Magnolia susan – sadzenie, uprawa, pielęgnacja, wymagania, choroby
Magnolia susan to jedna z piękniejszych i popularniejszych odmian magnolii hodowanych w profesjonalnych i przydomowych ogrodach. Zarówno krzewy liściaste czy iglaste, jak i wiele innych roślin stanowią doskonałe towarzystwo dla magnolii. Uprawa i sadzenie magnolii susan jest bardzo proste, a wymagania, jakie stawia, nieskomplikowane. To właśnie te atuty, idące w parze z dużą odpornością na mróz, pięknym kolorem i zapachem kwiatów, a także dekoracyjnością liści sprawiają, że magnolia susan jest jedną z najczęściej wybieranych odmian.
Jeśli interesują cię porady na temat odmian magnolii i jej uprawy, niezbędne porady zebraliśmy dla ciebie w tym artykule.
Opis i charakterystyka magnolii susan
Magnolia susan w ogrodzie - opis
Magnolia to rodzaj drzew lub krzewów należąca do rodziny magnoliowatych (Magnoliaceae). Na świecie znanych jest około 250 gatunków tej rośliny. Dziko rosną one w Azji Wschodniej oraz Ameryce Południowej i Północnej. Kwiaty te są najprawdopodobniej pierwszymi roślinami kwiatowymi, które pojawiły się na naszej planecie, obecnie zaś uznawane są za jedne z najpiękniejszych roślin ozdobnych. Zwane „ogrodowymi arystokratkami” chętnie uprawiane są w Polsce, a ich dodatkowy atut stanowi fakt, że kwitnienie wielu odmian następuje jeszcze przed rozwojem liści, wczesną wiosną.
Jednym z gatunków chętnie uprawianych zarówno w profesjonalnych, jak i przydomowych ogrodach jest magnolia susan. Odmiana ta jest mieszańcem magnolii purpurowej „Nigra” oraz magnolii gwiaździstej „Rosea” i jest bardzo odporna na mróz, co sprawia, że uprawa magnolii susan nie należy do wymagających.
Cechy charakterystyczne magnolii susan
Magnolia susan to zwarta odmiana gatunku, która osiąga zwykle do 3-4 m wysokości i 3 m szerokości. Charakterystyczne dla tej odmiany są ciemnoróżowe, a nawet purpurowe kwiaty, które pojawiają się na przełomie kwietnia i maja, jeszcze przed rozwojem liści. Dodatkowo magnolia susan powtarza kwitnienie latem.
Kwiaty tej rośliny charakteryzują się intensywną barwą oraz pięknym zapachem i zbudowane są z sześciu nieregularnych tepalii, czyli płatków. Wraz z końcem kwitnienia, w maju na pędach magnolii susan rozwijają się liście. Są one duże, całobrzegie, odwrotnie jajowate oraz zaostrzone. Ich barwa na początku jest jasnozielona, z czasem staje się ciemniejsze, a liście połyskliwe i skórzaste, co stanowi kolejny element dekoracyjny tej rośliny. Magnolia susan zachowuje liście do jesieni, kiedy to stają się one żółte lub brązowe, a następnie opadają. Dość późne kwitnienie magnolii susan powoduje, że ryzyko uszkodzenia kwiatów przez przymrozki jest minimalne. Wszystkie te cechy, wraz z niewielkimi rozmiarami gatunku powodują, że magnolia susan stanowi idealną roślinę do stosowania w ogrodach przydomowych, a zarówno krzewy liściaste, jak i iglaste stanowią dla niej doskonałe towarzystwo.
Uprawa magnolii susan - wymagania, pielęgnacja oraz sadzenie magnolii susan
Uprawa magnolii susan w ogrodzie - wymagania
Uprawa magnolii susan należy do jednej z najłatwiejszych. Odmiana ta bowiem nie wymaga wykonania wielu zabiegów pielęgnacyjnych, aby móc stanowić piękną ozdobę każdego przydomowego ogrodu. Magnolia susan przede wszystkim jest silnie odporna na mróz, co bezdyskusyjnie stanowi ważną cechę gatunku. Niemniej młode egzemplarze warto w pierwszych latach w okresie zimowym osłaniać u nasady słomianymi chochołami lub stroiszem.
Ponadto wymagania, jakie stawia ta roślina, jeśli chodzi o jej uprawę, skupiają się na zapewnieniu słonecznego lub lekko zacienionego stanowiska, osłoniętego od wiatru. Dodatkowo uprawa magnolii susan przyniesie oczekiwane efekty, jeżeli zapewni się jej żyzną, próchniczą glebę o odpowiedniej wilgotności oraz przepuszczalną i lekko kwaśną. Najlepsze pH dla tej rośliny to 5-5,5.
Sadzenie magnolii, czyli jak i kiedy sadzić magnolię susan?
Uprawa magnolii susan niesie za sobą wiele pytań, m.in. czy sadzenie magnolii jest skomplikowane albo kiedy sadzić magnolię susan? Czy też jak szybko rośnie magnolia susan? Jakie są wymagania glebowe uprawy oraz wiele innych. Decydując się na hodowlę tej rośliny we własnym ogrodzie, warto zapoznać się z zasadami jej uprawy. Na rynku ogrodniczym dostępnych jest wiele odmian magnolii, w tym również magnolia susan. Należy rozejrzeć się i wybrać sadzonki z zaufanego źródła tak, aby uprawa dała oczekiwane efekty.
Jak sadzić magnolie i jak uprawiać po posadzeniu? Sadzenie magnolii nie należy do skomplikowanych, wystarczy wiedzieć, jak i kiedy sadzić magnolię susan. Wysokiej jakości, dobrze ukorzenione sadzonki tej rośliny można sadzić przez cały okres wegetacji, jednak najlepiej ukorzenią się i przezimują, jeśli zostaną posadzone wiosną.
Sadzenie magnolii susan należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania stanowiska dla rośliny, biorąc pod uwagę to, że preferuje ona próchniczne, kwaśne, wilgotne gleby oraz słoneczne i osłonięte od wiatru stanowisko. Następnie należy dokładnie odchwaścić glebę pod uprawę tak, aby inne rośliny nie konkurowały z magnolią o wodę i składniki pokarmowe. Zaleca się zastosowanie na rabacie agrowłókniny lub ściółkowania, które zapobiegnie rozwojowi chwastów w przyszłości. W tak przygotowanym podłożu wykopuje się dołki o szerokości ok. 40-50 cm i głębokości ok. 50-60 cm. Muszą one być na tyle duże, aby wkładane sadzonki mogły się w nich swobodnie zmieścić. Jeśli gleba jest zbita, należy na dno każdego z dołków wsypać 10 cm żwiru lub innych kamieni.
Odpowiednio przygotowane sadzonki umieszcza się w takich dołkach wcześniej przykrytych pierwszą warstwą ziemi, a następnie podsypuje się umieszczoną w nich bryłę korzeniową. Ważne, aby nie umieszczać sadzonek zbyt głęboko ani też zbyt płytko. Szyjka korzeniowa powinna znajdować się na poziomie ziemi. Na koniec należy zasypać dołek, pamiętając przy tym, aby go nie udeptywać, ponieważ magnolia susan należy do roślin o delikatnym systemie korzeniowym. Zamiast tego zaleca się obfite podlanie sadzonek. Warto zadbać o ściółkowanie roślin, które zapobiega rozrostowi chwastów oraz utracie wilgoci z podłoża, a dodatkowo zakwasza je, zapewniając odpowiednie pH gleby. Od zapewnienia odpowiednich warunków zależy to, jak szybko rośnie posadzona magnolia.
Inne wymagania, czyli cięcie oraz pielęgnacja magnolii susan
Magnolia susan to roślina, której wymagania co do uprawy nie stanowią skomplikowanych czynności. Odmiana ta jest wręcz uznawana za jedną z najprostszych w hodowli. To, jak szybko rośnie magnolia, zależy w dużej mierze od spełnienia podstawowych zasad uprawy i pielęgnacji, do których należy, m.in. odpowiednie cięcie, nawożenie, ochrona przed mrozem i inne.
Jak pielęgnować magnolię? Pielęgnacja magnolii jest bardzo prosta i ogranicza się do spełnienia kilku niezbędnych wymagań. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie stanowisko i podłoże oraz odchwaszczenie gleby przy uprawie magnolii. Jako że roślina ta ma delikatny system korzeniowy, nie zaleca się stosowania do prac pod krzewem herbicydów i ostrych narzędzi. Ponadto warto pamiętać, że sadzenie magnolii jest nieskomplikowane, ale wymaga kierowania się kilkoma zasadami. W pierwszych latach młode rośliny powinno się osłonić na zimę pomimo tego, że magnolia susan jest wysoce odporna na mróz. Dodatkowo warto zadbać o odpowiednie nawożenie magnolii, które powinno się wykonywać pod koniec kwietnia oraz na początku lipca. Najlepszym w tym celu jest siarczan amonu lub gotowe mieszanki przeznaczone do nawożenia magnolii. Trzeba również pamiętać, że przycinanie magnolii susan wykonuje się w ostateczności. Cięcie magnolii ogranicza się do usuwania chorych i zniszczonych pędów rośliny.
Uprawa magnolii susan - choroby i szkodniki
Choroby, które zagrażają w uprawie magnolii
Nie tylko uprawa magnolii susan, w tym jej niewielkie wymagania glebowe oraz stanowiskowe, minimalne przycinanie czy też łatwe sadzenie magnolii susan nie stanowią kłopotu, a wręcz są wyraźnymi atutami tej rośliny, które powodują, że wielu decyduje się na jej uprawę w przydomowym ogrodzie. Magnolia susan to także roślina, która jest dość odporna na choroby i szkodniki.
Choroby, które najczęściej zagrażają magnoliom dzieli się na choroby bakteryjne oraz grzybowe. Do tych pierwszych należą przede wszystkim plamistość liści, która objawia się powstawaniem na obu stronach liści ciemnych, drobnych plamek powodujących żółknięcie oraz deformację tkanek. Choroba ta najczęściej pojawia się w okresie intensywnych opadów deszczu i atakuje głównie słabe lub uszkodzone egzemplarze. Zwalcza się ją poprzez odpowiednie opryski preparatem z miedzią. Zabieg ten najlepiej wykonywać wczesną wiosną i powtórzyć 2-3 razy w odstępie 7 dni.
Do najczęściej atakujących magnolie chorób grzybowych należy antraknoza, która powoduje wystąpienie na liściach licznych, drobnych plam o brunatnym kolorze oraz ciemnych, owalnych przebarwieniach na pędach. Ponadto magnolie może zaatakować również szara pleśń, która objawia się brunatnymi plamami na liściach, a z upływem czasu porażeniem kwiatów i pąków powodujących brzydkie plamy z szarawym nalotem. Można się domyślić, że skutkuje to więdnięciem i opadaniem chorych kwiatów oraz zamieraniem nowych pąków. Aby temu zapobiec, należy opryskać magnolię odpowiednim preparatem przeciwgrzybowym, przeznaczonym do ochrony roślin ozdobnych.
Wśród najczęstszych chorób grzybowych atakujących magnolie znajduje się również mączniak prawdziwy. Kiedy zarazi roślinę, na liściach głównie latem i wczesną wiosną pojawia się mączysty nalot, który następnie przeistacza się w rozległe, brunatne plamy i powoduje zamieranie i przedwczesne opadanie liści.
Jakie szkodniki najczęściej atakują magnolię?
Wśród szkodników zagrażających prawidłowemu rozwojowi magnolii najczęściej pojawiają się mszyce oraz przędziorki. Mszyce zazwyczaj żerują na pąkach oraz spodniej stronie liści, powodując ich deformację, żółknięcie i obumarcie. W przypadku zaobserwowania pojawienia się mszyc należy natychmiast zareagować i usunąć z bezpośredniego sąsiedztwa magnolii roślinę, która jako pierwsza stała się żywicielem tych szkodników. Jeśli drzewo zostało już porażone, trzeba zastosować odpowiedni oprysk.
Przędziorki są trudniejsze do zaobserwowania z powodu ich mikroskopijnych rozmiarów. Objawami ich zaatakowania jest gęsta pajęczynka na liściach i wokół pąków która może powodować ich obumarcie Ponadto przędziorki są trudne do wyeliminowania. Niemniej, kiedy tylko stwierdzimy ich obecność należy natychmiast opryskać roślinę odpowiednim preparatem przędziorkobójczym.