Magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata) – opis gatunku

Ten dość wysoki krzew maksymalnie osiąga 3 metry wysokości. Jest bardzo ozdobny szczególnie wczesną wiosną, kiedy pojawiają się ciekawe kwiaty. Rozwijają się na pędach jeszcze zanim wyrosną liście, stanowią zdecydowanie najpiękniejszą ozdobę marcowego ogrodu. Są najczęściej białe lub lekko różowe. Swoją nazwę magnolia gwiaździsta zaczerpnęła właśnie od ich kształtu. Składają się z długich, rozchodzących się promieniście płatków.

Magnolia stellata ma skórzaste, dość duże liście, które zdobią roślinę po opadnięciu kwiatów. Są ciemnozielone i także ładnie się prezentują, jednak krzew w tym czasie nie jest już tak ozdobny. Mimo to, dla tych dwóch tygodni, kiedy cały jest obsypany kwiatami, warto zaprosić magnolię na swoje podwórko. A może zainteresuje cię także uprawa magnolii susan w ogrodzie?

Uprawa magnolii – cięcie i pielęgnacja

Jak każdy krzew ozdobny, magnolia także potrzebuje przycinania. Nie jest ono warunkiem koniecznym do tego, by roślina się rozwijała, jednakże cięcie magnolii sprawi, że roślina będzie się wolniej rosła i bardziej się zagęszczała. Przycinania nie wykonuje się co roku – po zabiegu roślina może nie zakwitnąć, ponieważ kwiaty pojawiają się na zeszłorocznych pędach, a właśnie je należy ściąć. Cięcie magnolii wykonuje się w lipcu – wtedy jest najmniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się choroby.

Magnolia gwiaździsta wspaniale wygląda w ogrodzie. Cięcie rośliny nie jest trudne, a uprawa dość wymagająca, ale odmiany są bardzo interesujące.
Magnolia gwiaździsta - uprawa, cięcie, ceny, odmiany

Magnolia gwiaździsta potrzebuje podlewania, zwłaszcza w czasie suszy, ponieważ może szybko przesychać. Z tego samego względu warto dobrze wyściółkować podłoże wokół magnolii. Ściółka pomoże roślinie także przetrwać mroźną zimę. Uprawa magnolii wymaga także nawożenia. Roślina ma duże zapotrzebowanie na składniki mineralne, zwłaszcza w czasie kwitnienia. Warto używać preparatów przeznaczonych do magnolii i różaneczników, które nie tylko dostarczają roślinie wszystkich potrzebnych składników odżywczych, lecz także utrzymują odpowiednie pH podłoża.

Polecane nawozy do magnolii i nie tylko!

Przesadzanie magnolii

Przesadzanie magnolii jest bardzo ryzykowne. Te rośliny bardzo źle znoszą przesadzanie, co więcej, mogą w nowym miejscu zacząć marnieć i obumierać. W nowym stanowisku są także bardziej podatne na choroby grzybowe. Większych okazów się nie przesadza, jeśli jednak musisz zmienić miejsce młodych roślin, możesz to zrobić.

Jeśli chcesz przesadzić magnolię tak, by nie ucierpiała, koniecznie zrób to poza terminem wegetacji, czyli późną jesienią lub bardzo wczesną wiosną. Przed przesadzeniem krzew należy bardzo obficie podlać. To sprawi, że roślina lepiej przyjmie się w nowym stanowisku. Dno dołu, do którego zamierzasz wstawić magnolię należy wyłożyć dobrze przefermentowanym kompostem. To będzie startowy pakiet zasobów mineralnych, który ułatwi przyjęcie się rośliny w nowym miejscu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny