Magnolia parasolowata – kilka słów o gatunku


Po 15 latach roślina osiąga około 6-8 metrów wysokości. Jest to bardziej drzewo niż krzew i potrzebuje odpowiednio dużo miejsca, dlatego nadaje się do uprawy wyłącznie w dużych ogrodach. Najciekawszą cechą charakterystyczną tego gatunku są olbrzymie liście, które czasami przekraczają 60 cm długości. Magnolia parasolowata ma bardzo ciekawy pokrój, któremu zawdzięcza nazwę. Wytwarza kilka niezbyt długich pni, które mają liście w górnej części i składają się na atrakcyjny parasol.

Jej kwiaty także są bardzo duże. Magnolia parasolowata wytwarza kwiaty o średnicy około 25 cm. Są białe, mają jasne płatki i rozchodzą się gwiaździście. Pojawiają się w czerwcu i utrzymują jeszcze w lipcu, zatem drzewko jest świetną ozdobą ogrodu. Małe egzemplarze magnolii parasolowatej są podatne na przemarzanie, ale najczęściej dobrze znosi panujące w Polsce warunki klimatyczne. A może zainteresuje cię także uprawa magnolii susan w ogrodzie?

Sadzenie magnolii: termin i sadzonki

Sadzenie magnolii kupowanej w pojemnikach można przeprowadzać w zasadzie przez cały sezon. Roślina lepiej przyjmuje się na nowym miejscu, ponieważ nie zahamowuje wegetacji. Sadzenie magnolii z nagim korzeniem przeprowadza się wyłącznie w maju, by roślina miała czas na zaklimatyzowanie się w nowym miejscu przed nadejściem zimy.

Magnolia parasolowata to odmiana magnolii o przepięknych kwiatach. Ma niskie wymagania, a jej uprawa w ogrodzie nie jest szczególnie wymagająca
Magnolia parasolowata - sadzenie, uprawa, wymagania, ceny

Sadzonki kup wyłącznie u sprawdzonego dostawcy i upewnij się, że były przechowywane w odpowiednich warunkach. Magnolia parasolowata jest rzadko spotykana, dlatego cena sadzonek może być dość wysoka. Duże egzemplarze, które zakwitną rok lub dwa po wsadzeniu mogą kosztować więcej niż 150 zł za sztukę.

Polecane nawozy do magnolii i nie tylko!

Uprawa magnolii parasolowatej: wymagania

Magnolia parasolowata ma dość duże wymagania glebowe, należy ich bardzo skrupulatnie przestrzegać. Przede wszystkim wymaga głębokiego, próchniczego i żyznego podłoża. Z tego względu jeszcze przed sadzeniem uzupełnia się je odpowiednim nawozem mineralnym lub kompostem. Wymaga podłoża o kwaśnym odczynie. W zasadowym choruje, dlatego należy ją regularnie nawozić specjalistycznym preparatem do magnolii, który dostarczy jej zarówno składników odżywczych, jak i utrzyma odpowiednie pH gleby.

Roślina ma bardzo płytki system korzeniowy i szybko przesycha. Wymaga wilgotnej, jednak nie mokrej gleby, więc dużą uwagę należy zwrócić na podlewanie. Powinno się to robić często, zwłaszcza w czasie letnich upałów lub wiosennych suszy. Dobrze jest także wyściółkować podłoże wokół drzewka, co pozwoli zachować odpowiedni poziom wilgotności.

Magnolia parasolowata powinna być uprawiana w mocno nasłonecznionym, jasnym stanowisku. To sprawi, że będzie się lepiej rozwijała. Roślina rzadko przemarza, jednak jej wcześnie pojawiające się liście mogą być nieco podatne na mróz. Są na tyle duże, że bywają łamane przez silne podmuchy. Słoneczne, zaciszne stanowisko uchroni ją przed zgubnym wpływem zimowych wiatrów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny