Magnolia ‘Yellow Bird’ – opis odmiany

Mogłoby się wydawać, że magnolie o żółtych kwiatach to nowość w świecie ogrodnictwa, ale nic bardziej mylnego. Tak naprawdę pojawiły się już kilkadziesiąt lat temu, w brooklyńskim ogrodzie botanicznym. Dlatego gatunek o żółtych kwiatach nosi nazwę Magnolia x brooklynensis. Jest skrzyżowaniem magnolii drzewiastej, tej najczęściej uprawianej w ogrodach, z magnolią purpurową.

‘Yellow Bird’ to jedna z najwcześniejszych odmian o żółtych kwiatach, która od wielu lat cieszy się dużą popularnością. Odmiany żółte są zazwyczaj wysokich rozmiarów, jednakże ta nie jest taka duża – ma maksymalnie 5 m wysokości i to po 20 latach uprawy. Ładny, wzniesiony pokrój i zwarta korona sprawiają, że roślina dobrze prezentuje się w ogrodzie przez cały rok, ale oczywiście najbardziej atrakcyjna jest w okresie kwitnienia. Magnolia żółta kwitnie dopiero w maju, czasami powtarza wytwarzanie kwiatów późnym latem. Kwiaty są przepiękne – długie do 10 cm, składają się z 6 masywnych żółto-zielonych płatków. Mogą nieco przypominać tulipany.

Inne odmiany magnolii, które zasługują na uwagę ze względu na żółty kolor kwiatów to na przykład ‘Elizabeth’. Także pięknie się prezentuje, a jej kwiaty są delikatniejsze. ‘Elizabeth’ może być nieco bardziej odporna na chłód niż inne odmiany.

Sadzonki magnolii brooklynensis

Chociaż magnoliaBrooklińska o żółtych kwiatach jest mniej popularna niż jej biało-różowe kuzynki, jej sadzonki są dostępne w sklepach specjalistycznych i ogrodniczych. Raczej nie znajdziesz ich w marketach, a nawet jeśli proponujemy kupowanie w szkółkach i w profesjonalnych sklepach, ponieważ roślina jest podatna na uszkodzenia i choroby magnolii, dlatego musisz upewnić się, że krzew jest wysokiej jakości.

Cena sadzonek wynosi najczęściej około 150-200 zł za trzyletnią roślinę, rozwiniętą, szczepioną na pniu i gotową do wsadzenia. Wydaje się dużo, jednakże magnolię sadzi się najczęściej jako soliter, więc wystarczy jeden egzemplarz, by wspaniale ozdobić ogród. Sadzonki magnolii powinno się traktować bardzo delikatnie i należy zachować ostrożność w czasie transportu, ponieważ ich korzenie są delikatne i niestety podatne na uszkodzenia mechaniczne. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup sadzonek w pojemniku – te z nagim korzeniem gorzej się przyjmują i częściej przesychają. Powinny mieć około 140-160 cm wysokości. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o uprawie magnolii żółtej w ogrodzie.

Wymagania magnolii o żółtych kwiatach

Przyjmuje się, że magnolie o żółtych kwiatach są bardziej wymagające niż ich różowe kuzynki. I słusznie, ponieważ uprawa naprawdę może być nieco utrudniona. Jednakże wszystkie odmiany magnolii potrzebują starannie przygotowanego i wybranego podłoża. Dobrze przemyśl miejsce, w którym posadzisz ten piękny krzew, ponieważ przesadzanie nie jest najlepszym pomysłem.

Magnolia ‘Yellow Bird’ uwielbia gleby żyzne i próchnicze. Powinny być dostatecznie wilgotne, ale przepuszczalne, by zminimalizować ryzyko zastoin mrozowych wewnątrz podłoża. Gleba musi mieć lekko kwaśny odczyn, co można uzyskać dodając do niej nieco torfu lub specjalnego preparatu zmieniającego pH podłoża. Roślina jest dość mrozoodporna, jednakże warto zapewnić jej takie miejsce, w którym będzie osłonięta od wiatru, na przykład przy południowej ścianie budynku lub za żywopłotem. Sadząc magnolię ‘Yellow Bird’ należy zachować szczególną ostrożność, by nie uszkodzić delikatnych korzeni. Nie powinno się udeptywać podłoża, ponieważ korzenie są tak kruche, że można je łatwo połamać.

Pielęgnacja magnolii ‘Yellow Bird’ krok po kroku

Magnolie tylko z pozoru wydają się roślinami trudnymi do utrzymania. Tak naprawdę nie potrzebują szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Najważniejszym zabiegiem jest podlewanie – od maja do lipca podłoże musi być cały czas wilgotne, później intensywność nawadniania można ograniczyć. Ważnym elementem pielęgnacji powinno być utrzymanie odpowiedniego poziomu pH, ponieważ neutralny odczyn jest często przyczyną choroby magnolii spowodowanej zbyt wysokim poziomem wapnia w podłożu.

Uprawa ‘Yellow Bird’ wymaga zastosowania szczególnych względów ostrożności zimą. Zimowanie nie zawsze przebiega tak, jak powinno i magnolia jest dość podatna na mróz i zimny wiatr. Dlatego teren wokół drzewka powinno się wysypać korą sosnową. Nie tylko pomoże utrzymać odpowiednie pH podłoża, lecz także ochroni korzenie przed chłodem. Sam krzew warto otoczyć słomą lub agrotkaniną czy agrowłókniną. Magnolie brooklińskie nie lubią być przycinane, dlatego zabieg przeprowadza się tylko w razie potrzeb, by usunąć porażone przez choroby grzybowe lub zmarznięte pędy.

ikona podziel się Przekaż dalej