Magnolia sieboldii – kilka słów o gatunku


Odkryta przez Siebolda magnolia nieco różni się od typowych gatunków. Przede wszystkim znacznie dłużej kwitnie. Inne gatunki obsypują się kwiatami na początku kwietnia i utrzymują je tylko przez dwa tygodnie. Magnolia Siebolda zwraca uwagę tym, że kwiaty pojawiają się w czerwcu i czasami utrzymują się nawet przez cały lipiec. Jej urokiem możesz więc cieszyć się naprawdę długo.

Ma rozłożysty pokrój, jednak nie jest to duży krzew. Nie potrzebuje zbyt wiele miejsca. Ma typowe, podobne do magnolii gwiaździstej kwiaty. Są białe, urody dodaje im intensywnie czerwony, wyrazisty środek. Magnolia Siebolda rozwija się bardzo powoli. Maksymalny wzrost osiąga po 10 latach. W pierwszych kilku sezonach nie kwitnie. A może zainteresuje cię także uprawa magnolii susan w ogrodzie?

Wymagania magnolii Siebolda

Magnolia Siebolda ma bardzo duże zapotrzebowanie na składniki mineralne. Dlatego należy sadzić ją na żyznych glebach, głębokich i z dużym poziomem próchnicy. Przed sadzeniem warto dodatkowo wzmocnić podłoże kompostem i nawozem mineralnym. Magnolia lubi wilgotną ziemię, jednak nie może być zbyt mokra – z tego względu tak ważny jest stopień przepuszczalności. Podłoże musi mieć kwaśny odczyn. Można go uzyskać stosując odpowiednie preparaty zakwaszające. Magnolia Siebolda dobrze rozwija się na stanowisku półcienistym.

Kwiaty magnolii Siebolda są przepiękne. Roślina kwitnie wczesną wiosną, pod warunkiem, że ma zapewnione wszystkie wymagania i odpowiednie stanowisko.
Magnolia Siebolda - sadzenie, uprawa, wymagania, porady

Na rynku są sadzonki w pojemnikach i z nagim korzeniem. Te pierwsze to zdecydowanie lepsze rozwiązanie – łatwiej się przyjmują, nie są przesuszone i od razu po wsadzeniu rozpoczynają wegetację. Ich cena jest jednak wyższa. Cena sadzonek zależy od ich wysokości i wieku. Małe, które jeszcze przez kilka lat nie zakwitną kosztują około 40 zł, koszt dużych waha się w przedziale 100-200 zł.

Polecane nawozy do magnolii i nie tylko!

Magnolia Siebolda – uprawa krok po kroku

Uprawa magnolii nie jest trudna, chociaż trzeba przyznać, że wymaga trochę czasu i uwagi. Roślina ma płytki system korzeniowy, dlatego przesycha w błyskawicznym tempie. Aby temu zapobiec należy ją codziennie podlewać, jednak niezbyt obficie.

Krzew wymaga dość intensywnego nawożenia. W tym celu używa się wyłącznie preparatów przeznaczonych do magnolii. One nie tylko dostarczają roślinie wszystkiego, czego potrzebuje do rozwoju. Ich najważniejszą cechą jest to, że pomagają utrzymać odpowiedni poziom pH podłoża, co w przypadku magnolii jest bardzo ważne.

Roślina nie wymaga cięcia. Można go przeprowadzić, jednak krzew źle znosi przycinanie i po zabiegu staje się bardziej podatny na choroby grzybowe. Dlatego zabieg wykonuje się tylko wtedy, jeśli koniecznie trzeba zahamować wzrost rośliny. Oczywiście możesz wykonywać cięcie interwencyjne i usuwać przemarznięte lub zainfekowane gałęzie. To jednak zdarza się bardzo rzadko.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny