magnolia 'Genie' krok po kroku, czyli sadzenie, uprawa, rozmnażanie, pielęgnacja, opis odmiany

Dlatego też powinniśmy wiedzieć o tym, że magnolia 'Genie' to roślina, która najlepiej czuje się na nasłonecznionych lub lekko ocienionych stanowiskach. Co więcej, powinniśmy również brać pod uwagę, by podłoże pod uprawę było umiarkowanie wilgotne i lekko kwaśne. Warto też zadbać o to, by w glebie było sporo składników odżywczych, ponieważ dzięki nim będziemy mogli cieszyć się dużymi i pięknie wybarwionymi kwiatami. Sprawdź także ten artykuł o uprawie magnolii żółtej.

Uprawa magnolii - jak prawidłowo uprawiać i pielęgnować magnolie 'Genie'

Poza tym, że zapoznamy się z tym, jakie wymagania ma roślina, powinniśmy również dowiedzieć się tego, jak przebiega prawidłowa uprawa i pielęgnacja. Wszystkie te zabiegi pomogą nam w wyhodowaniu dobrze rozwiniętego krzewu, który będzie powtarzał swoje kwitnienie.

Magnolie z reguły kojarzą nam się z ciężkimi do uprawy roślinami, które często przemarzają. Natomiast odmiana magnolii 'Genie' to wyjątkowa odmiana, która wykazuje odporność na mróz, co bardzo ułatwia całą uprawę. Natomiast roślina ta źle reaguje na niedobór wody, przez co bardzo często pojawiają się wysychające i płytko ułożone wiotkie korzenie.

Dlatego właśnie bardzo istotnym zabiegiem jest podlewanie, które szczególnie w trakcie upałów i suszy powinno być przeprowadzane regularnie. Warto również wspomnieć o nawożeniu rośliny, ponieważ w okresie kwitnienia magnolia potrzebuje dużej ilości składników mineralnych. Zaleca się więc nawożenie nawet kilka razy w roku, korzystając przy tym z nawozów przeznaczonych dla magnolii i różaneczników.

Opinie i cena magnolii - o czym pamiętać przy zakupie rośliny

Opinie na temat magnolii 'Genie' są bardzo pozytywne, ponieważ jest to odmiana, która nie tylko pięknie zdobi nasz ogród, ale jest również mrozoodporna. Sprzedaż tych roślin prowadzona jest w różnych sklepach ogrodniczych. Warto wspomnieć również o tym, że sprzedaży dokonują nie tylko sklepy stacjonarne, ale także i internetowe.

Pamiętajmy jednak o tym, że jeśli widzimy magnolie 'Genie' wystawione na sprzedaż w sklepach stacjonarnych, powinniśmy zwrócić uwagę na to, w jakiej są one kondycji i czy nie widnieją na nich żadne oznaki chorób lub szkodników. Warto także zwrócić uwagę na to, jak wygląda bryła korzeniowa.

Natomiast jeśli kupujemy rośliny przez internet, wtedy nie mamy możliwości skontrolowania ich jeszcze przed zakupem. Dlatego też zaleca się korzystanie ze sprawdzonych internetowych sklepów ogrodniczych, które cieszą się dobrą opinią. Z reguły jednak cena za sadzonkę tej odmiany magnolii pośredniej wynosi około 50-100 zł, w zależności od wielkości sadzonki i miejsca zakupu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny