Najpopularniejsze odmiany magnolii

Magnolia pośrednia jest dostępna na rynku w dziesiątkach odmian, które różnią się między sobą pokrojem i kolorem kwiatów. W Polsce popularnych jest tylko kilka – te, które najlepiej znoszą niskie temperatury. Na uwagę zasługuje magnolia ‘Alexandrina’. Dorasta nawet do 6 metrów wysokości, tworzy bardziej drzewo niż krzew. ‘Alexadrina’ ma typowe zabarwienie kielichowatych kwiatów – górna część płatków jest biała i jasnoróżowa, dolna ma intensywny, purpurowo różowy kolor.

‘Amabilis’ natomiast to odmiana o jasnoróżowo-białych kwiatach. Jest o wiele bardziej delikatna i subtelna, bardzo elegancko prezentuje się w każdym ogrodzie. Podobnie jak ‘Speciosa’ o jasnym kolorze kwiatów i bardziej krzewiastym pokroju. ‘Amabilis’ i ‘Speciosa’ to odmiany osiągające około 4 metry wysokości.

Bardzo ciekawie prezentuje się także magnolia ‘Lennei’. Jest wyjątkowa, ponieważ jej płatki po stronie zewnętrznej są intensywnie purpurowe. Kiedy jednak pąki się otwierają, okazuje się, że ich wnętrze jest idealnie białe. ‘Lennei’ dzięki temu wygląda oryginalnie i jest jeszcze bardziej urocza niż pozostałe odmiany. A może zainteresuje cię także uprawa magnolii susan w ogrodzie?

Magnolia pośrednia – wymagania siedliskowe

Wymagania magnolii pośredniej nie są wcale duże. Roślina potrzebuje jedynie ciepłego i słonecznego stanowiska. W półcieniu także się przyjmie, jednak może rozwijać się wolniej. Lubi dość dobrze wilgotne stanowiska, dlatego warto ją ściółkować. Powinna rosnąć w lekko kwaśnej glebie – na zasadowej zdarzają się choroby i jest bardziej podatna na atak patogenów grzybowych. Uprawa magnolii pośredniej będzie łatwiejsza, jeśli posadzisz ją w żyznej glebie, wzmocnionej wcześniej nawozem wieloskładnikowym. Powinna być głęboka i próchnicza.

Magnolia pośrednia powinna być sadzona wiosną lub jesienią. Jej piękne kwiaty i ciekawe liście ładnie się prezentują, a rośliny mają dość spore wymagania.
Magnolia pośrednia - odmiany, cena, wymagania, uprawa, sadzenie

Sadzenie przeprowadza się wiosną lub jesienią. Magnolię uprawia się z sadzonek sprzedawanych w pojemnikach lub z nagim korzeniem. Te pierwsze lepiej się przyjmują, ale także mogą być dość drogie. Najciekawsze i największe odmiany magnolii osiągają bardzo wysokie ceny. Cena niewielkiej sadzonki to 40-50 zł, cena większej może przekroczyć 100 zł.

Polecane nawozy do magnolii i nie tylko!

Uprawa magnolii pośredniej

Uprawa magnolii pośredniej wymaga nieco uwagi i czasu. Najważniejsze jest podlewanie. Chociaż jest to dość duży krzew, ma bardzo wiotkie i płytko ułożone korzenie, które szybko wysychają. Dlatego w czasie suszy podlewanie jest tak istotne.

Magnolia pośrednia powinna być także nawożona. Krzew w czasie kwitnienia pobiera ogromne ilości składników mineralnych, dlatego zabieg przeprowadza się nawet kilka razy w roku. Na rynku dostępne są specjalne nawozy dedykowane dla magnolii i różaneczników. Zawierają wszystkie potrzebne do wzrostu i kwitnienia składniki, a jednocześnie utrzymują odpowiednio niskie pH podłoża. Dzięki temu magnolia zawsze będzie obficie kwitnąć i dobrze się prezentować.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny